دوشنبه 31 تیر 1398
https://www.khabaryaab.com/news/7216517/فرانسه-با-آمریکا-به-دنبال-عقد-توافقی-دقیق-تر-با-ایران-هستیم
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار بین‌المللnavigate_beforeالعالم فارسیnavigate_beforeفرانسه: با آمریکا به دنبال عقد توافقی دق...

فرانسه: با آمریکا به دنبال عقد توافقی دقیق‌تر با ایران هستیم

فرانسه: با آمریکا به دنبال عقد توافقی دقیق‌تر با ایران هستیم

رئیس‌جمهور فرانسه روز چهارشنبه از همسویی سیاست‌های کشورش با دولت آمریکا به طور کامل پرده‌برداری کرد و گفت پاریس و واشنگتن دنبال عقد توافقی «دقیق‌تر» با ایران هستند.

العالم - اروپا

العالم - اروپا

«امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه امروز چهارشنبه گفت پاریس و واشنگتن به دنبال عقد یک توافق جدید و دقیق‌تر با ایران هستند.

همسویی ماکرون با ترامپ

به نوشته خبرگزاری رویترز، ماکرون در گفت‌وگو با تلویزیون NHK ژاپن گفت او در خصوص جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هم‌نظر است، اما گاهاً در خصوص روش‌های رسیدن به این هدف با او اختلاف نظر دارد.

اهداف مشترک فرانسه و آمریکا

امانوئل ماکرون ماه قبل هم در یک کنفرانس خبری مشترک با ترامپ گفته بود واشنگتن و پاریس اهداف مشترکی در قبال ایران دارند. او سپس از ۴ هدف مشترک میان دو کشور نام برد.

ماکرون، روز ۱۶ خرداد گفت: « چه کارهایی مدنظرمان است که انجام دهیم؟ اول، می‌خواهیم مطمئن شویم آنها به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کنند، منظورم این است تا سال ۲۰۲۵ ابزاری در اختیار داریم، می‌خواهیم از آن فراتر برویم و به اطمینان کامل در درازمدت دست پیدا کنیم.»

رئیس‌جمهور فرانسه برقراری صلح در منطقه را چهارمین هدف مشترک واشنگتن و پاریس خواند و گفت: «بنابراین، ما باید با یکدیگر این چهار هدف را محقق کنیم.»

ماکرون اضافه کرد: «دوم، ما می‌خواهیم فعالیت آنها در زمینه موشک‌های بالستیک را کاهش دهیم. سوم، می‌خواهیم فعالیت منطقه‌ای آنها را مهار کنیم.»

فرانسه در ماه‌های بعد از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» و قبل از خروج او از برجام رهبری فشارهای اروپا علیه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را به عهده داشت.

«امانوئل ماکرون» اولین رئیس یک کشور اروپایی بود که بعد از تهدیدهای ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، بحث «توافق مکمل برجام» با ایران برای دائمی کردن محدودیت‌های ایران در برجام را به میان آورد.

این کشور، در کنار انگلیس و آلمان سه کشور اروپایی طرف برجام هستند که بعد از خروج آمریکا از برجام نتوانسته‌اند به وعده‌هایشان برای تضمین عواید اقتصادی ایران از این توافق هسته‌ای عمل کنند. سه کشور اروپایی با ادعاهای آمریکا علیه ایران در زمینه‌های موشکی و منطقه‌ای همسو شده‌اند.

دعوت فرانسه به تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا

رئیس‌جمهور فرانسه در بخش دیگری از مصاحبه با NHK همچنین گفته ایران و قدرت‌های جهانی بایستی راهی برای بازگشت به مذاکرات پیدا کرده و از تنش‌های دوجانبه بکاهند.

ماکرون گفت: «من معتقدم دامن زدن به تنش‌ها، تحریم پشت تحریم، اقدامات تحریک‌آمیز، افزایش حضور نظامی به شدت خطرناک هستند چون می‌توانند منطقه را به آتش بکشند.»

ماکرون گفت: «اکنون همه طرف‌ها بایستی راهی برای مذاکره پیدا کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچکس آبرویش از دست نمی‌رود و اعتماد می‌تواند بازسازی شود.»

آمریکااروپاامانوئل ماکرونایرانایران هستندنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
تظاهرات هزاران آلمانی علیه راست‌گرایان افراطی
ادامه مطلب chevron_left
اتهام «فساد و تروریسم» حربه آمریکا علیه مخالفین حضور نظامی این کشور در عراق
ادامه مطلب chevron_left
ترامپ: با لندن درباره توقیف نفتکش انگلیسی گفت‌وگو می‌کنم
ادامه مطلب chevron_left
ترامپ: ۴ زن نماینده کنگره باید از آمریکا عذرخواهی کنند
ادامه مطلب chevron_left
رهگیری و انهدام چند موشک توسط سامانه دفاع هوایی سوریه
ادامه مطلب chevron_left
رهگیری چندین موشک توسط پدافند هوایی سوریه در ریف حماه
ادامه مطلب chevron_left
با نقاط مثبت و منفی برلیانس V5 به عنوان زیبای ناشناخته چینی آشنا شوید
ادامه مطلب chevron_left
موضع گیری سلطان نشین عمان درباره تحولات تنگه هرمز
ادامه مطلب chevron_left
اتحادیه اروپا آماده همکاری با آمریکاست
ادامه مطلب chevron_left
رژیم صهیونیستی به ایلهان عمر و رشیده طلیب ویزا می‌دهد
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi