شنبه 2 شهریور 1398
https://www.khabaryaab.com/news/7017397/400-دامدار-جنوب-کرمان-مبارزه-با-تب-کنگو-را-فرا-گرفتند
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار عمومیnavigate_beforeخبرگزاری ایرنا - کرمانnavigate_before400 دامدار جنوب کرمان مبارزه با تب کنگو ...

400 دامدار جنوب کرمان مبارزه با تب کنگو را فرا گرفتند

400 دامدار جنوب کرمان مبارزه با تب کنگو را فرا گرفتند

جیرفت - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان از آموزش 400دامدار و عشایر این منطقه برای مبارزه با تب کریمه کنگو خبر داد و گفت: ارتقاء سطح آگاهی مردم نسبت به این بیماری ضروری است.

علی احمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته 14 دوره آموزشی آشنایی با بیماری تب کریمه کنگو در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان برگزار شد.
وی به آغاز فصل گرما اشاره و تصریح کرد: بیماری تب خونریزی ‌دهنده کریمه کنگو با شروع فصل گرما فعالیت و تکثیر کنه هیالوما شیوع پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: کنه ‌ها از مهمترین عوامل انتقال این بیماری هستند و از طریق گزش، دام آلوده شده، مصرف گوشت آلوده و یا تماس مستقیم با دام موجب انتقال این بیماری به انسان می ‌شود.
وی تب کریمه کنگو را از بیماری ‌های مشترک بین انسان و دام برشمرد و اظهار داشت: این بیماری هیچگونه علائم بالینی در جمعیت دامی نداشته و زمانی که در جامعه انسانی بروز می‌ کند از طریق انجام آزمایشات سرولوژی قابل تشخیص است.
مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: شهروندانی که بدون رعایت پوشش ‌های بهداشتی اقدام به کشتار غیرمجاز دام در خارج از کشتارگاه می کنند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
وی افزود: مردم گوشت قرمز مورد نیاز خود را از فروشگاه ‌های مجاز و تحت نظارت دامپزشکی تهیه و از خرید گوشت از افراد سودجو و دوره ‌گرد خودداری کنند.
احمدی بیان کرد: اطلاع رسانی و آموزش بیماری تب کنگو از طریق رسانه ها و برگزاری کلاس ترویجی و آموزشی به صورت ویژه در دستور کار است.
اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان هفت شهرستان جنوبی استان را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش دارد.
3029/7450/7429

ارتقاءارتقاء سطح آگاهیانتقال اینایرنابیمارینمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

go to top
logo-samandehi