یکشنبه 27 مرداد 1398
https://www.khabaryaab.com/news/7376534/قاچاق-چوب-از-مهم-ترین-چالش-هاست-به-ازای-هر-1000هکتار-یک-نفر-از-جنگل-ها-حفاظت-می-کند
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار اجتماعیnavigate_beforeخبرگزاری آریاnavigate_beforeقاچاق چوب از مهم‌ترین چالش هاست/ به ازای...

قاچاق چوب از مهم‌ترین چالش هاست/ به ازای هر 1000هکتار یک نفر از جنگل‌ها حفاظت می‌کند

قاچاق چوب از مهم‌ترین چالش هاست/ به ازای هر 1000هکتار یک نفر از جنگل‌ها حفاظت می‌کند

قاچاق چوب از مهم‌ترین چالش هاست/ به ازای هر 1000هکتار یک نفر از جنگل‌ها حفاظت می‌کند

خبرگزاری آریا-استاندار مازندران گفت:به ازای هر هزار هکتار یک نفر از جنگل‌ها حفاظت می‌کند ؛ بنابراین باید مردم پای کار بیایند و تعداد سمن‌ها را در حفظ جنگل‌ها افزایش دهیم.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آریا، احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران در نشست خبری ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو اظهار داشت:به ازای هر هزار هکتار یک نفر از جنگل‌ها حفاظت می‌کند و این نشان می‌دهد منابع بودجه ما برای حفظ جنگل محدود است.بنابراین باید مردم پای کار بیایند و تعداد سمن‌ها را در حفظ جنگل‌ها افزایش دهیم.
وی افزود:در حال حاضر جنگل‌های هیرکانی به عنوان یک سرمایه مردم این کشور محسوب می‌شود و ما زمانی که می‌توانیم آن را حفظ کنیم که موضوع فاضلاب یا پسماند را حل کنیم.البته دولت تاکنون اقدامات خوبی انجام داده ولی باید همچنان ادامه داشته باشد.
حسین‌زادگان بیان داشت:سازمان جنگل‌ها به تنهایی نمی‌تواند از جنگل‌ها مراقبت کند و باید همه دستگاه‌ها در این خصوص وارد شوند و ما در شوراهای فرادستی، دهیاری‌ها و دیگر نهادها را داریم که درحال حاضر این نهادها میراث ما را حفظ کرده‌اند.
 اگر بخواهیم به ظرفیت‌های اصلی بازگردیم باید از مشارکت مردم استفاده کنیم چرا که هر جا مردم را فعال کردیم توانسته‌ایم از ظرفیت‌های خوبی استفاده کنیم.
وی بیان داشت: برای حفظ جنگل‌ها باید سیستم اطفای حریق را در جنگل‌ها راه‌اندازی کنید و این اقدام باید هرچه سریع‌تر اتفاق بیفتد. با طرح خروج دام از جنگل با آنچه  به معیشت مردم آسیب می‌زند ولی مردم این همراهی و همکاری را برای حفظ میراث فرهنگی و تاریخی انجام داده‌اند.
استاندار مازندران با اعلام اینکه بیشترین لکه‌های ثبت شده جنگل‌های هیرکانی متعلق به این استان است، توضیح داد: اگر چه با اجرای قانون تنفس جنگل‌های شمال که با مساعدت خوب دولت، مجلس و وزارت جهاد کشاورزی صورت پذیرفت، بهره برداری از جنگل‌های شمال با محدودیت رو به رو شده است، ولی این کار به خاطر اجرایی نشدن زیرساخت‌های لازم، قاچاق چوب از جنگل‌ها را نسبت به گذشته افزایش داده است.
وی یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز و ضروری را افزایش نیروهای حفاظتی برشمرد و افزود: ما نه تنها برای حفاظت از این اراضی جنگلی با کمبود نیرو مواجه هستیم، بلکه برای همین تعداد هم تأمین اعتبار برای پرداخت دستمزدشان را داریم.
حسین‌زادگان خاطرنشان کرد: به دلیل آفات،‌ آتش‌سوزی‌ها و برخی و موارد بخشی از جنگل‌ها در حال از بین رفتن است و رسانه‌ها می‌توانند با آگاه سازی مردم نقش اساسی در حفظ جنگل‌ها داشته باشند.
وی گفت:با ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی قطعا بودجه و منابع بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود که باید در مسیر درست و دقیق آن هزینه شود.
حسین زادگان استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای را برای نشان دادن نقاط قوت و ضعف در این حوزه مورد تاکید قرار داد و خواستار ورود جدی اصحاب رسانه با نگاه تخصصی و به دور از هرگونه جهت گیری خاص در این زمینه شد.
بخش‌هایی از جنگل‌های هیرکانی 14 تیر ماه امسال در چهل و سومین اجلاس کارگروه میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، تحت نام میراث طبیعی ایران، با تأیید اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، به ایران ایران ثبت جهانی شد و در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.
این مناطق شامل پارک ملی گلستان، جنگل ابر، افراتخته، جهان‌نما، بولای دودانگه و چهاردانگه، جنگل الیمستان هراز در آمل، جنگل واز حوزه کجور نوشهر، چهارباغ چالوس، جنگل خشکه‌داران، جنگل رودخان، سیاه رودبار گیلان، منطقه حفاظت شده لیسار، درمجموع به مساحت 307 هزار هکتار است که در چهار استان گلستان، مازندران، گیلان، سمنان و خراسان شمالی قرار دارد. 6 لکه از این تعداد متعلق به مازندران است.
مهم‌ترین هدف از ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی حفظ این زیست بوم کهن از گزند تخریب و تهدیدهای طبیعی و غیرطبیعی و احیای بهینه تنوع زیستی موجود در آن است.
استاندار مازندران همچنین از فاضلاب و پسماند به عنوان دیگر چالش مهم حفاظت از جنگل‌های هیرکانی در استان‌های شمالی یاد کرد و گفت:در دولت تدبیر و امید برای رفع مشکل فاضلاب‌های خانگی و صنعتی و پسماند در استان‌های شمالی به خصوص مازندران اعتبارات خوبی اختصاص داده شد، ولی همچنان این مشکل به عنوان چالش پیش رو، وجود دارد.
حسین زادگان افزود: اگر چه در مازندران دفن زباله در داخل جنگل‌های هیرکانی انجام نشده، ولی باید در کنار ثبت جهانی این مواهب طبیعی معضل پسماند و فاضلاب‌ها نیز در استان‌های شمالی رفع شود و بدون توجه به یک بسته کامل نمی‌توان امیدی به حفاظت از جنگل‌های هیرکانی داشت.
وی بخشی از خسارت‌ها به جنگل‌های هیرکانی را ناشی از بی توجهی به این ذخایر بزرگ دانست و اظهار داشت: در شرایط فعلی که با ثبت جهانی انسجام همگانی اعم از ملی، استانی و جهانی برای حفاظت از این اراضی ایجاد شد، باید با بهره گیری از طرح‌های پژوهشی و نقطه نظرات پژوهشگران و محققان نسبت به حفظ بهتر این ذخایر پا پیش گذاشت.
استاندار مازندران علت بخشی از تعرضات صورت گرفته به جنگل‌های هیرکانی در گذشته را ناشی از بی اطلاعی شهروندان از مزیت‌های این موهبت طبیعی برشمرد و گفت:رسانه‌ها باید همانند سایر حوزه‌های دیگر در این بخش نیز اطلاع رسانی درستی نسبت به ظرفیت‌ها، مواهب این ذخایر به جامعه داشته باشند تا با آگاهی دهی به جامعه بتوانیم نسبت به آن حفاظت همگانی بیشتری را ایجاد کنیم.

استانداراستاندار مازندرانپسماندثبت جهانیجنگلنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

go to top
logo-samandehi