چهارشنبه 26 دی 1397
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار بین‌المللnavigate_beforeمهر نیوزnavigate_beforeاجازه نمی‌دهیم متحدمان در تجارت با ایران...

اجازه نمی‌دهیم متحدمان در تجارت با ایران تصمیم‌ بگیرد

اجازه نمی‌دهیم متحدمان در تجارت با ایران تصمیم‌ بگیرد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: اروپا و جامعه جهانی برای حفظ برجام همکاری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز جمعه در اظهاراتی اعلام کرد:  اروپا و جامعه جهانی برای حفظ برجام همکاری می کنند.خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز جمعه در اظهاراتی اعلام کرد:  اروپا و جامعه جهانی برای حفظ برجام همکاری می کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنان خود بی اشاره به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای تهران گفت: ما به عنوان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا همراه با سایر اعضای جامعه جهانی برای حفظ «برجام» که تا کنون اجرای کامل آن در ۱۳ گزارش پیاپی آژانس بین المللی انرژی اتمی تأئید شده است، همکاری می کنیم. ما این کار را به خاطر امنیت جمعی خود انجام می دهیم. ما نمی خواهیم ایران به سلاح هسته ای دست یابد. برجام دقیقا همین هدف را محقق می کند. 

فدریکا موگرینی در این خصوص ادامه داد: اغلب می شنوم که گفته می شود اروپا در این مساله عمدتا انگیزه های اقتصادی و ملاحظات تجاری دارد. این مساله موضوعیت ندارد. ما این کار را برای جلوگیری از اضمحلال یک توافقنامه منع اشاعه هسته ای که کارآمد است و برای جلوگیری از بروز یک بحران بزرگ امنیتی در خاورمیانه انجام می دهیم.

وی در ادامه افزود: بخشی از این کار مستلزم آن است که تضمین کنیم شرکت هایی که خواهان تجارت مشروع با ایران هستند، اجازه انجام چنین کاری را دارند. این همان چیزی است که هم اکنون در حال کار بر آن هستیم؛ یعنی ابزارهایی که به بازیگران اقتصادی مایل به تجارت مشروع با ایران کمک کرده، از آنها حمایت کرده و آنها مطمئن می سازد. این درست است که این وضعیت باعث بروز بحث هایی درباره حاکمیت اقتصادی اروپا شده است.

موگرینی اضافه کرد: ما اروپایی ها نمی توانیم اجازه دهیم که یک قدرت خارجی – حتی نزدیک ترین دوست و متحدمان–درباره تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند. این یکی از عناصر پایه ای حاکمیت است و طبیعی است که نه تنها در اروپا بلکه در سایر بخش های دنیا نیز در مورد آن تامل شود.

اروپااقتصادیایراناین کاربرجامنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
مقایسه ایران، ژاپن، کره و استرالیا در جام ملت‌های آسیا
ادامه مطلب chevron_left
کتک زدن دختر ۱۱ ساله سیاه‌پوست در آمریکا+تصاویر
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ریاست گروه«77 و چین» به فلسطین واگذار شد
ادامه مطلب chevron_left
پاسخ ظریف به ترامپ از کردستان عراق
ادامه مطلب chevron_left
ترامپ به اون نامه نوشت
ادامه مطلب chevron_left
وزیر خارجه ایران وارد «اربیل» عراق شد/ آغاز مذاکره با "نیچروان بارزانی"
ادامه مطلب chevron_left
روابط دمشق-تهران بر اخلاق و احترام به اراده مردم استوار بوده است
ادامه مطلب chevron_left
واشنگتن طی روزهای آتی میزبان نشست مقام‌های کره‌شمالی و آمریکا
ادامه مطلب chevron_left
go to top