نظر معاون امور هنری وزیر ارشاد درباره جشنواره موسیقی جوان

نظرنظرنظر معاون امور هنری وزیر ارشاد درباره جشنواره موسیقی جوان

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح روز پنجشنبه ۲۵ مردادماه از بخش موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در فرهنگسرای نیاوران بازدید کرد.

حسینی در خصوص کیفیت اجراها چنین گفت: اجراها بسیار باکیفیت و امیدوارکننده بود. جوانان ایران بسیار مسلط به نواهای نواحی خود هستند و با دقت و ظرافت خاص ویژگی‌های هر مقام را اجرا می‌کنند.

وی در خصوص تأثیرگذاری جشنواره در این حوزه توضیح داد: جشنواره ملی موسیقی جوان در حال گذراندن دوازدهمین دوره خود است و در طی سال‌ها توانسته به یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی کشورمان تبدیل شود. این قوت فراتر از جشنواره‌ای دوازده دوره‌ای است. جشنواره‌ها معمولاً دلالت بر فعالیتی دارند که پشت سر داشتند. جشنواره جوان دلالت بر فردا دارد. آثاری در آن اجرا می‌شود که آن را نوازندگان آینده این سرزمین می‌نوازند. امروز فرآیند رشد جوانانی را می‌بینیم که فردا به جایگاه شایسته‌ای در این حوزه می‌رسند و در سال‌های آتی می‌توانند سایه‌گستر باشند و تعلیم بدهند. این ویژگی بارز جشنواره ملی موسیقی جوان، به‌عنوان بزرگ‌ترین جشنواره از نظر گستردگی اجرا است. نزدیک به یک ماه انجمن موسیقی ایران و اداره کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگیر این جشنواره هستند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در این دوره حدود ۱۶۰۰ اثر به دست دبیرخانه رسید. ۶۰۰ برنامه در طول یک ماه روی صحنه خواهند رفت. در ابتدا متقاضیان ۵۰ درصد در بخش موسیقی ردیف دستگاهی، ۳۶ درصد در حوزه موسیقی نواحی و ۱۴ درصد در بخش موسیقی کلاسیک شرکت کردند. البته این آمار پس از داوری بخش اول کمی جا‌به‌جا شده و بیشترین آن به موسیقی نواحی اختصاص پیدا کرده است. بنابراین باید قدر این رویداد بزرگ دانسته شود و در سال‌های آتی به‌عنوان یکی از ارکان در تقویم هنری کشور به‌طور سالانه اجرا شود. یکی از افتخارات این جشنواره حضور ۹۰ استاد سطح اول کشور در سه حوزه نواحی و مقامی، دستگاهی و کلاسیک است که بستری برای انتقال تجربه این بزرگان به جوانان پرشور فراهم می‌آورد.

مطالب پربازید

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۶  |  ساعت انتشار: ۱۰:۹  |  کد خبر: ۳۷۵۶۲۵۷  |  منبع: موسیقی ایرانیان  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال

اخبار مرتبط