چهارشنبه 26 تیر 1398
https://www.khabaryaab.com/news/6728050/اختصاص-عواید-بلیت-فروشی-جشنواره-جهانی-فیلم-فجر-به-سیل-زدگان-پیغام-برای-اصغر-فرهادی
home navigate_beforeاخبارnavigate_before اخبار فرهنگیnavigate_beforeخبرگزاری فارسnavigate_beforeاختصاص عواید بلیت‌فروشی جشنواره جهانی فی...

اختصاص عواید بلیت‌فروشی جشنواره جهانی فیلم فجر به سیل‌زدگان/ پیغام برای اصغر فرهادی

اختصاص عواید بلیت‌فروشی جشنواره جهانی فیلم فجر به سیل‌زدگان/ پیغام برای اصغر فرهادی

دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از اختصاص عواید بلیت‌فروشی این جشنواره به نفع سیل‌زدگان خبر داد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور سیدرضا میرکریمی دبیر این رویداد پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۲۷ فروردین) در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

در ابتدای این نشست، کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی جشنواره جهانی فیلم فجر از میرکریمی برای آغاز سخنان خود دعوت کرد.

میرکریمی تقارن برگزاری این دوره از جشنواره با نیمه شعبان را به فال نیک گرفت.

وی همچنین با سیل‌زدگان کشور ابراز همدردی کرد و گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر طی تفاهم‌نامه‌ای با جمعیت هلال احمر، سفیر مهربانی این جمعیت در مجامع بین المللی شده است. همچنین همه عواید بلیت فروشی به سیل‌زدگان اختصاص پیدا می‌کند.

وی به تحریم‌های ظالمانه و بدون توجیه منطقی آمریکا اشاره کرد و گفت: این تحریم‌ها حوزه فرهنگ را هم نشانه رفته و برای جذب فیلم، خرید بلیت برای مهمانان، مرسولات پستی و... با مشکلات مواجه شدیم که قبلا تجربه نکرده بودیم.

میرکریمی افزود: امسال یک حرکت سازمان یافته هم تلاش داشت مهمانان ما را از حضور در سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر منصرف کند، اما خوشبختانه این تلاش‌ها چندان اثربخش نبود و بعد از جشنواره بیشتر درباره آن صحبت می‌کنم.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: جشنواره سال گذشته با ۸۲۰۰ میلیون تومان برگزار شد، اما با توجه به جهش فزاینده قیمت دلار، تمهیداتی اندیشه کردیم که تصور می‌کنیم نسبت به پارسال ۱۰ درصد افزایش بودجه داشته باشیم. البته از برخی برنامه‌ها کاسته‌ایم. ۵ میلیارد تومان از این میزان توسط سازمان سینمایی تامین شده است. شهرداری هم توجه جدی به جشنواره داشته و برخی حامی هم داریم که نخواستند نامشان برده شود.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار داشت: از ۵۸ کشور بیش از ۲۵۰ مهمان داریم که دارای رزومه هستند، نه توریست! ۲۸ مهمان خارجی در کنار ۳۲ جوان داخلی در بخش دارالفنون حضور دارند. امسال حاصل کار یک کارگردان لیتوانیای که ۳ سال قبل در دارالفنون عضو بوده، در قالب یک فیلم سینمایی نمایش داده می‌شود.

وی افزود: ۸۰ مهمان خارجی هم مهمان بازار فیلم هستند که ۴۶ نفر آنها خریدار و تعدادی هم غرفه‌دار هستند. ۵۲ فیلم بلند و مستند ایرانی هم در این بخش به نمایش در می‌آید.

به گفته میرکریمی، حدود ۲۰۰۰ فیلم ثبت نام داشتیم که نشان از رشد جشنواره است که از بین آنها، ۱۶۳ فیلم از ۶۴ کشور به نمایش در می‌آید.

وی گفت: ۲ فیلم کوتاه و ۱۰ فیلم بلند برای نخستین بار است که در جهان در جشنواره به نمایش در می‌آیند. همچنین ۹ کوتاه و ۱۴ فیلم بلند بعد از کشور خودشان برای نخستین بار است که در یک جشنواره بین‌المللی به نمایش در می‌آیند.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: در بخش فیلم‌های ایرانی به فیلم‌های مطرح دهه ۶۰ توجه داشته‌ایم، مثلا «دونده» اولین فیلم ایرانی بعد از انقلاب است که به جشنواره‌ای جهانی راه یافت یا «دیده‌بان» اولین فیلم دفاع مقدسی بود که به جشنواره‌های خارج از کشور رفت.

میرکریمی تأکید کرد: جشنواره جهانی فجر، جشنواره انتقال تجربه است و می‌خواهیم صبغه علمی داشته باشیم، نه فرش قرمزی! به همین دلیل مسترکلاسهای بسیاری را تدارک دیده‌ایم.

وی به بخش‌های مختلف جشنواره اشاره کرد و ادامه داد: سه فیلم سینمایی «مصائب شیرین۲، زغال و جهان با من برقص» از ایران در بخش مسابقه جشنواره حضور دارند. در بخش جلوه‌گاه شرق، فیلم زیبایی «۲۳ نفر» هم در کنار فیلم‌های آسیایی و کشورهای اسلامی حضور دارد.

وی به بخش‌های مختلف جشنواره اشاره کرد و ادامه داد: سه فیلم سینمایی «مصائب شیرین۲، زغال و جهان با من برقص» از ایران در بخش مسابقه جشنواره حضور دارند.

میرکریمی سپس بخش‌های جنبی جشنواره را برشمرد و گفت: یکی از این بخش‌های زیتون‌ها شکسته بود که امسال با توجه فیلم‌های خوبی دریافت کردیم به «شاخه‌های زیتون (پنجره‌ای به دنیای اسلام)» تغییر نام داد و فرصت مطالعاتی خوبی برای دیدن زندگی مسلمانان در کشورهای جهان است.

میرکریمی به بخش «کمدی» در جشنواره جهانی فیلم فجر اشاره کرد و گفت: منصفانه نیست که مخاطب صرفا فیلم‌های هنری را در جشنواره ببیند و با فیلم‌های نیمه تجاری دیگر کشورها آشنا نشود. مخصوصا که ما در کشورمان بیشتر با کمدی کلامی آشنا هستیم، نه تصویری.

 

میرکریمی خاطر نشان کرد: تلاشمان در این چهار سال که جشنواره جهانی از ملی فجر جدا شده، تلاش داشته‌ایم کمترین تغییرات را در آئین نامه، مدیران و حتی نیروهای کمکی داوطلب داشته‌ایم. به همین دلیل جوایز مانند سال گذشته است، اما یک جایزه آزمایشی اضافه کرده‌ایم که جایزه منتقدان (۲ منتقد خارجی، ۱ داخلی) است، اگر موفقیت آمیز باشد، از سال دیگر همان معادل جایزه فیپرشی در دیگر جشنواره‌ها خواهد بود.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر به انتخاب داوران و تاکید بر جوانگرایی اشاره کرد که در میان اسامی داوران بخش بین‌الملل، نام نرگس آبیار و نوید محمدزاده هم به چشم می‌خورد و بهروز شعیبی نیز در بخش فیلم‌های اول داور است.

میرکریمی درباره حذف نمایشگاه عکس از جشنواره امسال، دلیل آن را صرفه‌جویی در هزینه‌ها عنوان کرد.

وی همچنین درباره برخی شایعات پیرامون تجمیع جشنواره‌های ملی و جهانی فجر گفت: حمایت آقای انتظامی از جشنواره تا این لحظه نشان می‌دهد که به ادامه آن علاقه‌مند هستند. احساسم هم این است که عقل جمعی و افراد باسابقه در سینما به این جشنواره و ادامه آن علاقه‌مندند.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر درباره قیمت‌گذاری بلیت فیلم‌ها گفت: باشگاه مخاطبان برای همین منظور تشکیل شده و اعضا از تخفیف ۶۰ تا ۷۰ درصدی بهره‌مند می‌شوند، البته چون ظرفیت سالن‌های مان محدود است، امروز ثبت نام باشگاه بسته می‌شود. فیلمسازان و خبرنگاران ثبت نامی هم با رزرو بلیت، فیلم‌ها را رایگان می‌بینند.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار داشت: نمایش‌های بازار هم بلیت‌فروشی ندارد و اولویت با مهمانان خارجی است. اگر سالن پر نشود، افراد دارای کارت هم می‌توانند با ایستادن در صف، فیلم را ببینند.

میرکریمی، برگزاری جشنواره‌های ملی و جهانی فجر در بنیاد فارابی را رد کرد، اما گفت که رئیس سازمان سینمایی بر شکل گیری هویت مستقل جشنواره‌ها تاکید دارد.

وی خاطرنشان کرد: بی‌شک ما در جنوب غرب آسیا مهمترین جشنواره هستیم و می‌توانیم یکی از ۳ جشنواره برتر آسیا باشیم، کما اینکه الان هم هستیم. معمولا جشنواره‌های تراز اول بیش از ۲۰۰ نمایش فیلم دارند اما ما هنوز به این عدد نرسیده‌ایم. یکی از مهمترین دلایل هم بضاعت سخت‌افزاری ما و نداشتن کاخ ثابت جشنواره است.

میرکریمی اظهار داشت: نمایشگاه تجهیزات سینمایی با مدیریت آقای علیزاده در نیمه دوم و پس از بخش بازار برگزار می‌شود. امسال ۱۹ شرکت ایرانی در این بخش مشارکت دارند و اگر موفقیت‌آمیز باشد، احتمالا از سال بعد از شرکت‌های بین‌المللی هم دعوت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای آقای اصغر فرهادی پیغام فرستادم، ابراز لطف داشتند و گفتند استانداردترین و مهمترین جشنواره بعد از انقلاب است، اما همزمان با جشنواره برنامه مهمی دارم.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود

انتهای پیام/

بیشتر بخوانید

اصغراصغر فرهادیایرانبلیتپیغامنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
مقصد ملی‌پوش ایرانی مشخص شد
ادامه مطلب chevron_left
کتاب «انسان و خدای محجوب» نقد و بررسی می شود
ادامه مطلب chevron_left
همسرم را به این دلیل کشتم که در زمانی که در عقد من بود با یکی از آشنایانم رابطه داشت و بعد طلاق از من با او ازدواج کرد
ادامه مطلب chevron_left
سفره ایران پهن می‌شود
ادامه مطلب chevron_left
عصر شعر «کبوتر سپید صلح» در حوزه هنری برگزار می‌شود
ادامه مطلب chevron_left
انقلاب عظیم در حوزه راهسازی استان کهگیویه و بویراحمد / محور یاسوج – سمیرم ۴ بانده می شود
ادامه مطلب chevron_left
دلیل پیوستن جوانان قزاق به جنبش‌های افراطی/ سال جوانان در قزاقستان چگونه می‌گذرد؟
ادامه مطلب chevron_left
همراه با خانواده‌ای که دور ایران را رکاب زد
ادامه مطلب chevron_left
«آبی اقیانوسی» سومین تجربه وحید امیرخانی در سینما/احتمال حضور کارگردان «در مدت معلوم» در فجر ۳۸
ادامه مطلب chevron_left
جزییات ششمین فستیوال «آینه‌دار»
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi