یکشنبه 24 شهریور 1398
https://www.khabaryaab.com/news/2236165/یک-ممنوعیت-پزشکی-برای-متخصصان-زنان
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار اجتماعیnavigate_beforeفرهنگ نیوز navigate_beforeیک ممنوعیت پزشکی برای متخصصان زنان

یک ممنوعیت پزشکی برای متخصصان زنان

یک ممنوعیت پزشکی برای متخصصان زنان

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه برای سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان هیچگونه تعرفه ای وجود ندارد، گفت: بنابراین متخصصان زنان برای انجام سونوگرافی هیچ مبلغ اضافی به جز حق ویزیت نباید دریافت کنند.

به گزارش فرهنگ نیوز، یکی از مشکلات کنونی که اکثر زنان باردار از آن گلایه می‌کنند رویه غلط انجام سونوگرافی‌های بی‌رویه در تمام جلسات مراجعه آنان به متخصصان زنان و زایمان است، در حالی که به‌گفته متخصصان باتجربه زنان و زایمان امروزه بین برخی متخصصان زنان و زایمان باب شده است که دستگاه سونوگرافی تهیه کنند و بدون معاینه و فقط از نظر جنبه مالی سونوگرافی را انجام دهند، در حالی‌که استاندارد انجام سونوگرافی در طول حاملگی که ۹ ماه و برابر با ۲۷۰ روز است باید ۳ بار صورت پذیرد و این در حالی است که زنان بسیاری گلایه دارند که از آنان هر ماه سونوگرافی می‌شود که در مجموع با هزینه ایاب و ذهاب بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال می‌شود.

کما اینکه برخی از همین متخصصان زنان و زایمان رفع این نابسامانی را منوط بر نظارت بیشتر وزارت بهداشت و نظام پزشکی عنوان می‌کنند، در حالی‌که در کشورهایی مانند آمریکا حتماً برای انجام روش‌های سونوگرافی افراد باید واحدهای لازم را بگذرانند و این‌طور نیست که فقط به‌خاطر جنبه مالی دستگاه سونوگرافی خریداری و استفاده شود.

براین اساس محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت تسنیم درباره معضلات و مشکلات سونوگرافی‌های نابه‌جا که متخصصان زنان و زایمان بر مردم تحمیل می‌کنند و برای این سونوگرافی‌های بی‌رویه نیز باید هزینه‌های زیادی پرداخته شود، اظهار داشت: اینگونه مسائل، مباحث فنی پزشکی است که باید از حوزه مربوطه باید پیگیری شود بنابراین متخصصان زنان و زایمان می‌توانند سونوگرافی انجام دهند ولی در قالب مقررات مربوطه؛ یعنی نمی‌توانند نتایج سونوگرافی را به پزشکان دیگر گزارش دهند، زیرا سونوگرافی برای این متخصصان به عنوان یک ابزار کم تشخیصی قابل استفاده است.

آقاجانی ادامه داد: به هر حال یک پزشک ابزارهای بالینی متعددی را برای تشخیص استفاده می‌کند، مانند گوشی معاینات؛ بنابراین سونوگرافی نیز به عنوان ابزار کمک تشخیصی در برخی رشته‌ها، مانند متخصصان زنان و زایمان بکار گرفته می‌شود، ولی متفاوت از کاری است که رادیولوژیست‌ها انجام می‌دهند، زیرا آنها می‌توانند به صورت رسمی برای دیگر پزشکان نیز گزارش کنند، ولی در حوزه افراد غیر رادیولوژیست، خدمات سونوگرافی فقط برای تکمیل ابزار تشخیصی برای آن پزشکان و بیمار خودش باید استفاده شود.

معاون وزیر بهداشت درباره قانونی بودن هزینه سونوگرافی که توسط متخصصان زنان و زایمان گرفته می‌شود، بیان داشت: هیچ گونه تعرفه ای برای این امر تعیین نشده است، و هزینه این خدمت (سونوگرافی) متخصصان زنان و زایمان همان ویزیت‌شان است و در قالب همان ویزیت تعریف شده است، یعنی هیچگونه تعرفه اضافی برای سونوگرافی برای متخصصان غیر رادیولوژیست وجود ندارد.

وزیر بهداشت‌: گرفتن پول برای سونوگرافی توسط متخصصان زنان یک نقیصه است

در این باره سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت نیز چندی قبل در گفت‌وگو با تسنیم درباره معضلات و مشکلات سونوگرافی‌های نابه‌جا که متخصصان زنان و زایمان بر مردم تحمیل می‌کنند و برای این سونوگرافی‌های بی‌رویه نیز باید هزینه‌های زیادی پرداخته شود، اظهار داشت: در این‌باره با معاونان درمان و آموزش وزارت بهداش صحبت‌های داشتم تا ان‌شاءالله اگر امسال این نقیصه را نتوانستیم برطرف کنیم حداقل آن را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حین حال بیمه‌ها در این زمینه نقش خیلی ویژه‌ای دارند، اگر بیمه‌های تجاری و دولتی اعلام کنند که در طول بارداری حداکثر این تعداد (سونوگرافی) را پرداخت می‌کنند و خارج از این خلاف است و هر مؤسسه و مرکز درمانی نیز خارج از این مصوبات مبادرت کرد قطع قرارداد کنند مسلماً این نقیصه اصلاح می‌شود.هاشمی خاطرنشان کرد: بنابراین آن چیزی که مربوط به وزارت بهداشت می‌شود و متعاقب آن نظام پزشکی نیز باید آن را اجرا کند را امسال امیدواریم برای کاهش این نقیصه اقدام کنیم.

انتقاد هاشمی از سونوگرافی‌های بی‌رویه

همچنین هاشمی وزیر بهداشت درباره معضلات و مشکلات سونوگرافی‌های بی‌رویه متخصصان زنان و زایمان به زاویه‌ای دیگر از این مسئله پرداخته بود، از جمله اینکه وی عنوان کرده بود که نباید رویه سونوگرافی بی‌رویه عمومیت پیدا کند ولی متأسفانه در برخی موارد این‌چنین است. متأسفانه بعضی از مردم آگاهانه این کار را می‌کنند و حتی از دوره جنینی فرزندشان آلبوم درست می‌کنند تا در فایل‌های شخصی خودشان نگه دارند.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه نباید سونوگرافی‌های نابه‌جا و بی‌رویه عمومیت پیدا کند، خاطرنشان کرد: ولی متأسفانه جهت به این سمت سوق پیدا کرده است.

متخصصان زنان حق دریافت پول برای سونوگرافی ندارند

در این زمینه محمد جهانگیری معاون نظارت سازمان نظام پزشکی کشور به رسانه‌ها عنوان کرده است که نخستین شرط این است که متخصصان زنان، باید فقط به‌عنوان یک ابزار تشخیصی از سونوگرافی، استفاده کنند و برای بیمار ارجاعی انجام نشود. دوم آنکه در تابلوی خود به هیچ عنوان قید نکرده باشند که سونوگرافی انجام می‌شود چون تبلیغ محسوب می‌شود. سوم آنکه در نسخه هم قید نشود. همچنین بابت سونوگرافی نباید از بیمار وجهی دریافت کنند و در نهایت چون متخصص زنان فقط باید از سونوگرافی به‌عنوان ابزار تشخیصی استفاده کند، نباید گزارشی هم بنویسد. بنابراین، اگر این موارد رعایت نشود تخلف است و چنانچه گزارش تخلفی به ما ارجاع شود، حتماً پیگیری خواهیم کرد.

همچنین در این زمینه محمدحسین میردهقان مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت نیز در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها عنوان کرده است که گزارش سونوگرافی در صلاحیت حرفه‌ای متخصصان زنان نیست و متخصصان زنان که دوره سونوگرافی را گذرانده‌اند می‌توانند از این وسیله در مطب‌ها به‌عنوان ابزار تشخیصی استفاده کنند اما حق دادن گزارش و گرفتن وجه در قبال آن را ندارند چرا که در صلاحیت حرفه‌ای‌شان نیست.

دریافت وجه از سوی متخصصان زنان برای انجام سونوگرافی تخلف است

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت با انتقاد نسبت به دریافت هزینه‌های گزاف از سوی برخی متخصصان زنان به‌ازای انجام سونوگرافی، می‌گوید: سونوگرافی برای متخصصان زنان مانند دستگاه فشار خون برای پزشکان است که در قبال استفاده از آن موقع ویزیت نباید وجهی از مراجعان دریافت شود.

در این راستا جلال شکوهی، رئیس انجمن رادیولوژی ایران نیز به یکی از رسانه‌ها عنوان کرده است که متأسفانه برخی از متخصصان زنان و زایمان بابت سونوگرافی از بیمار وجه دریافت می‌کنند، آن‌ هم مبالغی بیش از تعرفه تعیین شده برای انجام سونوگرافی توسط یک رادیولوژیست. نرخ تعرفه مصوب سال ۹۳ برای انجام سونوگرافی معمولی از جنین توسط رادیولوژیست‌ها، ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است در حالی که برخی از متخصصان زنان چندین برابر بیش از این مبلغ را از بیماران خود دریافت می‌کنند، مثلاً نرخ تعرفه مصوب سال ۹۳ برای انجام سونوگرافی ۳ بعدی از جنین توسط رادیولوژیست حداکثر ۱۲۰ هزار تومان است، در حالی که برخی از متخصصان زنان گاهی تا ۵۰۰ هزار تومان هم اخذ می‌کنند.

رئیس انجمن متخصصان زنان‌: متخصصان زنان فعلاً پولی نگیرند

در نهایت در این باره اعظم‌السادات موسوی رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی نیز درباره دستور سازمان نظام پزشکی مبنی بر اینکه متخصصان زنان نباید بابت سونوگرافی از بیمار هزینه‌ای را دریافت کنند، می‌گوید: واقعاً این تصمیم درست و امکان‌پذیر است؟ ما به‌عنوان انجمن متخصصان زنان به این تصمیم‌ها انتقاد داریم البته ما رایزنی‌های لازم را انجام می‌دهیم چرا که سلامت زنان باردار و جنین آنها برای همه متخصصان زنان و مامایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما از تمام متخصصان زنان می‌خواهم تا زمانی که تعرفه این کار مصوب نشده است، بابت سونوگرافی وجهی از بیماران دریافت نکنند.

spanstyleابزار تشخیصیبراینبهداشنمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
نظر تهرانی‌ها در مورد طرح جدید ترافیک
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
علت کاهش تراز آب خزر
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
بهداشت روان کارکنان، موثر در افزایش کارایی و بهره‌وری
ادامه مطلب chevron_left
لزوم اجرای مصوبه اسقاط موتورسیکلت‌های کاربراتوری از زمستان
ادامه مطلب chevron_left
تلاش برای ورود متخصصان طب سنتی به بیمارستان‌ها
ادامه مطلب chevron_left
اجرای گزینشی قانون ارتقای بهره‌وری قانون گریزی است/ قانون در همه بیمارستان‌ها لازم‌الاجراست
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi