پنج شنبه 5 اردیبهشت 1398
https://www.khabaryaab.com/news/6467911/اتلاف-سعودی-اماراتی-در-یمن-به-مشکل-خورده-است
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار بین‌المللnavigate_beforeخبرگزاری فارسnavigate_beforeائتلاف سعودی-اماراتی در یمن به مشکل خورد...

ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن به مشکل خورده است

ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن به مشکل خورده است

یک وبگاه خبری عربی نوشت، عربستان سعودی در شمال و امارات در جنوب یمن، متحدان خود را از دست داده‌اند و فشارهای داخل آمریکا برای توقف حمایت نظامی از ریاض و اعتراض یمنی‌ها هر روز بیشتر می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری «الخلیج الجدید» در یادداشتی با عنوان «ائتلاف عربستان و امارات در تنگنای شدید قرار دارد»، فشارهای داخلی و خارجی بر ائتلاف سعودی برای خروج از یمن را سنگین‌تر از همیشه توصیف کرد.

در مقدمه این یادداشت آمده است: بسیاری از ناظران می‌گویند که ائتلاف عربستان سعودی و امارات در یمن پس از گذشت چهار سال از حمله به  یمن در معرض مشکلات جدی است.

به نوشته این وبگاه قطری،  رهبران عربستان سعودی در پیروزی بر یمنی‌ها شکست خوردند و در ائتلاف‌های خود در داخل یمن هم ناکام ماندند و حامیان خارجی خود را هم از دست دادند، به خصوص پس از آنکه سنای آمریکا علیه جنگ رأی داد.

الخلیج الجدید افزود: بنا به تاکید نظامیان یمنی و عربی و خارجی، ارتش عربستان سعودی، ابهت نظامی خود را به عنوان یک قدرت نظامی در منطقه از دست داد، در حالی که آمریکا و بریتانیا موفق شدند پول و سلاح سعودی‌ها را خرج این جنگ کنند.

این وبگاه خبری نوشت: امارات عربی متحده در آستانه خروج نهایی از عرصه یمن است چون دیگر جایی در سرزمین یمن ندارد و مجبور است تمام نیروها و شبه نظامیان خود را، به ویژه پس از افشای طرح‌های استعماری خود، خارج کند.

 طبق این گزارش، «صالح سمیع»، از «سران مزدور دولت منصور هادی» چند روز پیش از طریق یک برنامه تلویزیونی خواهان اخراج امارات از مناطق تحت اشغال آن در جنوب یمن شد؛ وی تاکید کرد که امارات برای رسیدن به منافعش خود را در ائتلاف تحمیل کرده است.

علی البجیری، یکی از اعضای حزب «المؤتمر الحوار الوطنی» (کنگره گفت‌وگوی ملی)، در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق در 13 مارس گفت که این ائتلاف به دنبال غارت ثروت و منابع یمن و یمنی‌ها است.

وی گفت که این ائتلاف به ابزاری در دست «محمد بن زاید» (ولی‌عهد ابوظبی) تبدیل شده است برای تسلط بر یمن و تحمیل برنامه‌ها و نقشه‌های خرابکارانه و علاوه بر آن تصرف نفت و گاز، بنادر و فرودگاه‌ها، شیلات و میراث فرهنگی که امارات فاقد آن است.

از سوی دیگر فادی باعوم، فعال یمنی هم امارات را به غارت ثروت کشور و نابودی سرزمین آن متهم کرد و گفت که اشغالگران امارات باعث و بانی بسته شدن فرودگاه‌ها و بنادر یمن هستند.

در این گزارش آمده، در حالی که امارات متحدان خود را در جنوب یمن از دست داده، عربستان سعودی نیز متحدان خود را در شمال یمن از دست داده؛ جایی که مناطق تحت کنترل نیروهای سعودی در استان الجوف برای چندمین روز شاهد درگیری‌های خشونت آمیز با عشایر بوده است.

به نوشته الخلیج الجدید، «مزدوران عربستان سعودی در حجور استان حجه شکست خوردند پس از آن که عربستان سعودی به آنها کمک مالی و نظامی کرده و سلاح‌های مختلف از طریق هوایی به دست آنها رسانده بود»؛ اما رزمندگان ارتش و کمیته‌های مردمی ظرف چند روز موفق به نابود کردن تمام سلاح‌هایی شدند که عربستان سعودی در طول یک سال به آنها داده بود.

به نوشته الخلیج الجدید، شکست قبایل حجور، شکستی شدید برای عربستانی است که به قدرت توانمندی‌های نظامی و تنوع سلاح شناخته شده است و نیروهای آن از تجربیات نظامی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برخوردارند بخصوص که حجور در مرزهای جنوبی عربستان واقع است. نیروهای سعودی پس از چهار سال متوالی از تجاوز علیه یمن قادر به متوقف کردن عملیات نظامی توسط ارتش و کمیته‌های مردمی در مناطق مجاور مرز جنوبی عربستان نبودند.

این وبگاه خبری افزود: شکست ائتلاف عربی صرفا محدود به از دست دادن متحدانش در داخل یمن نیست در روز چهارشنبه گذشته مجلس سنای ایالات متحده با اکثریت قاطع به پیش نویس قطعنامه ای رای داد که از رئیس جمهور آمریکا خواست تا حمایت ایالات متحده از ائتلاف تحت رهبری سعودی را در جنگ در یمن متوقف کند.

در پایان آمده است: [در صورتی که کنگره پیش‌نویس قانون قطع حمایت از ریاض در جنگ یمن را تصویب کند] ترامپ مصوبه را وتو خواهد کرد، اما مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر کاخ سفید را تحت فشار خواهد گذاشت و کاخ سفید در نهایت تسلیم تصمیم مجلس نمایندگان خواهد شد از همین رو عربستان سعودی بزرگ‌ترین بازنده این جدال آمریکایی خواهد بود.

انتهای پیام/ص

بیشتر بخوانید

آمریکاارتشاستیکاعتراضالخلیج الجدیدنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
اشپیگل: سردار سلامی به سپاه قدرت بیشتری می دهد
ادامه مطلب chevron_left
اقدام جدید ترامپ علیه مهاجران به آمریکا
ادامه مطلب chevron_left
ترکیه تحریم‌های «بچه‌گانه» آمریکا علیه ایران را محکوم کرد
ادامه مطلب chevron_left
تخت روانچی اعتبارنامه خود را تقدیم دبیر کل سازمان ملل کرد
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
بیانیه شدید اللحن حزب الله علیه آل سعود به خاطر اعدام‌های ظالمانه
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
امید به صلح در افغانستان از گذر اقدام آمریکا کم فروغ شد
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi