سه شنبه 20 آذر 1397

جلوگیری از پیشرفت بیابان در ۲۳ هزار هکتار اراضی شاهرود

به گزارش تابناک سمنان ،رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود از اجرای ۱۸ پروژه در حوزه بیابان‌زدایی طی سال گذشته خبر داد و گفت: از پیشرفت بیابان در ۲۳ هزار هکتار اراضی شهرستان جلوگیری شد.

به گزارش تابناک سمنان ،رئیس منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان شاهرود محمد رضا کشاورزیان، بابیان اینکه در سطح شهرستان ۱۲ هزار هکتار نهال‌کاری و ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار کنترل هرزآب صورت گرفته است، ابراز داشت: در مجموع تاکنون ۲۳ هزار هکتار از پیشرفت بیابان در شاهرود جلوگیری شده است.
وی بابیان اینکه ۱۸ پروژه بیابان‌زدایی در شاهرود طی سال ۹۶ انجام‌شده است، افزود: در راستای مبارزه با بیابان‌زایی نزدیک به یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار نهال‌کاری در عرصه‌های شهرستان و یک‌هزار و ۱۰۰ هکتار کنترل هرز آب بااعتباری معادل ۱.۵ میلیارد تومان صورت گرفت.
انجام مبارزه با آفات در ۶۰ هکتار از مراتع
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود بابیان اینکه هدف از تعریف روز جهانی بیابان‌زایی جلوگیری از گسترش بیابان و کنترل کانون‌های فرسایش بادی است، ابراز داشت: انجام مدیریت هرز آب در جیلان، دستجرد، غزازان، طرود و بیارجمند، نهال‌کاری مهدی‌آباد طرود، بیدستان دستجرد و غزازان، بیارجمند و طرح‌های آبیاری جیلان، سطوه، مهدی‌آباد و بیدستان از جمله اقدامات منابع طبیعی شاهرود در راستای مهار بیابان‌زایی محسوب می‌شود.
کشاورزیان بابیان اینکه وسعت عرصه بیابانی در شاهرود دو میلیون و ۴۴۸ هزار و ۹۴۱ هکتار است، تصریح کرد: برای جلوگیری از گسترش بیابان بذرپاشی در ۵۰ هکتار از رضاآباد و خارتوران، تولید نهال بادشکن ۱۵ هزار اصله بیارجمند و مبارزه با آفات در ۶۰ هکتار از مراتع سال گذشته در سطح شهرستان انجام‌شده است.
وی بابیان اینکه کانون‌های فرسایش خاکی و بادی شاهرود عمدتا در جیلان و خارتوران قرار دارد، افزود: حرکت ماسه‌بادی را عمدتا در خارتوران، رضاآباد و جیلان و حجاج شاهد هستیم که در این راستا با نهال‌کاری و کنترل هرزآب توانستیم تا میزان یک‌هزار هکتار از گسترش بیابان جلوگیری کنیم.
افزایش اعتبارات بیابان زدایی در دستور کار
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود بابیان اینکه نهال‌های کاشته شده بیشتر از نوع تاغ هستند، ابراز داشت: امسال در منطقه جیلان ۳۰۰ هکتار نهال‌کاری انجام شد که وسعت آن‌ها بالغ‌بر دو هزار و ۲۰۰ هکتار را شامل می‌شود.
کشاورزیان بابیان اینکه کاشت درختان و گیاهان مناسب با اقلیم و مقاوم به تنش‌های محیطی به کاهش عرصه‌های بیابانی کمک می‌کند، تصریح کرد: با انجام اقدامات مهار گسترش بیابان امروز در جیلان دورترین روستای بخش بسطام اثری از گرد و خاک و ریز گرد وجود ندارد.
وی بابیان اینکه سال آینده اعتبارات بخش بیابان بیشتر خواهد شد، افزود: افزون شدن اعتبارات نشان از کار بیشتر در حوزه مهار بیابان است که با مدیریت و ایجاد تعادل در چرای دام مراتع، مبارزه با آفات در عرصه‌های طبیعی، اجرای عملیات کنترال هرزآب پخش سیلاب به وسیله ایجاد بندهای خاکی و بذرپاشی در مناطقی که از نظر بیولوژیک مستعد رویش هستند می‌توان به اهداف مورد نظر دست‌یافت

بیشتر بخوانید ...
ادامه مطلب chevron_left
سنای آمریکا به دنبال مسئول دانستن ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی
ادامه مطلب chevron_left
تعداد جانباختگان تصادفات درون شهری کاهش یافته است
ادامه مطلب chevron_left
اوکراین قانون پایان معاهده دوستی با روسیه را امضا کرد
ادامه مطلب chevron_left
درخواست 60 درصد مراجعه کنندگان به فرمانداری گنبد اشتغال است
ادامه مطلب chevron_left
حمله "اشتباهی" ائتلاف ضد داعش به مراکز کردهای سوریه در دیرالزور
ادامه مطلب chevron_left
قانونگذاران آمریکایی به دنبال مصوبه‌ای در حمایت از خاتمه جنگ یمن
ادامه مطلب chevron_left
2 محموله چوب قاچاق در مهاباد توقیف شد
ادامه مطلب chevron_left
داور کهگیلویه وبویراحمد در لیگ برتر فوتسال قضاوت می کند
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
go to top