یکشنبه 25 آذر 1397
سنگ‌آهن صعود می‌کند

سنگ‌آهن صعود می‌کند

قیمت سنگ آهن عیار بالا با تشدید مقابله دولت چین با آلودگی هوا از طریق محدود کردن فعالیت صنعتی که خریداران این کشور را متقاضی کالاهای مرغوب‌تر خواهد کرد، ممکن است به ۱۰۰ دلار در هر تن صعود کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، سنگ آهن با عیار ۶۵ درصد پس از این‌که در ماه مارس دچار ریزش قیمت شد، هر ماه رشد داشته و روز جمعه به ۹۱ دلار در هر تن افزایش یافت و با وجود افزایش اختلافات تجاری جهانی، همچنان روند صعودی خود را در سال میلادی جاری حفظ کرده است. در مقابل سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در محدوده ۶۰ دلار ثابت مانده و ۱۴ درصد کاهش داشته است.

به گفته پل گری، نایب رییس بازارهای سنگ آهن در شرکت وود مکنزی، در واکنش به تولید چین و سیاست‌هایی که دولت این کشور اعلام کرده است، احتمال افزایش سنگ آهن به ۱۰۰ دلار در کوتاه مدت وجود دارد. با این حال این شرکت معتقد است که سنگ آهن مرغوب برای مدت طولانی نمی‌تواند در این قیمت بماند.

در بازاری که عرضه آن به میزان فزاینده مرغوب می‌شود، صادرات سنگ آهن جهانی به ۱.۶ میلیارد تن در سال رسیده و تمایل برای خرید کیفی، به نفع شرکت‌های معدنی ریوتینتو و بی اچ پی بیلیتون در استرالیا و واله در برزیل خواهد بود که سنگ آهن مرغوب به بازار عرضه می‌کنند.

چین پس از اعمال محدودیت‌های کم‌سابقه علیه کارخانه‌های فولادسازی در زمستان گذشته، فشارهای خود را افزایش داده و محدودیت فعالیت‌های صنعتی را گسترش داده و ظرفیت تولید در تانگشان که یک قطب کلیدی فولادسازی به شمار می‌رود را کاهش داده است.

پل گری، مدیر وود مکنزی انتظار دارد اختلاف قیمت میان سنگ آهن عیار بالا و شاخص قیمت سنگ آهن در طول زمستان چین به ۲۶ درصد برسد که اندکی بالاتر از دفعه گذشته خواهد بود. استفاده از سنگ آهن عیار بالا و موادی که ناخالصی کمتری دارند به خصوص آلومینا، کارخانه‌های فولادسازی را قادر می‌سازد فولاد بیشتری را تولید کرده و همزمان میزان آلایندگی را کاهش دهند.

سیاست‌گذاران در چین اقدامات حفاظت از محیط زیست را تشدید کرده و ماه جاری یک برنامه سه ساله به منظور مقابله با آلودگی هوا را اعلام کردند.

شرکت مالی سیتی گروپ نیز در گزارشی اعلام کرده شاخص قیمت سنگ آهن احتمالا در سه ماهه چهارم که محدودیت‌های زمستانی برای فولادسازان به اجرا گذاشته می‌شود به بالای ۷۰ دلار در هر تن صعود خواهد کرد.  استانداردهای محیط زیستی سخت‌گیرانه و بهبود حاشیه سود، تقاضا برای کالاهای دارای کیفیت مرغوب از جمله سنگ آهن را افزایش خواهد داد.

انتهای پیام

aligndirjustifyrtlstyle نمایش همه کلید واژه ها
بیشتر بخوانید ...
ادامه مطلب chevron_left
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
ادامه مطلب chevron_left
شنبه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ایران ماموریت وزیر انرژی آمریکا را در عراق ناکام گذاشت
ادامه مطلب chevron_left
واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
اقتصاد اسیر اقدامات وصله پینه‌ای است/کشور تصمیم‌های بزرگ می خواهد
ادامه مطلب chevron_left
تایید وجود فروچاله‌ها در اطراف نیروگاه‌ برق مفتح همدان/خطری نیروگاه را تهدید نمی‌کند
ادامه مطلب chevron_left
go to top