سه شنبه 20 آذر 1397
«جلیل»ی که نوای تار از او جلال گرفت

«جلیل»ی که نوای تار از او جلال گرفت

تهران- ایرنا- امروز مصادف است با میلاد اویی که به تار ایران، جلال و مقامی نو بخشید و از رِنگ صدای دستان او بر تار، خاطره ساختیم، گریستیم، عاشق شدیم و زندگی کردیم.

جلیل شهناز - بزرگ مرد موسیقی ایران که صدای تارش میراث معنوی هر ایرانی است- در چنین روزی از آغاز ماه خرداد، در سالی که قرن چهاردهم خورشیدی با آن آغاز می شد، در اصفهان زاده شد.
جلیل در خانواده ای فرهنگ دوست و هنرمند زاده شد که دوستدار موسیقی بود. او در چنین خانواده ای در اوان کودکی با صداهای موزون و همگون موسیقی اصیل آشنا شد و همچون پدر که تار می نواخت، ساز تار را به دست گرفت و نزد پدر فراگیری آن را آغاز کرد. آن هم در زمانه ای که ساز سه تار در محافل خصوصی نواخته می شد، و تار ساز بزرگی برای یک کودک بود که به دست گیرد و آموزشش را آغاز کند، اما جلیل چنین کرد و صبورانه تا آنجا پیش رفت که جلال موسیقی ایران شد.
آوازه تارنوازی جلیل شهناز در جوانی به آنجا رسید که رادیو اصفهان برای نوازندگی در سال 1328 از او دعوت کرد.

** از اصفهان تا برنامه گلها
این همکاری هشت سال ادامه داشت، اما صدای تار شهناز باید فراگیرتر می شد و برای او رادیو اصفهان و اجراهای استانی دیگر کوچک بود. سال 1336 به دعوت سازمان رادیو به تهران آمد و در برنامه‌های گوناگونی مانند برنامه گلها، شروع به کار کرد.

** آنان که افتخار همکار با بزرگ مرد موسیقی ایران را یافتند
در طول زندگی هنری شهناز، هنرمندانی همچون فرامرز پایور، حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، علی تجویدی، منصور صارمی، رضا ورزنده، امیر ناصر افتتاح، جهانگیر ملک، اسدالله ملک، حسن کسائی، سید محمد موسوی، حسین تهرانی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، محمودی خوانساری، عبدالوهاب شهیدی، اکبر گلپایگانی، حسین خواجه امیری، محمدرضا شجریان و شهرام ناظری، افتخار همکاری با او را یافتند.

** شهناز چهره ماندگار همه سال ها
شهناز در سال 1383 به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد. همچنین در 27 تیر 1383، مدرک درجه یک هنری (معادل دکتری) برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به جلیل شهناز اهدا شد.

** «شهناز» شجریان
شهناز آنچنان با ساز تار هنر موسیقی ایران را به رخ جهان کشانده بود که در سال 1387، استاد شجریان، گروهی که با آن کار می‌کرد را به افتخار فعالیت های او گروه «شهناز» نام گذارد.
استاد شهناز بیست و هفت خرداد سال 92 رخ در نقاب خاک کشید.
فراهنگ**1418**1055

بیشتر بخوانید ...
مزایای خرید دستگاه لیزر الکس دایود (alex – diode)
ادامه مطلب chevron_left
به کوهستان‌ها بیشتر اهمیت بدهیم
ادامه مطلب chevron_left
دستگیری متهم تحت تعقیب در استانهای شمالی
ادامه مطلب chevron_left
چربی شکمی مازاد مشکلی شایع در بیماران قلبی
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
آغاز فرآیند انتخاب مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان و پایان کار کاظم لطفی
ادامه مطلب chevron_left
180دانش آموز زاهدانی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس اعزام شدند
ادامه مطلب chevron_left
اتاق تست تکامل کودکان در بویراحمد افتتاح شد
ادامه مطلب chevron_left
توضیح روابط عمومی دانشگاه امام درباره مطالبات صنفی دانشجویان
ادامه مطلب chevron_left
مدیر کل جدید راه و شهرسازی مازندران معرفی شد
ادامه مطلب chevron_left
go to top