چهارشنبه 30 مرداد 1398
https://www.khabaryaab.com/news/4306254/شرایط-نگهداری-خرگوش-در-خانه
home navigate_beforeگیاهان و حیواناتnavigate_beforeخزندگان و حیوانات کوچکnavigate_beforeستارهnavigate_beforeشرایط نگهداری خرگوش در خانه

شرایط نگهداری خرگوش در خانه

خرگوش حیوانی اجتماعی است و به خوبی با انسان دوست می شود. برای نگهداری خرگوش در خانه یک قفس بزرگ به ارتفاع 45 تا 90 سانتیمتر نیاز است.

خرگوش مینیاتوری یکی از حیواناتی است کهاخیرا نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی رایج شده است و افراد زیادی آن را بهعنوان یک حیوان خانگی کوچک و دوست داشتنی برای فرزندان خود خریداری میکنند. در اینبخش از ستاره به روش نگهداری، شرایط محیطی، نوع تغذیه، محل نگهداری و نیازهای اینکوچولوی بامزه پرداختهایم. با ما همراه شوید.

خرگوش مینیاتوری یکی از حیواناتی است کهاخیرا نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی رایج شده است و افراد زیادی آن را بهعنوان یک حیوان خانگی کوچک و دوست داشتنی برای فرزندان خود خریداری میکنند. در اینبخش از ستاره به روش نگهداری، شرایط محیطی، نوع تغذیه، محل نگهداری و نیازهای اینکوچولوی بامزه پرداختهایم. با ما همراه شوید.

عکس خرگوش


نگهداری خرگوش به عنوان حیوان خانگی

اگرمایلید از خرگوش به عنوان حیوان خانگی استفاده کنید، بهتر است از خرگوشهای کوچک و جواناستفاده کنید چون پرخاشگری کمتری دارند و زودتر با شما انس می گیرند. شما می توانیدخرگوش خانگیتان را آموزش دهید تاهنگامی که نامش را صدا می زنید، از قفس خارج شود، همچنین می توانید برای سرگرمیاش در قفس، از وسایلاسباب بازی مانند توپ، تونل و دیگر وسایل استفاده کنید.


محلنگهداری خرگوش

خرگوش رامیتوانید در حیاط، بالکن و یا درون خانه نگهداری و از یک قفس برای خانه آنهااستفاده کنید. قفس خرگوش باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا فضای کافی برای جست وخیز جانور فراهم گردد. به طور کلی ارتفاع قفس باید در حدی باشد که حیوان بتواند بهطور کامل روی دو پای خود بلند شود ( 45 تا 90 سانتیمتر) و بهتر است کف قفس مشبک یاتوری باشد تا ادرار در کف قفس جمع نشود.

شرایطنگهداری خرگوش در خانه به شرح زیر می‌باشد:

دمایمحیط:خرگوش ها می توانند دمای بین 4 تا 27 درجه سانتیگراد را تحمل کنند، البته دمایمناسب برای آنها 16 تا 22 درجه سانتیگراد است.

آب: لازماست ظرف آبخوری خرگوش را چند روز یکبار تمیز بشویید و همواره آن را پر از آب درمحل نگهداری خرگوش بگزارید.

بیماریهای خرگوش: توجه داشته باشید شما باید به طور مرتب خرگوشتان را برای معاینه وچکاپ کلی نزد دامپزشک ببرید، همچنین واکسیناسیون خرگوشبسیار مهم است چرا که از بروز انواع بیماری ها پیشگیری میکند.

تغذیه خرگوش: خرگوش ها گیاهخواراند. این حیوان به انرژی، فیبر و پروتئین در جیره غذایی نیاز دارد. غذاهای عمده ای که میتوانید برای تغذیه خرگوش استفاده کنید شامل: ذرت، گندم، جو، جو دو سر (یولاف) و چاودار است. همچنین پروتئین مکمل مانند بلغور سویا و یونجه باعث رشد بهتر خرگوش می شود. انواع میوه مانندسیب، گلابی، موز، خربزه، هندوانه، توت فرنگی، هلو، انگور بی هسته و گیلاس می تواند در جیره غذایی خرگوش باشد. از بین سبزیجات نیز هویج، کلم، گوجه فرنگی، کاهو و لوبیا سبز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ذکر این نکته ضروری است که لازم است در تغذیه خرگوش‌تان تنوع غذایی را رعایت کنید و به مدت طولانی از یک یا چند نوع محدود غذا استفاده نکنید. همچنین میزان مصرف غذا در خرگوش ها به طور متوسط روزانه حدود 5 گرم به ازای 100 گرم وزن بدن است.

تغذیه خرگوش


نحوه نظافت محل نگهداری خرگوش

با توجهبه اینکه ادرار خرگوش بوی بسیار نا مطبوعی میدهد، لذا شما باید مرتبا بستر جعبهدستشویی خرگوش که میتواند خاک، کاه و پوشال باشد را تعویض کنید . توصیه ما به شمااستفاده از آب و سرکه برای شستشو وضدعفونی نمودن بستر نگهداری خرگوش است، این کارباعث میشود، بستر نگهداری دیرتر بو بگیرد .


طریقهصحیح بغل کردن خرگوش

روش صحیحبغل کردن خرگوش، به این صورت است که پوست پشت گردن آنها را با یک دست گرفته و دستدیگرتان را مطابق شکل در زیر کفل (لگن) آن قرار دهید. برای بلند کردن خرگوش های کوچکمی توان کف دست را در زیر شکم آن قرار داد و به آرامی آن را بلند کرد.

توجهداشته باشید، هیچگاه برای گرفتن خرگوش از گوش ها یا پاهای آنها کمک نگیرید.

بغل کردن خرگوش

خرگوشحیوانی اجتماعی است و به خوبی با انسان دوست می شود، طولعمر خرگوش بسته به نژاد آن بین 5 تا 15 سال است،آنها بسیار با مزه و دوست داشتنی هستند و نگهداریاز آنها به عنوان حیوان خانگی، میتواند برای هر کسی لذت بخش باشد.

منبع:کتابچه راهنمای نگهداری خرگوشmessage متن دیدگاه

go to top
logo-samandehi