سه شنبه 20 آذر 1397

داود آزاد: دیده شدن برای جوان‌ها سخت شده است

width=300داود آزاد (هنرمند پیشکسوت موسیقی عرفانی) از انتشار آلبوم جدیدش با عنوان «تو مست‌تری یا من؟» خبر داد که هفته اول تیرماه با آهنگسازی جاهد محمدی روانه بازار موسیقی خواهد شد.
این خواننده و آهنگساز در گفت‌وگو با «موسیقی ما» توضیح داد: «به طبع این آلبوم نیز مانند سایر آثارم که در این سال‌ها شنیده شده‌اند در فضایی کاملا عرفانی تولید شده و مبنای کار بر اساس ساز تنبور است؛ البته در سازبندی کار عود، رباب، کنترباس، باغلاما و کوبه‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند.»

داود آزاد که پیش از این آلبوم «لیلی‌نامه» را منتشر کرد و تور کنسرت‌‌هایش را نیز در ایران و خارج از کشور برگزار کرد، درباره فضای حاکم بر این اثر گفت: «آلبوم جدید شامل ۵ تصنیف از ساخته‌های جاهد محمدی است که یکی از تنبورنوازان خوب است. البته بنده هم یک تصنیف در این آلبوم دارم. در «تو مست‌تری یا من؟» سراغ اشعار حافظ،‌ شمس مغربی و عطار نیشابوری رفته‌ایم. البته سینا مشفق که نوازنده دف آلبوم است نیز دو شعر در این آلبوم دارد. فضای کار کاملا عرفانی است و ذکرخوانی هم دارد. سینا مشفق (دف)، جاهد محمدی (تنبور)، نوید مثمر (جوراباغلاما)، محسن عبادتی (کمانچه و باس)، بهنام بوستان سعدی (سازهای کوبه‌ای و صدرا مشفقی (عود، رباب، بم‌تار) برای این آلبوم ساز زده‌اند و بنده نیز عود و تنبور نواخته‌ام. درباره بخش آوازی کار نیز باید بگویم که اثر شما را به فضایی قلندرانه می‌برد و آواز‌های بداهه‌ای دارد. شما آن فضای خانقاهی را در این اثر خواهید شنید.»

این هنرمند پیشکسوت در پاسخ به این پرسش که آیا آلبوم جدیدش دارای نگرش متفاوتی نسبت به آلبوم‌های جدیدش هست یا خیر، توضیح داد: «فضای موسیقی من همیشه یک فضای عرفانی است اما از آنجا که در این آلبوم، آهنگساز شخص دیگری است، شما در آن حس متفاوتی را تجربه خواهید کرد. این آهنگساز در این سال‌‌ها تحت تاثیر کارهای بنده بوده است و البته فضای ذهنی‌اش هم به فضای ذهنی‌ام نزدیک است. اصلا اگر احساس کنم فضای ذهنی آهنگسازی به من نزدیک نیست، آن کار را قبول نمی‌کنم. هرچند که ترجیح من همکاری با جوان‌ترهاست که واقعا فضایی برای مطرح شدنشان وجود ندارد. دیده شدن برای جوان‌ها سخت شده است. من هم اگر پیشنهاد خوبی برای همکاری با جوان‌ها داشته باشم، می‌پذیرم. مثلا با جوان‌هایی در آذریایجان کار می‌کنم که واقعا هنرمندان خوبی هستند. اما خب تفکر هم برایم مهم است. باید کار به صدای من بخورد و با تفکر من همسو باشد

او از اجرای جدیدش برای تیرماه در تالار وحدت نیز خبر داد و گفت: «اواخر تیرماه همین آلبوم «تو مست‌تری یا من؟» را در تالار وحدت روی صحنه خواهیم برد. قطعاتی از این آلبوم به همراه قطعاتی از خودم و چند کار جدید اجرا خواهد شد. نوازنده‌های همین آلبوم هم با من به روی صحنه خواهند آمد با این تفاوت که نگار اعزازی (دف و بندیر)، سوگل حسینی (تنبور) و سیاوش ولی‌پور (کمانچه‌آلتو) به ما می‌پیوندند

آزاد در پایان سخنانش نیز مطرح کرد: «در حال حاضر ۱۰ آلبوم در دست کار دارم که تقریبا ۸۰ درصدشان انجام شده است

داود آزاد فراگیری ساز تار را از ۲۰ سالگی به‌طور خود‌آموز آغاز کرد. او از همان ابتدا، برای جست‌وجو و تحقیق در آثار گذشتگان موسیقی تلاش کرد. آزاد جزو معدود هنرمندانی است که آثار تحقیقی خود را بر پنجه و مضراب ساز پیاده کرده است.
این هنرمند موسیقی در نواختن سازهای تار، سه‌تار، عود و رباب، تنبور، دف و کمانچه تخصص دارد و تا به حال بیش از ۴۰۰ کنسرت در ایران، هند، اروپا، آمریکای مرکزی، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، استرالیا، ژاپن و … برگزار کرده است.

بیشتر بخوانید ...
ادامه مطلب chevron_left
حداقل 10 میلیارد دلار از واردات باید در داخل تولید شود/به دنبال اشتغال‌زایی با توزیع پول نیستیم
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
دست باز خودروسازان برای عرضه خودروهای غیرمشمول با ۵ درصد زیر قیمت بازار/افزایش 20 درصدی را نپذیرفتیم
ادامه مطلب chevron_left
قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد
ادامه مطلب chevron_left
صادرات ۹ محصول کشاورزی به شرط تولید در مناطق آزاد امکان‌پذیر شد
ادامه مطلب chevron_left
گفت‌وگوی وزیر آمریکایی با مقامات عراقی درباره تحریم‌های ایران
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
پهپاد بدون سکان رونمایی در ایران از  رونمایی کرد
ادامه مطلب chevron_left
go to top