یکشنبه 24 شهریور 1398
https://www.khabaryaab.com/news/7528898/انتصاب-بی-سروصدای-یک-زن-اویغور-به-عنوان-مدیر-امور-چین-در-شورای-امنیت-ملی-آمریکا
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار بین‌المللnavigate_beforeخبرگزاری ایسناnavigate_beforeانتصاب بی‌سروصدای یک زن اویغور به عنوان ...
انتصاب بی‌سروصدای یک زن اویغور به عنوان مدیر امور چین در شورای امنیت ملی آمریکا

انتصاب بی‌سروصدای یک زن اویغور به عنوان مدیر امور چین در شورای امنیت ملی آمریکا

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، کاخ سفید به شکلی بی سروصدا یکی از اعضای جامعه مسلمانان اویغورتبار این کشور را به پست مربوط به مدیریت سیاست‌گذاری حوزه چین در شورای امنیت ملی آمریکا منصوب کرده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه بیزینس اینسایدر، به گفته روشن عباس، یک فعال حقوق اویغورها، "النیگار ایلتبیر" زن آمریکایی اویغور تباری است که سه هفته پیش کارش را در شورای امنیت ملی آمریکا به عنوان مدیر حوزه چین آغاز کرده است.به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه بیزینس اینسایدر، به گفته روشن عباس، یک فعال حقوق اویغورها، "النیگار ایلتبیر" زن آمریکایی اویغور تباری است که سه هفته پیش کارش را در شورای امنیت ملی آمریکا به عنوان مدیر حوزه چین آغاز کرده است.

روشن عباس، مدیر اجرایی یک گروه فعال حامی حقوق اویغورها به نام "کمپین برای اویغورها" است. او همچنین گفته که سابق بر این در دبیرستانی متعلق به عبدالحکیم باقی ایلتبیر، یک روشنفکر درگذشته اویغور و پدر النیگار ایلتبیر، دانش‌آموز بوده است.

این انتصاب ابتدا توسط مجله فارن پالسی و به نقل از چند مقام‌ فعلی و سابق آمریکایی گزارش شد. شورای امنیت ملی آمریکا از اظهارنظر درباره پرسنل خود خودداری کرده است. ایلتبیر به عنوان مدیر امور چین در این شورا مسئولیت هدایت سیاست‌گذاری‌های شورای امنیت ملی آمریکا درباره چین را خواهد داشت.

به نوشته فارن پالسی، او به این ترتیب به مدیریت سیاست‌گذاری‌های آمریکا در قبال چین از جمله در ارتباط با مسائل مربوط به تجارت، ارتش و حقوق بشر کمک خواهد کرد.

ایلتبیر در کودکی در سین‌کیانگ چین بزرگ شده و بعدا خانواده‌اش به ترکیه مهاجرت کردند و در زمان نوجوانی به آمریکا رفته است. با وجود آنکه هنوز نگرش او درباره چین مشخص نیست اما گمان برده می‌شود که انتصاب وی در این سمت باعث به وجود آمدن تنش‌های بیشتر میان واشنگتن و پکن بر سر مسائل حقوق بشری خواهد شد؛ موضوعی که شاید بر جنگ تجاری دو کشور هم تأثیر بگذارد.

انتهای پیام

آمریکاآمریکارسانهآمریکاییامنیتاویغورنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
حضور هیأت‌های غربی در لبنان برای بزرگداشت کشتار صبرا و شتیلا
ادامه مطلب chevron_left
مقام قزاق: چین دنبال تحمیل ایدئولوژی و سیاست خود به قزاقستان نیست
ادامه مطلب chevron_left
بیک‌زاده:دربی چرا یکشنبه است؟/استقلال ببرد شرایط عوض می‌شود
ادامه مطلب chevron_left
وزیر انرژی عربستان توقف پنجاه درصدی تولید نفت را تایید کرد
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
گفت‌وگوی ترامپ با نتانیاهو درباره یک پیمان دفاعی مشترک
ادامه مطلب chevron_left
فعال شدن پیمان نظامی منطقه‌ای آمریکا علیه ونزوئلا/کاراکاس: برای دفاع از خود آماده‎ایم
ادامه مطلب chevron_left
سرخط خبر‌های مهم جهان
ادامه مطلب chevron_left
عطوان: موشک‌های مقاومت فلسطین نتایج انتخابات رژیم صهیونیستی را مشخص می‌کند
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi