پنج شنبه 2 اسفند 1397
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار فناوریnavigate_beforeایران اکونومیستnavigate_beforeلزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه...

لزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه پزشکی

لزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه پزشکی

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ حسین وطن پور روز یکشنبه در همایش سراسری معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور افزود:
بر اساس چشم انداز توسعه بیست ساله کشور، در سال 1404 باید 200 میلیارد دلار صادرات و تنها 600 میلیون دلار واردات دارو داشته باشیم، همچنین با توجه به فهرست تحریمی که آمریکا علیه ایران منتشر کرده است، اهمیت پرداختن به این موضوع بیش از پیش نمایان می شود؛ موضوع سلامت هم در مباحث اقتصادی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و هم در دنیا حرف اول را می زند.
وی به نقش شرکت های دانش بنیان در این زمینه اشاره کرد و گفت: در زمینه دانش بنیان شدن شرکت ها مشکل داشتیم اما با مذاکراتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت، مشکلات تا حدودی رفع شد و تاکنون مشکل 10 شرکت برای دانش بنیان شدن برطرف شده است.
وطن پور افزود: 435 نفر از میان تمام اعضای هیات علمی در شرکت های دانش بنیان مشغول فعالیت هستند؛ این درحالی است که پنج هزار و 100 فارغ التحصیل دکتری داریم؛ از این رو درصدد تغییر برخی شاخص ها هستیم، تعداد شرکت دانش بنیان نباید ملاک باشد بلکه تعداد تولیدات دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرد، همچنین در این زمینه نظارت و پیگیری حلقه مفقوده ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.


وی با اشاره به توسعه پارک های علم و فناوری در ایران، ادامه داد: اقدامات لازم برای ایجاد یک پارک علم و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی ایران به پایان رسیده که امیدواریم امسال پذیرش داشته باشد، همچنین مجتمع های علمی و فناوری متعددی راه اندازی شده اند که صندوق معاونت علمی و فناوری در این زمینه سرمایه گذاری می کند.
رییس دفتر فناوری سلامت معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت تجاری کردن محصولات گفت: کمیته تجاری سازی محصولات را ایجاد کرده ایم؛ به این طریق فناوران با سرمایه گذاران به طور مستقیم روبه رو شده و می توانند برای تجاری کردن محصولات خود مذاکره کنند.
وی با تاکید بر بازنگری نقشه راه فناوری افزود: سال گذشته 100 میلیارد تومان به عنوان بودجه به دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اختصاص یافت که برای فناوری اعتبار مناسبی نیست؛ با این حال سعی کردیم که همین میزان را به خوبی مدیریت کنیم، همچنین توانمندی دانشگاه ها را بر اساس فرصت ها شناسایی و قطب بندی کردیم و تلاش شد در خصوص فناوری برند داشته باشیم.
وطن پور ادامه داد: در طول سنوات گذشته تا سال 1394 حدود هزار میلیارد تومان از شرکت های دانش بنیان محصول خریداری کردیم و تا پایان سال جاری این مقدار باید به 2 هزار میلیارد تومان برسد که تاکنون 19 میلیارد تومان محصول از این شرکت ها خریداری شده است.
وی به سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه اشاره کرد و گفت: در سال 1392 سرمایه گذاری این صندوق 4.5 میلیارد تومان بود که اکنون به 15 میلیارد تومان افزایش یافته است.
وطن پور با بیان اینکه درخصوص تولید پروتزهای عصبی نیز پیشرفت های خوبی داشته ایم، افزود: با این حال برخی از محصولات پزشکی در حوزه لیزر قاچاق است که تلاش می کنیم این میزان را کاهش دهیم.
وی با اشاره به اهمیت اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی نیز گفت: مصوب شده است که 15 درصد فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی در شرکت های دانش بنیان جذب شوند.
همایش سراسری معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور امروز یکشنبه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و جمعی دیگر از مسئولان، در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

ایران اکونومیستبنیانبهداشتتحقیقاتدانش بنیاننمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
نمایی متفاوت از مسکو
ادامه مطلب chevron_left
راهکارهایی برای افزایش آنتن‌دهی مودم وای‌فای +اینفوگرافی
ادامه مطلب chevron_left
بیانیه مطبوعاتی: رونمایی از گلکسی اس ۱۰ سامسونگ
ادامه مطلب chevron_left
سامسونگ از ایرباد بی سیم Gear Buds با همکاری AKG رونمایی کرد
ادامه مطلب chevron_left
پوشش زنده مراسم معرفی گلکسی اس 10 سامسونگ ، UNPACKED 2019
ادامه مطلب chevron_left
شیائومی می 9 در برابر رقبا
ادامه مطلب chevron_left
گوشی منعطف تاشو 5G هواوی در نمایشگاه MWC 2019 معرفی می‌شود
ادامه مطلب chevron_left
معرفی گلکسی اس 10 ، S10 پلاس ، S10e و S10 5G از زبان سامسونگ
ادامه مطلب chevron_left
گلکسی اس 10 و اس 10 پلاس سامسونگ، ۱۷ اسفند با قیمت پایه ۹۰۰ دلار عرضه می‌شوند
ادامه مطلب chevron_left
شیائومی می 9 و می 9 ترانسپرنت ادیشن با چیپست اسنپدراگون 855 معرفی شدند
ادامه مطلب chevron_left
go to top