دوشنبه 31 تیر 1398
https://www.khabaryaab.com/news/7155210/آمریکا-به-دنبال-ایجاد-اجماع-جهانی-علیه-ایران-است-امریکا-در-حال-امنیتی-کردن-خلیج-فارس-و-تجارت-مرگ-است
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار سیاسیnavigate_beforeخبرگزاری آریاnavigate_beforeآمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی علیه ا...

آمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی علیه ایران است/ امریکا در حال امنیتی کردن خلیج فارس و تجارت مرگ است

آمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی علیه ایران است/ امریکا در حال امنیتی کردن خلیج فارس و تجارت مرگ است

آمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی علیه ایران است/ امریکا در حال امنیتی کردن خلیج فارس و تجارت مرگ است خبرگزاری آریا-به نظر می رسد آمریکا به دنبال امنیتی کردن خلیج فارس و تجارت مرگ در این منطقه هستند و ممکن است دست به اقداماتی بزنند که مانند 11 سپتامبر موجب اجماع جهانی علیه ایران شود.
حسین کنعانی مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی، در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص سفر نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: سفر نخست وزیر ژاپن به ایران یک سفر تاریخی بود که به نظر می رسد تاثیر بسیار زیادی در روابط ایران و ژاپن، مسائل منطقه و محاسبات بین المللی دارد. سفر شینزو آبه به ایران با سه محور انجام شد. نخست تعمیق روابط ایران و ژاپن در زمینه های مختلف و دیدارهایی که می تواند مناسبات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی را میان ایران و ژاپن توسعه می دهد. دوم انتقال پیام دونالد ترامپ به مقام معظم رهبری بود که رهبری این پیام را نپذیرفتند و عنوان کردند که ترامپ شایسته تبادل پیام نیست و مقام معظم رهبری به محورهایی که نخست وزیر ژاپن مطرح کردند پاسخ دادند که انعکاس بسیار زیادی در صحنه بین المللی داشت طوری که حرکت رهبر انقلاب عملا یک حرکت کیش و ماتی بود که ترامپ ناچار شد بپذیرد در تئاتری که بازی می کند به عنوان کسی که ادعا می کند خواهان صلح و تنش زدایی است این نمایش عملا با شکست مواجه شد.سومین محوری که حائز اهمیت است آنها به دنبال آن بودند که ایران وارد مذاکره و صلح و سازش شود و برجام 2 را بپذیرد و وارد عرصه مذاکره مجدد شود اما رهبری این موضوع را نفی کردند و اعلام نمودند که آمریکا قابل اعتماد نیست که بتوان با آن مذاکره کرد و کشوری که دست به تنش آفرینی در منطقه زده و اقدامات تروریسم اقتصادی آمریکا را به راه انداخته عملا موجب ایجاد تنش در منطقه و حتی صحنه بین الملل شده است.
این کارشناس در خصوص رویکرد دوگانه ترامپ در قبال ایران نیز گفت:ترامپ با اعمال فشار حداکثری و در مقطعی تغییر موضع و پیشنهاد برای مذاکره بازی را به راه انداخته که دولت ترامپ با همراهی برخی بازیگران منطقه ای مانند عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی  به دنبال آن است که فشار حداکثری بر ایران اعمال کند. دولت آمریکا در یک جنگ ترکیبی از ابزار تبلیغاتی، اقتصادی، سیاسی، روانی و فضای بین المللی و مجازی استفاده می کند تا بتواند فشار حداکثری را بر جمهوری اسلامی وارد کند و همه می دانند که اگر در مقابل فشارهای آمریکا کوتاه بیاییم خواسته های آمریکا از ایران پایانی ندارد و لذا با استراتژی که مقام معظم رهبری اتخاذ کردند و نقشه راهی که تدوین نمودند عملا وارد مرحله ای از مقاومت و ایستادگی در مقابل آمریکا شده ایم که می تواند نشان دهنده این باشد که طرح های آمریکا با شکست مواجه خواهد شد.

کنعانی مقدم در خصوص امکان وقوع در گیری نظامی مستقیم میان ایران و امریکا در منطقه گفت:تجربه تاریخی نشان داده است که در سال 1964 جانسون رئیس جمهور وقت آمریکا  درصدد حمله به ویتنام بود اما کنگره مجوز حمله به رئیس جمهور وقت آمریکا را نداد.در نتیجه جانسون در خلیج تامپون در نزدیکی آبهای ویتنام نمایشی را به اجرا گذاشت مبنی بر اینکه به کشتی های آمریکایی حمله شده و با بهانه آن از کنگره مجوز استفاده از نیروی نظامی را دریافت کرد و ویتنام را هدف حمله قرار دارد. جنگ ویتنام موجب شد آمریکا در باتلاق ویتنام غرق شود. آمریکا مجددا این سناریو را دنبال می کند تا با استقرار نیروهای خود در خلیج فارس کنترل آبراه خلیج فارس را با دلارهای نفتی عربستان و حمایت های امارات به دست بگیرد. این بازی کردن با آتشی است که با برافروختن آن آمریکایی ها نمی توانند آن را مهار کنند بلکه کنترل آن در اختیار ایران خواهد بود. آمریکایی ها می دانند جنگ با ایران هزینه سنگینی را به دنبال دارد و همانگونه که رهبری فرمودند با آمریکا مذاکره نمی کنیم و جنگی هم اتفاق نخواهد افتاد. به نظر می رسد آمریکایی ها تمایل دارند جنگی در منطقه رخ دهد. رژیم صهیونیستی نیز خواهان درگیری مستقیم میان ایران و آمریکا است تا امنیت خود را حفظ کند اما عقلای آمریکا منافع این کشور را در نظر دارند و مانع از وقوع جنگ می شوند. به نظر می رسد آمریکا به دنبال امنیتی کردن خلیج فارس و تجارت مرگ در این منطقه هستند و ممکن است دست به اقداماتی بزنند که مانند 11 سپتامبر موجب اجماع جهانی علیه ایران شود.

آمریکاآمریکاییاجماعاجماع جهانی علیه ایرانامریکانمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
داداشی: نشست امروز کمیسیون اصل 90 امروز برگزار نشد
ادامه مطلب chevron_left
یوسف مولایی: اراده سیاسی اروپا بر حفظ برجام است
ادامه مطلب chevron_left
ظریف: بولتون می‌خواهد انگلیس را به باتلاق بکشاند
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
حذف یارانه پردرآمدها آغاز نشده است | توزیع بسته حمایتی در صورت تامین منابع
ادامه مطلب chevron_left
ایرادات وکلای محمدعلی نجفی به پرونده رد شد
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi