یکشنبه 25 آذر 1397
خراسانی‌ها در راه جاکارتا

خراسانی‌ها در راه جاکارتا

18 ورزشکار و 4 مربی در راه بازی‌های آسیایی هستند و به این جمع ممکن است 5 نفر دیگر هم اضافه شوند

نادر نوروزی – شهرآراآنلاین، سی روز تا آغاز بازی‌های آسیایی2018 در کشور اندونزی و شهر جاکارتا فاصله داریم. حالا پس از جام‌جهانی باید منتظر باشیم تا عملکرد سایر ورزشکاران کشورمان را در دیگررشته‌ها ببینیم. درحالی جاکارتا از 27 مرداد تا 11 شهریور میهمان ورزشکاران کشور‌های آسیایی خواهد بود که هنوز تعداد دقیقی از نفرات اعزامی از ایران به این بازی‌ها دردسترس نیست. همه این‌ها درحالی است که بسیاری از ورزشکاران سایر کشور‌ها از مدت‌ها پیش حضور خود را در جاکارتا قطعی می‌دیدند و حالا در اردو‌های آماده‌سازی قرار دارند، بااین‌حال در برخی از رشته‌ها تعداد نفرات و ورزشکاران اعزامی به‌صورت قطعی مشخص شده است. اما برای ما مشهدی‌ها نکته امیدوارکننده در این مسابقات افزایش حضور ورزشکاران نسبت به دوره گذشته است، البته برخی از کارشناسان ورزشی هم معتقدند که ورزشکاران خراسان رضوی نسبت به ادوار گذشته شانس بیشتری برای مدال‌آوری دارند.

افزایش نسبت به 2014 اینچئون

خراسانی‌ها در دوره قبلی بازی‌های آسیایی که در سال۲۰۱۴ در اینچئون کره‌جنوبی برگزار شد، ۱۱ ورزشکار داشتند که در شش رشته ورزشی به رقابت پرداخته بودند که این آمار ۷درصد از کاروان اعزامی ایران به این رقابت‌ها را تشکیل می‌‎داد. اما در 2018 جاکارتا تا همین لحظه که هنوز لیست‌ها کامل نشده، تعداد ورزشکارانی که حضورشان قطعی شده است، نسبت به دوره گذشته افزایش داشته‌اند. 18 ورزشکار و چهار مربی ورزشکار در رشته‌های دوچرخه‌سواری، دوومیدانی، شنا، جودو، کوراش، سنگ‌نوردی، بسکتبال، تنیس‌روی‌میز، هندبال، تنیس، شمشیربازی و رزمی تاکنون حضورشان در جاکارتا قطعی شده است.

دوومیدانی

حسن تفتیان و شاهین مهردلان در اردو‌های خود در اروپا خود را آماده حضور در جاکارتا می‌کنند. تفتیان که در طول یک‌سال گذشته در مسابقات متعددی حضور پیدا کرده، عناوین مختلفی به دست آورده است. دونده 100 متر ایران از دی‌ماه95 در کشور فرانسه اردو زده و هم‌اکنون طبق اعلام فدراسیون دوومیدانی در آماده‌ترین شرایط خود به سر می‌برد و یکی از بخت‌های اصلی مدال است. مهردلان، دیگرپرتابگر وزنه خراسانی، در آخرین مسابقه خود موفق به شکست رکورد ایران شده و حالا با انگیزه خوبی عازم جاکارتاست.

دوچرخه‌سواری

محمد دانشور که در دوره قبل بازی‌های آسیایی اینچئون بود، این‌روز‌ها در اردوی خارجی به سر می‌برد و از آمادگی خوبی هم برخوردار است؛ اما افسانه سجادی، دیگرنماینده خراسان رضوی از این رشته خواهد بود که به‌عنوان مربی تیم دوچرخه‌سواری کشورمان در جاکارتا حضور خواهد داشت.

شنا

شاید خیلی‌ها منتظر حضور آریا نسیمی‌شاد در این مسابقات بودند، اما او که جوان‌ترین عضو و تنهانماینده شنای کشورمان در المپیک2016 بود، به‌دلیل کنکور حاضر به حضور در جاکارتا نشده است. بااین‌حال سینا غلامپور، دیگرشناگر جوان و آماده این‌روز‌های خراسان رضوی، عازم اندونزی می‌شود.

جودو و کوراش

جواد محجوب برای دومین‌بار می‌خواهد راهی بازی‌های آسیایی شود. با اینکه این‌روز‌ها نمی‌توان از او به‌عنوان یک ورزشکار آماده یاد کرد، اما این شانس را دارد تا ناکامی‌های چندوقت‌اخیر را جبران کند. اما بخت اصلی مدال هم برای ایران و هم برای مشهدی‌ها حساب می‌شود. خسرو دلیر، سرمربی مشهدی تیم ملی کوراش، به‌تازگی خبر از حضور چهار کوراش‌کار از خراسان رضوی در تیم ملی داده است. بدین‌ترتیب قنبرعلی قنبری، امید تیزتک، جعفر پهلوانی و قاسم احدی عازم جاکارتا هستند. همچنین فاطمه شبانی به‌عنوان بازیکن و مهری مهرپور به‌عنوان سرمربی در تیم ملی بانوان حضور خواهند داشت.

هندبال

هندبال یکی از آن رشته‌هایی است که خراسانی‌ها در آن حضور پرتعداد دارند. مهرداد صمصامی، مجتبی حیدرپور و کاظم جمعه‌پور، خراسانی‌‌های حاضر در تیم ملی هندبال هستند.

 تنیس

غزل پاک‌باطن که در یک‌سال گذشته خارج از ایران مشغول به تحصیل بوده، این‌روز‌ها در مشهد خود را آماده حضور در جاکارتا می‌کند. او بهترین بانوی تنیس‌باز ایران است و می‌توان به مدال‌آوری او در جاکارتا امیدوار بود.

تنیس‌روی‌میز

مهشید اشتری، دیگربانوی خراسانی حاضر در جاکارتاست. او می‌تواند آینده تنیس‌روی‌میز استان باشد و با توجه به سن کمش می‌تواند با کسب تجربه در این رقابت‌ها آینده‌ای درخشان را پیش روی خود ببیند.

بسکتبال

روزبه ارغوان، ستاره خراسانی تیم ملی بکستبال، می‌تواند با درخشش در این مسابقات برای مشهدی‌ها افتخارآفرینی کند.

 سنگ‌نوردی و ورزش‌های رزمی

احسان اسرار و دینا دهنوی به‌ترتیب در سنگ‌نوردی و ورزش‌های رزمی به رقابت خواهند پرداخت که درصورت عملکرد خوب می‌توان برای آن‌ها شانس مدال متصور شد.

5 ورزشکار دیگر شاید اعزام شوند

غیر از نفراتی که حضورشان قطعی شده است، پنج ورزشکار دیگر هم علاوه‌بر این 22 نفر، شانس اعزام به جاکارتا را خواهند داشت. مهلا عاطفه‌دار در کانوپولو، وحید دلیرذهان در بسکتبال، زهرا هاشمی در تیراندازی، سمانه افخم در کبدی و اسماعیل نجاتیان در کشتی افرادی هستند که هم‌اکنون با حضور در اردو‌های تیم ملی، شانس حضور در جاکارتا را خواهند داشت.   

 

strongآسیاییاردواعزامایران نمایش همه کلید واژه ها
بیشتر بخوانید ...
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
اعلام ترکیب سپاهان برابر استقلال خوزستان/ ترکیب تهاجمی قلعه نویی در آخرین دیدار فصل
ادامه مطلب chevron_left
وضعیت ترافیکی در محور هراز
ادامه مطلب chevron_left
محرومیت کمک داور دیدار استقلال و پدیده
ادامه مطلب chevron_left
کروز: پیروانی می‌خواهد به پرسپولیس برگردد/ خجالت می‌کشم حرف‌هایش علیه برانکو را بیان کنم
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
جنجال داوری اینبار در بازی سپاهان و استقلال خوزستان
ادامه مطلب chevron_left
گل جنجالی سپاهان و جنجال در غدیر
ادامه مطلب chevron_left
بازیکن پرسپولیس به مراسم برترین‌های عراق دعوت شد
ادامه مطلب chevron_left
go to top