یکشنبه 24 شهریور 1398
https://www.khabaryaab.com/news/1860814/نان-و-برق-سال-آینده-گرانتر-می-شود
home navigate_beforeاخبارnavigate_beforeاخبار اقتصادیnavigate_beforeفرهنگ نیوز navigate_beforeنان و برق سال آینده گرانتر می‌شود
نان و برق سال آینده گرانتر می‌شود

نان و برق سال آینده گرانتر می‌شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از افزایش ۴۰۰۰ میلیاردی در آمد دولت از محل افزایش قیمت برق و نان خبر داد و گفت: مجلس به دنبال مدل پلکانی برای افزایش قیمت حامل های انرژی است.

به گزارش فرهنگ نیوز؛ اسماعیل جلیلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دو رویکرد مثبت را امسال در لایحه بودجه شاهد هستیم. بخش اول کاهش وابستگی بودجه عمومی به نفت است که تقریبا برای اولین بار بعد از انقلاب به این مرحله رسیدیم که بیش از ۵۰ درصد بودجه از درآمدهای غیرنفتی تامین می‌شود.

نماینده مردم مسجد سلیمان اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های جدیدی که آمریکا و کشور های عربی منطقه برای ایران مبنی بر کاهش قیمت و میزان فروش نفت به وجود آورده اند، کاهش وابستگی بودجه عمومی کشور به در آمد های نفتی قدم بسیار خوبی است.

وی تاکید کرد: به دلیل بازی‌های سیاسی آمریکا و ایادی آن در اوپک، اتخاذ استراتژی تامین منابع عمومی کشور از سایر درآمدهایی که ریسک کمتر و پایداری بیشتری دارند، از ضرورت‌های مهم است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توجه دولت به بحث طرح‌های تملک دارایی نیز در لایحه بودجه سال ۹۴ قابل توجه است. البته انتظار می‌رفت منابع بیشتری برای پروژه‌های عمرانی و طرح‌های تملک دارایی در نظر گرفته می‌شد زیرا پروژه‌های عمرانی علاوه بر خدمات عمومی، مشکل توسعه و اشتغال کشور را نیز حل می کند و در رشد تولید ناخالص ملی نیز بسیار موثر است.

جلیلی در بررسی نقاط ضعف لایحه بودجه ۹۴ اظهار داشت: متاسفانه همچنان هزینه‌های جاری دولت زیاد است. امسال ۱۶۶ هزار میلیارد تومان هزینه‌های جاری دولت در لایحه بودجه ۹۴ است که نشان از حجم بالای منابع در بخش جاری است.

وی ادامه داد: سهم درآمدهای نفتی در بودجه جاری همچنان سهم مهم و بالایی است که این امر جزو نکات منفی بودجه است. دولت به دلیل محدودیت در منابع و تحریم‌ها نتوانسته برای حل این مشکل، ساز و کاری ببیند.

جلیلی اظهار داشت: در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۹۴ دولت همان روند قبلی را ادامه می‌دهد اما درآمد دولت از یارانه‌های برق و نان حدود چهار هزار میلیاردتومان افزایش یافته و به سقف ۱۵ هزار میلیارد تومان می رسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تعیین چگونگی افزایش چهار هزار میلیاردی درآمد دولت از محل کاهش یارانه‌های برق و نان در اختیار مجلس است.

وی تصریح کرد: مجلس احتمالا مدل پلکانی را برای افزایش قیمت‌ها در بخش برق در نظر خواهد گرفت یعنی سهمیه مصرف عادی با قیمت قبلی نگه داشته شود و مازاد بر این مصرف به صورت پلکانی با قیمت آزاد ارائه شود. با این اقدام، درآمدهای دولت از این محل تامین شده و در عین حال فشار به اقشار کم درآمد تحمیل نخواهد شد.

برقبودجهبودجه مجلس شورای اسلامیدرآمددرآمدهاینمایش تمامی کلید واژه هاexpand_more

message متن دیدگاه

بیشتر بخوانید ...
ادامه مطلب chevron_left
برنامه جایگزین توافق «کاهش تولید» اوپک و غیراوپک وجود ندارد
ادامه مطلب chevron_left
قائم مقام وقت بانک سرمایه: بانک حریف هادی رضوی نمی‌شد
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود/ چرا رکود فعلی عمیق‌تر از دوره‌های قبلی است؟
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
۹ راهکار برای مدیریت نقدینگی
ادامه مطلب chevron_left
ادامه مطلب chevron_left
تعیین‌تکلیف ثبت‌سفارش ۱۱۴۸ قلم کالای انتقالی از وزارت جهاد به صمت
ادامه مطلب chevron_left
go to top
logo-samandehi