شنبه 2 شهریور 1398
https://www.khabaryaab.com/news/7373946/انگلیس-از-عربستان-برای-شرکت-در-نمایشگاه-تسلیحاتی-دعوت-کرد
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار بین‌المللnavigate_beforeخبرگزاری آریاnavigate_beforeانگلیس از عربستان برای شرکت در نمایشگاه ...

انگلیس از عربستان برای شرکت در نمایشگاه تسلیحاتی دعوت کرد

انگلیس از عربستان برای شرکت در نمایشگاه تسلیحاتی دعوت کرد

انگلیس از عربستان برای شرکت در نمایشگاه تسلیحاتی دعوت کرد خبرگزاری آریا- کمپین مبارزه با تجارت تسلیحات: مقامات انگلیس از هر نوع جنایتی چشم پوشی می‌کنند تا به فروش تسلیحات به رژیم‌های دیکتاتوری ادامه دهند.
به گزارش آریا، دولت انگلیس در حالی از نمایندگان عربستان سعودی برای شرکت در نمایشگاه تسلیحاتی لندن دعوت کرده است که قضات انگلیس فروش سلاح به عربستان را به سبب جنگ سعودی علیه یمن غیرقانونی اعلام کرده اند.
روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیس گزارش داد گراهام استوارت وزیر تجارت انگلیس بعد از جلسه پرسش و پاسخ در پارلمان تایید کرد که از یک هیات عربستانی برای شرکت در نمایشگاه بین المللی تجهیزات دفاعی و امنیتی دعوت خواهد شد.
ورا هابهاوس (Wera Hobhouse) نماینده پارلمان انگلیس از حزب لیبرال دموکرات این دعوت را اقدامی ”بسیار غیرمسئولانه“ خواند و گفت:”دولت سعودی با ما در ارزش‌های لیبرال سهیم نیست. سابقه ناامید کننده آن‌ها در بحث حقوق بشر و حاکمیت قانون، از مدت‌ها قبل می‌بایست، صلاحیت آن‌ها را به عنوان شریکی در بحث تجارت سلاح سلب می‌کرد. دعوت از یک هیات عربستانی برای این نمایشگاه حامل پیامی اشتباه است و نشان می‌دهد که ما هنوز هم از تجارت با آن‌ها استقبال می‌کنیم، امری که حاوی حمایت ضمنی ما از رژیم سعودی است. “
از زمان شروع جنگ عربستان سعودی در یمن، انگلیس مجوز صادرات حدود پنج میلیارد پوند سلاح را به عربستان سعودی صادر کرده است.
در شرایطی که تحقیقات از کشته شدن هزاران غیرنظامی در بمباران تحت رهبری عربستان سعودی در یمن حکایت دارد گروه‌های حقوق بشر آثار و نشانه‌های مربوط به بمب‌های ساخت انگلیس را در صحنه‌های وقوع جنایات جنگی در یمن پیدا کرده اند.
قرار است در ماه سپتامبر در زمان برگزاری این نمایشگاه تظاهرات در لندن برگزار شود و سازمان دهندگان اعلام کرده اند دامنه این تظاهرات بسیار گسترده خواهد بود.
وزرای دولت در بزرگترین نمایشگاه تسلیحات نظامی جایی که تولیدکنندگان به فروش تسلیحات خود از قبیل بمب، هواپیما، پهپاد، اسلحه و تانک خواهند پرداخت سخنرانی خواهند کرد.
جت‌های جنگنده یوروفایتر و نیز بمب‌های پیو وی (Paveway) که توسط نیرو‌های عربستان سعودی در یمن استفاده شده قرار است به ارتش‌های جهان ارائه شود.
امارات عربی متحده که بخشی از ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی علیه یمن است در وبسایت این نمایشگاه به عنوان یک شریک ویژه نام برده می‌شود.
بر اساس اطلاعات این وبسایت، شرکت صنایع نظامی عربستان سعودی نیز در میان شرکت کنندگان در این نمایشگاه خواهد بود.
اسپانسر این نمایشگاه دوسالانه وزارت دفاع و نیز سازمان دفاع و امنیت وابسته به وزارت تجارت بین الملل انگلیس است.
در دوره قبلی این نمایشگاه در سال 2017 لیام فاکس وزیر تجارت بین الملل ادعا کرد صادرات تسلیحات انگلیس اقدامی اخلاقی است.
وی ادعا کرد:”ما که جزو اقتصاد‌های پیشرفته هستیم باید به خاطر داشته باشیم که اگر ما به کشور ها‌ی جهان، ابزار دفاع از خودشان را ندهیم، شاهد تکثیر نامنظم و کنترل نشده تسلیحات بدون نظارت و موانع قانونی خواهیم بود. “.
ولی در ماه ژوئن، دادگاه استیناف اعلام کرد تصمیم انگلیس برای ادامه فروش سلاح به عربستان سعودی برای استفاده در جنگ یمن ”غیرمنطقی و در نتیجه غیرقانونی است. “
دولت در حالی که تلاش می‌کند به این حکم اعتراض کند، به دنبال متوقف کردن اجرای این حکم و ادامه فروش سلاح به عربستان بر اساس توافق‌های قبلی است.
در زمان صدور رای دادگاه در 20 ژوئن، 57 درخواست برای صدور مجوز صادرات در دست بررسی بود و 295 درخواست نیز در دست اقدام قرار داشت.
کمپین مبارزه با تجارت تسلیحات که این چالش حقوقی را به راه انداخته بود درخواست تعطیلی این نمایشگاه را کرده است.
اندرو اسمیت از اعضای این کمپین به این روزنامه گفت:”ماه قبل دادگاه استیناف اعلام کرد فروش تسلیحات به عربستان سعودی غیرقانونی است، ولی دولت باز هم اعلام کرده است از این رژیم برای شرکت در نمایشگاه لندن که یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های تسلیحاتی در جهان است دعوت می‌کند. وزرای انگلیسی بار‌ها و بار‌ها نشان داده اند که از هر نوع جنایتی چشم پوشی می‌کنند تا به فروش تسلیحات به رژیم‌های دیکتاتوری و حمایت از آن‌ها ادامه دهند. “
سازمان ملل جنگ کنونی را در یمن به عنوان ”بدترین فاجعه انسانی جهان“ توصیف کرده و اسناد ارتکاب جنایات جنگی را توسط ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی ثبت کرده است. این ائتلاف جنگ یمن را در سال 2015 شروع کرد.
گزارش سازمان ملل پیش بینی کرده است که آمار قربانیان در یمن تا پایان امسال به 233 هزار نفر خواهد رسید که 102 هزار نفر شامل افرادی خواهد بود که در جنگ کشته می‌شوند 131 هزار نفر بر اثر نداشتن غذا، خدمات بهداشتی و نبود زیرساخت‌ها جان خواهند باخت.
تا کنون مرگ نزدیک به هجده هزار نفر توسط سازمان ملل متحد تایید شده است. مرگ این غیرنظامیان در شرایطی است که شیوع وبا و بحران گرسنگی نیز به سبب بمباران‌های عربستان و محاصره این کشور فقیر وخیم‌تر شده است.

انگلیسبمبتجارتتسلیحاتتسلیحاتینمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

go to top
logo-samandehi