شنبه 2 شهریور 1398
https://www.khabaryaab.com/news/5832332/چطور-می-توان-با-اثرات-روانی-ناباروری-مبارزه-کرد
home navigate_beforeروانشناسیnavigate_beforeمشاورهnavigate_beforeستارهnavigate_beforeچطور می توان با اثرات روانی ناباروری مبا...

چطور می توان با اثرات روانی ناباروری مبارزه کرد؟

ناباروری نوعی مشکل جسمی است و محققین پیشنهاد می کنند برای رفع اثرات روانی ناباروری باید درمان روان شناختی آن همزمان با درمان های بالینی ناباروری انجام شود.

فرزند موهبتی الهی است کهاز طرف خداوند به بندگان اعطا می شود، اما این واقعیت نمی‌تواند به نادیده گرفتننیاز روحی به پدر یا مادر بودن منجر شود.

فرزند موهبتی الهی است کهاز طرف خداوند به بندگان اعطا می شود، اما این واقعیت نمی‌تواند به نادیده گرفتننیاز روحی به پدر یا مادر بودن منجر شود.

با وجود آن‌که گاهی برخی زوجین از امکان ایفاینقش پدری و مادری محروم می‌شوند، باز هم با این واقعیت تلخ کنار بیایند و اینمساله تاثیرات مخربی را بر سلامت روان و نشاط‌ شان می‌گذارد. وقتی زوجی از ناباروری خود مطلع می شوند، دچاراحساسات ناخوشایند و متفاوتی می‌شوند و سلامت روان شان صدمه می‌بیند و آسیب پذیرمی‌شوند.

مشکلات روانی ناشی از ناباروری موجب تشدیدناباروری هستند، فشارهای روحی و نگرانی حاصل ناباروری بر عملکرد فیزیولوژیبدن اثر مستقیم گذاشته و در نهایت بر باروری تاثیر منفی می‌گذارد. افرادی که از آرامش خاطر و سلامت روانیبرخوردارند و فشارهای روحی کمتری را تجربه می‌کنند، احتمال باروری بیشتری دارند.

فشارهای روحی و نگرانی حاصل ناباروری بر عملکرد فیزیولوژی بدن اثر مستقیم گذاشته و در نهایت بر باروری تاثیر منفی می‌گذارد.

اثرات روانی ناباروری

از نظر بالینی یک زوج زمانی نابارور محسوب می‌شوندکه بدون آن‌که ظاهرا بیمار باشند، با چالش بزرگی به نام ناتوانی در فرزند ‌دارشدن مواجه می‌شوند که می‌تواند اثرات روان‌شناختی، استرس‌زایی، هیجانی و اجتماعیرا به‌دنبال داشته باشد. آثار روانی ناشی از تجربه ناباروری احساسات مختلفی چون اندوه، انکار، افسردگی،احساس گناه، اضطراب، تنهایی، درماندگی، باورهای منفی نسبت به خود، وسواس در موردبارداری، اختلال در کنش جنسی و کاهش رضایت زناشویی را در پی داشته باشد.

در چنین شرایطی زوجین کمتر به ابراز احساسات،افکار و خواسته‌های خود به شکلی مثبت و سازنده می‌پردازند و در نتیجه احساسات منفیو کمبود حمایت عاطفی در آنها افزایش می‌یابد. حتی ناباروری در ارتباط جنسی زوجینرا نیز مختل می کند.

درمان روان‌شناختی همگام با درمان ناباروری

مسئله ای که معمولا در مراکز درمان نابارورییا متخصصانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند نادیده گرفته می‌شود این است که درمانناباروری باید همراه با درمان‌های روان‌شناختی انجام شود. این نوع درمان‌ها شاملدرمان شناختی ـ‌ رفتاری و روان درمانی حمایتی می‌شود. با توجه به اهمیت موضوع سلامت روان و نقش آن درباروری، محققین پیشنهاد می‌کنند که برنامه درمان ناباروری با درمان روحی و روانیهمراه باشد.

شکست در این نوع درمان‌های ناباروری بر مشکلاتزوجین دامن زده و پایه های روابط زناشویی را سست‌تر می‌کند که این کاهشرضایت زناشویی می‌تواند به انحرافات جنسی، روابط خارج از منزل، اختلال روانی وطلاق نیز منجر شود.

زنان به مراتب استرس و آسیب بیشتریرا نسبت به مردان تجربه می‌کنند. این مشکل می‌تواند منجر به بروز اختلال در سلامت روانی فرد ومشکلات زناشویی شود و زمینه‌سازی جدایی زوجین را فراهم کند به همین دلیل درمانتوام ناباروری و روان‌پزشکی در پیشگیری یا رفع مشکلات موجود بسیار موثر است.

در روند درمان ناباروری از سوی مشاورین روان درمانی زوجین به شکست‌های احتمالی نیز اشاره شود. به‌علاوه باید در جلسات مشاوره برمسائلی چون پذیرش ناباروری و شرکت فعال و موثر زوجین در روند درمان، داشتن فرزندخوانده به‌عنوان یک گزینه با اهمیت ، توجه به نیاز‌های روحی و روانی زوج نابارور، تشویق به برقراری ارتباط صمیمانه‌تربین زوجین، مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات درباره ناباروری، برنامه‌ریزی برای اوقاتفراغت و اختصاص زمانی برای فعالیت‌های لذت بخش و داشتن برنامه غذایی مناسب تاکیدشود.

در روند درمان ناباروری از سوی مشاورین روان درمانی زوجین به شکست‌های احتمالی نیز اشاره شود.

تقویت روحیه مواجهه با مشکلات روانی ناباروری

معمولا وقتی نتیجه مثبتی از درمان‌های ناباروریحاصل نمی‌شود، زوجین و به ویژه خانم‌ها به شدت افسرده و ناامید می‌شوند. با توجهبه این‌که درمان‌های نازایی و ناباروری هزینه بر است و از لحاظ روحی فرد را بشدتتحت فشار قرار می‌دهد و زمانی که هنوز فرصت‌های دیگری برای تکرار درمان ناباروریدارند، دیگر حاضر نیستند تن به انجام این کار بدهند.


فرزند نداشتن پایان راه نیست و راه‌های جایگزین دیگری نیز وجود دارد

مهم‌ترین راه حل در چنین شرایطی، تقویت روحیه فرد است. چنانچه از ابتدای شروع درمان‌های ناباروری درمان‌های روان‌شناختی نیزبرای افراد انجام شود و از روش‌های واقعیت درمانی برای آنها استفاده شود در نتیجهافراد راحت‌تر درمان‌های مداوم را می پذیرند.

فرزند نداشتن پایان راه نیست و راه‌هایجایگزین دیگری نیز وجود دارد. و  لقاح خارج رحمی(IVF یکی از روش های درمان ناباروری است که توانسته بر تعدادی ازموانع درمان باروری فائق آید اما در مواردی که این روش نبز با شکست مواجه شود منجر به افسردگی در بیمار می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده است که اختلالات روحی وروانی در زنان ناباروری که با روش‌های لقاح خارج رحمی تحت درمان قرار می‌گیرند،جدی است. از طرفی مشکلات روانی باعث کاهش کارآیی جسمی و پاسخ‌دهی بیمار به درمان‌هایطبی ناباروری می‌شود و از طرف دیگر تداوم ناباروری و شکست‌های احتمالی در مراحلدرمانی منجر به افزایش مشکلات روانی این بیماران می‌گردد.


منبع: جام جم آنلاین وپزشکان بدون مرز

احساساتاختلالباروریبالینیبیمارنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

go to top
logo-samandehi