چهارشنبه 26 تیر 1398
https://www.khabaryaab.com/news/6699647/ریس-سازمان-هواشناسی۷۲-ساعت-قبل-از-وقوع-هر-رخداد-اطلاعیه-صادر-می-کنیم
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار سیاسیnavigate_beforeخبرگزاری قوه قضاییهnavigate_beforeرئیس سازمان هواشناسی:۷۲ ساعت قبل از وقوع...

رئیس سازمان هواشناسی:۷۲ ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر می‌کنیم

رئیس سازمان هواشناسی:۷۲ ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر می‌کنیم

خبرگزاری میزان- بررسی موضوع بارندگی‌های اخیر کشور با حضور مسئولان ذیربط در دستور کار سیصد و هشتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

رئیس سازمان هواشناسی:۷۲ ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر می‌کنیمبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، بررسی موضوع بارندگی‌های اخیر کشور با حضور مسئولان ذیربط در دستور کار سیصد و هشتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

رئیس سازمان هواشناسی:۷۲ ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر می‌کنیمبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، بررسی موضوع بارندگی‌های اخیر کشور با حضور مسئولان ذیربط در دستور کار سیصد و هشتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

ریاست این جلسه را علی لاریجانی برعهده داشت.

ترتیب سخنرانان

سیدامیرحسین قاضی زاده‌هاشمی در آغاز جلسه علنی امروز مجلس گفت: رؤسای «سازمان هواشناسی»، «جمعیت هلال احمر» و «سازمان مدیریت بحران» و «وزرای نیرو»، «جهاد کشاورزی»، «راه و شهرسازی» و »کشور» در این جلسه توضیحات لازم در خصوص اقدام خود در مدت وقوع سیل در کشور را ارائه خواهند داد.

همچنین محمدعلی وکیلی، هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از بررسی موضوع بارندگی‌های اخیر کشور با حضور مسولان ذیربط در مجلس گفت: مقرر شده است که از ۳ استان اصلی آسیب‌دیده در سیل یعنی «خوزستان»، «لرستان» و «گلستان»، یک نفر به نمایندگی از مجمع نمایندگان استان ایراد نطق داشته باشد.

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: در صورتی که وقت جلسه اجازه دهد، یک نفر نماینده از استان‌های «همدان»، «چهارمحال و بختیاری»، «مرکزی» و «خراسان شمالی» نیز صحبت خواهد کرد.

رئیس سازمان هواشناسی:۷۲ ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر می‌کنیم

سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی در گزارش خود درباره  سیل اخیر خطاب به نمایندگان گفت: طی سال زراعی ۹۷ ــ ۹۸ مجموع کل بارش کشور ۲۰۴ میلی متر بود که در مقایسه با بلند مدت ۲۲ درصد افزایش یافته است. همچنین میزان بارش در زمستان ۱۱۹ میلی متر بود که نسبت به بلند مدت ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: از نظر خشکسالی تقریبا برای بازه یک ساله ۶۵ درصد از کشور تحت تاثیر خشکسالی هستند و در بازه ۱۰ ساله ۹۴ درصد از کشور تحت تاثیر خشکسالی قرار دارند؛ بنابراین به نظر می‌رسد کشور هنوز تحت تاثیر خشکسالی است و دوره ترسالی نشده است و سیلاب‌های اخیر هم ناشی از پیامد‌های تغییر اقلیم و گرم شدن جهانی بوده است.

تاج بخش با اشاره به پیش‌بینی‌های این سازمان در مورد بارندگی در جلسه شورای عالی آب که بهمن ماه سال ۹۷ برگزار شده بود، تاکید کرد: پیش‌بینی‌های وضع هوا در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تهیه می‌شود و اساس آن عدم قطعیت است. ما ۷۲ ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر می‌کنیم و ۴۸ ساعت قبل پیش‌بینی خود را اعلام می‌کنیم که در سیلاب اخیر هم به همین منوال اعلام شد.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان این که این سازمان توان پیش‌بینی در بازه ۱۵ روزه را دارد، گفت: آن چه که اهمیت دارد این است که هر چه از زمان یک رخداد دورتر می‌شویم صحت آن هم کمتر می‌شود و نزدیک رخداد اطلاعات بهتری داریم. در مورد بارش‌ها ما از ۱۵ روز قبل اعلام نمی‌کنیم، زیرا صحت آن قابل اعتماد نیست. به خصوص در بهار که تغییرات زیادی اتفاق می‌افتد.

وی تصریح کرد: سازمان هواشناسی ۱۵۰ اطلاعیه، ۹۰ اخطاریه به دستگاه‌های اجرایی و ۱۹۵۰ گزارش رادیویی و تلویزیونی در شرایط مخاطره آمیز داشته است.

پیوندی: هلال احمر ۱۳۰ میلیارد از منابع داخلی خود برای سیل اخیر هزینه کرده است
علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر در نشست علنی امروز در گزارش خود درباره امدادرسانی به حادثه دیدگان سیل اخیر،گفت: جمعیت هلال احمر از ۲۵ اسفند تا ۲۳ فروردین حداقل در ۲۴ استان و شاید ۳۱ استان کشور به جز جزیره کیش تلاش کرده وظیفه خود یعنی امدادرسانی را به درستی انجام دهد.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه ۲ هزار و ۱۴۵ روستا، بخش و شهر تحت تاثیر سیل و سیلاب اخیر قرار گرفته‌اند، افزود: جمعیت هلال احمر در ۵ محور تلاش کرد که فعالیت‌های خود را انجام دهد که محور نخست، محور امداد و نجات بوده که فوری‌ترین و اصلی‌ترین اقدام نجات مصدومان و افراد آسیب دیده است.

وی با تاکید بر اینکه ۴ هزار و ۴۴۵ فردی که درگیر سیل و سیلاب اخیر بوده‌اند از مناطق خارج و به جای امن منتقل شده‌اند،بیان داشت: با توجه به محاصره برخی شهر‌ها و روستا‌ها توسط آب، امداد هوایی جمعیت هلال احمر با ۸۰۹ ساعت پرواز، ۷۷۴ هزار کیلوگرم اقلام غذایی را به نقاط صعب العبور رساند و ۴ هزار و ۴۸۷ مصدوم و خانم باردار را به نقاط امن منتقل کرد البته در این بخش تخلیه آب و رهاسازی خودرو‌ها نیز توسط جمعیت هلال احمر انجام شد.

پیوندی با بیان اینکه اسکان اضطراری محور دوم فعالیت جمعیت هلال احمر در حادثه سیل اخیر بود، تاکید کرد: براین اساس ۲۲۷ هزار نفر از مردم مناطق سیل زده، اسکان اضطراری داده شدند که وزارت آموزش و پرورش و ورزش و جوانان و حسینیه‌ها و تکایا محل مناسب را در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دادند تا در این اماکن چادر نصب شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ هزار چادر به تناسب تخریب در شهر‌ها و استان‌های مختلف بین آسیب دیدگان توزیع شد، افزود: در بسیاری بخش‌ها کمپ‌های گروهی ایجاد شد، اما در مواقعی چادر در اختیار افراد قرار گرفت تا در محل زندگی خود این چادر‌ها را نصب کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: هلال احمر ۱۳۰ میلیارد از منابع داخلی خود برای سیل اخیر هزینه کرده است.

وی با بیان اینکه محور سوم فعالیت جمعیت هلال احمر تغذیه اضطراری مردم مناطق سیل زده بود، تصریح کرد: براین اساس بسته‌های ۷۲ ساعته و حتی یک ماهه در اختیار سیل زدگان قرار گرفت که ۱۳۰ هزار بسته به تناسب جمیعت و پراکندگی روستا‌ها و شهر‌ها به این افراد داده شد.

پیوندی با تاکید بر اینکه محور چهارم فعالیت جمعیت هلال احمر در حادثه سیل اخیر درمان اضطراری بود، افزود: در آسیا، ژاپن و ایران ۲ کشوری هستند که از فدراسیون صلیب سرخ جهانی مجوز ارائه خدمات درمانی دارند که براین اساس جمعیت هلال احمر با اعزام پزشک و پیراپزشک در استان خوزستان و گلستان اقدامات لازم را انجام داد.

وی با بیان اینکه خدمات اجتماعی و فرهنگی محور پنجم فعالیت جمعیت هلال احمر در حوادث طبیعی و حادثه سیل اخیر است، ادامه داد: در حادثه سیل استرس و نگرانی به افراد به ویژه زنان، کودکان و سالخوردگان وارد می‌شود که ارائه خدمات فرهنگی می‌تواند مقداری از استرس آن‌ها بکاهد که در این راستا جمعیت هلال احمر تلاش کرد فضای شادی را برای این افراد ایجاد کند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه این سازمان برای دریافت کمک‌های مردم فراخوان صادر کرد، گفت: براین اساس صد میلیارد تومان کمک نقدی به حساب جمعیت هلال احمر واریز و ۳۰ میلیارد اقلام غیرنقدی از سوی مردم برای کمک به سیل زدگان به جمعیت هلال احمر ارائه شد که این کمک‌های غیرنقدی به مناطق سیل زده ارسال شده است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر از طریق دستگاه دیپلماتیک از فدراسیون جهانی صلیب سرخ درخواست کمک کرده است، افزود: ۱۰ کشور با ارسال اقلام غذایی، قایق نجات و تصفیه آب به ایران کمک کردند، اما به دلیل تحریم‌های آمریکا و بسته بودن حساب‌های ارزی، کمک‌های ایرانیان خارج از کشور، اتحادیه اروپا و صلیب سرخ جهانی به ایران ارسال نشد و تاکنون حتی یک دلار یا یورو به ایران کمک نشده است.

ادامه دارد ..

احمرایرانبارندگیبراینتحت تاثیرنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
هفت‌تیرکش‌ها به بهشت نمی‌روند!
ادامه مطلب chevron_left
متن دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه منتشر شد
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
دو جایزه‌ سیسیلی‌ها به «دلبند» ایرانی رسید
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
دنبال تنش نیستیم اما اگر به ما تعرض شود در دفاع از خود تردید نمی‌کنیم
ادامه مطلب chevron_left
تستر موتور هواپیمای «C_۱۳۰» بازآماد شد
ادامه مطلب chevron_left
کشف موشک جنگی در تاقچه یک خانه!
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
۴۰ درصد مدارس استان تهران باید به‌سازی شود
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi