چهارشنبه 30 مرداد 1398
https://www.khabaryaab.com/news/6088924/چشم-های-خشک-سیستان-تر-شد
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار آب و هواnavigate_beforeخبرگزاری ایرناnavigate_beforeچشم های خشک سیستان تر شد

چشم های خشک سیستان تر شد

چشم های خشک سیستان تر شد

زاهدان- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل در شمال سیستان وبلوچستان گفت: در پی سرازیر شدن آب از سمت افغانستان به ایران و رسیدن آن به هامون صابوری(تالاب بین المللی هامون) چشم های خشک سیستان تر شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، مهدی سراوانی اول روز شنبه اظهار داشت: در پی سرازیر شدن آب از سمت افغانستان به ایران و رسیدن آن به هامون صابوری به منظور بررسی معضلات و مشکلات تالاب بین المللی بازدیدی از ورودی آب به تالاب، نحوه مدیریت آن و استفاده بهینه از آب انجام شد.
وی گفت: در خصوص مدیریت آب تالاب به مشارکت همه اقشار مردم نیازمندیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل نقش تالاب بین المللی هامون در مهار سیلاب ها، مقابله با کانون ریزگردها و نقش پرندگان تالابی در مبارزه بیولوژیک با آفات کشاورزی را بسیار پر اهمیت دانست و افزود: کارکردهای مختلف تالاب و نقش و اهمیت آن در زندگی مردم منطقه بر کسی پوشیده نیست و بدون مشارکت جوامع محلی و مردم، حفظ تالاب امکانپذیر نخواهد بود.
وی بیان کرد: آنچه باعث برهم خوردن توازن منابع آبی و تغییرات اقلیمی شده بهره وری بیش از ظرفیت طبیعت توسط انسان هاست.
سراوانی اول گفت: سیاست های نادرست کشاورزی بیشترین آسیب را به محیط زیست وارد کرده است.
به گزارش ایرنا سیلاب حاصل از بارندگی ها در کشور افغانستان بامداد امروز/ شنبه/ وارد منطقه سیستان شده است.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.
رودخانه هیرمند از کوههای بابایغما از رشته کوههای هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر وارد مرز ایران در سیستان می شود.
آب این رودخانه از 19 سال پیش تاکنون به سبب قهر طبیعت و برخی عوامل دیگر قطع شده بود و تنها در زمستان برخی سالها سیلاب های جزئی ناشی از بارندگی ها به صورت دشتمال از داخل افغانستان وارد سیستان می شد که مدت زمان جریان آب بسیار کوتاه بود و به تالاب بین المللی هامون نمی رسید.
سیلاب رودخانه هیرمند خارج از کنترل کشور همسایه است و به عنوان حق آبه سیستان محسوب نمی شود.
تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود پنج هزار و 700 کیلومتر مربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متر در زمان پرآبی در منطقه سیستان واقع در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور قرار دارد.
این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابوری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشکیل شده است. بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.
9923**3213

اداره حفاظت محیط زیستافغانستانایرانایرنابلوچستاننمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

go to top
logo-samandehi