پنج شنبه 4 بهمن 1397
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار اجتماعیnavigate_beforeخبرگزاری فارسnavigate_beforeاشتغال دانش آموختگان مهم‌ترین چالش پیش‌ر...

اشتغال دانش آموختگان مهم‌ترین چالش پیش‌روی آموزش عالی کشور است

اشتغال دانش آموختگان مهم‌ترین چالش پیش‌روی آموزش عالی کشور است

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی، ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: آموزش عالی برای ایجاد  اوضاع‌ و احوال آموزش (نظام آموزشی و نظام آموزش عالی) از جهات مختلفی مورد انتقاد است توسعه آموزش و کیفیت کار آن با نیازهای اقتصادی و تقاضاهای اجتماعی هم خوانی ندارد و گسترش کمی آموزش، کمتر رابطه‌ای با نیازها و امکانات اقتصادی و آموزشی داشته و جامعه را در معرض از مشکلات فراوانی قرار داده که می‌توان بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی را از مهم‌ترین آنها قلمداد کرد.به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی، ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: آموزش عالی برای ایجاد  اوضاع‌ و احوال آموزش (نظام آموزشی و نظام آموزش عالی) از جهات مختلفی مورد انتقاد است توسعه آموزش و کیفیت کار آن با نیازهای اقتصادی و تقاضاهای اجتماعی هم خوانی ندارد و گسترش کمی آموزش، کمتر رابطه‌ای با نیازها و امکانات اقتصادی و آموزشی داشته و جامعه را در معرض از مشکلات فراوانی قرار داده که می‌توان بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی را از مهم‌ترین آنها قلمداد کرد.

وی افزود: آموزش عالی به‌عنوان بالاترین سطح آموزشی، نقش اساسی در رشد و توسعه همه جانبه در ابعاد  فناوری، علمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی ایفا می‌کند و حاصل کلیه فعالیت‌ها و تلاش‌های نظام آموزش عالی در ابعاد ذکر شده منعکس می‌شود.

رئیس انجمن آموزش عالی ایران تصریح کرد: در سالیان گذشته توجه به آموزش عالی برای تربیت نیروی متخصص و تأمین سرمایه انسانی کشور در بخش های دولتی و خصوصی صورت گرفته، ولی متاسفانه امروز اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی مهم‌ترین چالش پیش روی آموزش عالی کشور است زیرا بیشترین بیکاران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند و این نشانگر اشکالاتی در زمینه کیفیت آموزش و عدم تناسب آموزش‌های نظری با نیاز بازار کار است.

صالحی عمران با اشاره به اینکه در دنیا شاخص‌های سرمایه انسانی از ثبت‌نام در دانشگاه تا مشارکت در صنعت و بازار کار رصد می شود گفت: سرمایه انسانی یکی از با ارزش‌ترین ذخایر اقتصادی کشورهاست. در این رابطه «مجمع جهانی اقتصاد» در تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های سالانه سرمایه انسانی خود، رتبه‌بندی «شاخص سرمایه‌ انسانی 2017» را منتشر کرد. این رتبه‌بندی برای 130 کشور در چهار زیر شاخص «ظرفیت»، «به‌کارگیری»، «توسعه» و «دانش فنی» ارائه شده است و با استانداردهای فوق تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: یکی دیگر از انتقادهایی که به بدنه آموزش عالی در کشور مطرح است نبود بهره وری و نقش مؤثر دانشجویان در جامعه است. با نگاهی به کشورهای در حال توسعه در می‌یابیم که سرمایه انسانی تحصیل کرده فاقد دانش و مهارت لازم  برای جذب در بازار کار و اشتغال است.

وی با اشاره بر اینکه رشته‌های موجود در آموزش عالی چند در صد از حرفه و مشاغل بازار کار را تحت پوشش قرار می‌دهد، اظهار داشت: با تحقیق در آموزش عالی کشور در 30 سال اخیر در می‌یابیم حدود 80درصد دانشجویان در حدود 20 رشته تجمع یافته‌اند.

صالحی عمران تصریح کرد: سرمایه گذاری و سیاست گذاری آموزش عالی زمانی هدفمند خواهد بود که در جهت آموزش‌های مهارتی باشد.

وی قدرت  هر کشور را در توانمندسازی جوانان دانست و گفت: امروزه قدرت و  توسعه هر کشور به نیروهای توانمند با پشتوانه مهارت آموزی بستگی دارد.

صالحی در ادامه تصریح کرد: عامل مهم ارتقاء کیفیت در آموزش عالی، آموزش بر مبنای نیاز جامعه و تناسب استاد به دانشجو است.

وی افزود: بایستی نظام آموزشی عالی کشور به سوی توسعه آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای  معطوف شود تا به اشتغال زایی و کارآفرینی در سطح ملی کمک کند.

classrtejustifyآموزش عالی برایاقتصادیحرفهنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
نحوه چاپ بلیط بازی ایران و‌ چین؛ جانمایی سکوهای هواداران دو‌تیم (ویدیو)
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
افزایش ۷ درصدی آمار نزاع در ۹ ماهه امسال/تهران در صدر مراجعات
ادامه مطلب chevron_left
باید تلاش کنیم امید را در دل شهروندان زنده نگه داریم
ادامه مطلب chevron_left
قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد
ادامه مطلب chevron_left
برج آزادی را دریابیم
ادامه مطلب chevron_left
پاسخگویی مدیرکل دامپزشکی استان تهران از طریق سامانه سامد
ادامه مطلب chevron_left
ایجاد اشتغال پایدار در سال حمایت از کالای ایرانی
ادامه مطلب chevron_left
بهای سکه و ارز + جدول
ادامه مطلب chevron_left
عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد
ادامه مطلب chevron_left
go to top