چهارشنبه 30 مرداد 1398
https://www.khabaryaab.com/news/5832333/چگونه-با-ترس-از-دندان-پزشکی-مقابله-کنیم
home navigate_beforeروانشناسیnavigate_beforeمشاورهnavigate_beforeستارهnavigate_beforeچگونه با ترس از دندان‌پزشکی مقابله کنیم؟

چگونه با ترس از دندان‌پزشکی مقابله کنیم؟

بعضی از افراد به دلیل ترس از دندان‌‌پزشکی حاضر به درمان دندان‌درد خود نیستند اما برای رهایی از این ترس و اضطراب راه‌ های ساده‌ ای وجود دارد.

هیچ کس علاقه‌ای به رفتن به دندان‌پزشکی ندارداما عده کمی از افراد از این کار وحشت داشته و دچار اضطراب شدید می‌شوند. در بسیاریاز موارد، افراد از شدت ترس جرات مراجعه به مطب دندان‌پزشکی را هم ندارند و به همین دلیل،درد و ناراحتی دندان‌درد را تحمل می‌کنند.

هیچ کس علاقه‌ای به رفتن به دندان‌پزشکی ندارداما عده کمی از افراد از این کار وحشت داشته و دچار اضطراب شدید می‌شوند. در بسیاریاز موارد، افراد از شدت ترس جرات مراجعه به مطب دندان‌پزشکی را هم ندارند و به همین دلیل،درد و ناراحتی دندان‌درد را تحمل می‌کنند.

ترس از دندان‌پزشکی، دندان کشیدن، خمیر دندان، اضطراب، درد دندان


کنترل‌کردن ترس  از دندان‌پزشکی

بر اساس یک تحقیق علمی که در سال 1998 منتشر شد،31% از بزرگ‌سالان (23% مردان و 40% زنان) از بعضی مراحل درمانی دندان وحشت دارنداما در این میان 24% از افراد حتی از رفتن نزد دکتر دندان پزشک هم هراسان می‌شوند.تحقیقات جدیدتر در سال 2009 نشان می‌دهد که نیمی از بززرگ‌سالان از اضطرابمتوسط یا شدید رنج می‌برند که عمده این ترس از دندان پزشکی به خاطر مرحله تزریق و سوراخ کردندندان است.

اما چرا کسانی که با میل و رغبت به ورزش‌هایدردناکی مثل راگبی روی می‌آورند از یک کار ساده مثل رفتن به دندان‌پزشکی هراسدارند؟ رییس انجمن بین‌المللی کنترل اضطراب و ترس از دندان‌پزشکی، معتقد است کهاین موضوع تنها به کنترل کردن احساسات مربوط می‌شود.

یکی از دلایل اصلی این ترس و اضطراب، تجربه‌هایناخوشایند و دردناک گذشته است. وقتی کسی یک‌بار تجربه ناخوشایندی از رفتن به دندان‌پزشکیداشته باشد، در سایر مواقع کنترلی روی احساس ترس و اضطراب خود نداشته و همیشه با این ترسزندگی می‌کند. موقع بازی راگبی یا بانجی‌جامپینگ، فرد می‌تواند احساسات خود راکنترل کند اما به خاطر داشتن یک تجربه تلخ در گذشته، حافظه فرد توان کنترل احساسات را نداشته واز رفتن به دندان‌پزشکی هراسان می‌شود. 

نیکولا کورتیز 43 ساله یکی از افرادی است که بهدلیل همین ترس و اضطراب، بیش از ده سال به دکتر دندان‌پزشک مراجعه نمی‌کرد. او می‌گوید: وقتی 20 ساله بودم با دندان‌درد شدیدی به دکتر دندان‌پزشک مراجعه کردم، اماداروی بی‌حسی که دکتر برای من تزریق کرد آن‌طور که باید اثری نداشت و من در تماممراحل درد می‌کشیدم. آنقدر که وقتی مشغول سوراخ‌کردن دندانم بود طاقت نیاورده وجلوی کار دکتر را گرفتم. این یک تجربه دردناک بود اما بیش از آن احساس حقارتی که بع از آن از کار خود داشتم مرا آزار می‌داد. به همین خاطر تا 30 سالگی به هیچ وجه قدم درمطب هیچ دندان‌پزشکی نگذاشتم.

هیچ کس دوست ندارد وقتی یک دکتر با مته و سوزنمقابلش ایستاده، کنترل خود را از دست بدهد. مراحل درمان دندان روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شود و به همین دلیل بسیاری از افراد که از مراجعه به دندان‌پزشک می ترسیدند،از مشاهده پیشرفت تکنولوژی در این زمینه شگفت زده شده و به خاطر روش‌های درمانیجدید دیگر ترسی از این کار ندارند. با این حال رفتن به دندان‌پزشکی برای همه اینافراد آسان نیست و بعضی از آن‌ها هرگز جرات رفتن و امتحان روش های جید را پیدا نمی‌کنند.ممکن است بعضی از این افراد از شدت دندان‌درد، علی‌رغم میل باطنی مجبور به مراجعه به پزشک بشوند اما بهتر است قبل از رسیدنبه این مرحله با اضطراب و ترس خود مقابله کنند.


تجهیزات دندان پزشکی، مطب دندان پزشکی، دکتر با تجربه، متخصص دندان پزشکی


مراجعه به دندان‌پزشک باتجربه

بهترین پیشنهادی که می‌توان به افرادی که ترس از دندان پزشکی دارند کرد این است که در انتخاب پزشک بسیار دقت کنند. هیچ روش قطعی و مشخصی برایدرمان ترس این افراد وجود ندارد چون هر فرد با بقیه متفاوت است. بعضی از این افرادبه آرام‌بخش نیاز دارند و بعضی دیگر با رفتاردرمانی، درمان می‌شوند. بهتر است بادقت و صرف زمان، دکتری را انتخاب کنند که به او حس مثبتی دارند و از تجربه وتوانایی او مطمئن هستند. پزشکی که واقعا باتجربه و ماهر باشد مسلما احساس اینافراد را درک می‌کند و می‌داند با آن‌ها چطور برخورد کند.

چطور چنین پزشکی را پیدا کنید؟ سری به وب سایت‌هایرسمی پزشکان زده و نظر افراد مختلف را درباره اخلاق و عملکرد پزشک مورد نظر بخوانید. بهتر است در این مورد به بررسی یک پزشک اکتفا نکنید.

بعضی از پزشکان معتقدند که جلسه اول لزوما زماندرمان نیست و بهتر است ابتدا پزشک و بیمار با هم صحبت کرده و درباره ترس‌ها و نگرانی‌های بیمار صحبت کنند و آن موقع دکتر تصمیم بگیرد که چطور می‌تواند به آن بیمار به بهترین شکلکمک کند.


استفاده از روش های جایگزین

برای اکثر افراد همین کافی است که پزشک خودرا بشناسند و به او اطمینان داشته باشند. اما اگر اینطور نباشد راه‌های زیادی وجوددارد که پزشک می تواند اطمینان بیمار خود را جلب کند. استفاده از داروهای مسکن یکیاز این روش‌هاست. یعنی بیمار کاملا بی‌هوش نیست و مراحل درمان را می‌بیند اما هیچدردی احساس نمی‌کند. در موارد شدیدتر ترس از دندان پزشکی می‌توان از بی‌هوشی عمومی نیز استفاده کرد.

راه دیگر استفاده از هیپنوتیزم، طب سوزنی و یارفتاردرمانی است. این‌طور بگوییم که امروزه روش‌های درمانی بسیار متنوع و آسانیوجود دارند و انتخاب روش درمانی بستگی به حال بیمار و تشخیص پزشک دارد.

مورد مهم دیگر این است که فرد بیمار باید سعی کند بهخودش کمک کند. اگر فرد تلاش کند که همیشه بهداشت دهان خود را رعایت کند، جلساتچکاپ دندان‌پزشکی به سادگی برگزار می‌شوند و نیازی به اقدام درمانی پیچیده‌اینیست. تکنیک‌های تمدد اعصاب یا ریلکسیشن نیز در این زمینه بسیار مفید خواهند بود.بعد از آن، گرفتن نوبت از یک دندان‌پزشک دلسوز و متعهد مهم‌ترین مرحله است. در جلسه اولفقط برای گفتگو به پزشک مراجعه کنید و بعد از آنکه توانستید به پزشک خود اطمینانپیدا کنید اقدام به درمان کنید.


گروه روانشناسی ستاره

اضطراببیمارترسدانددردنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

go to top
logo-samandehi