ثبت تصاویر کهکشانی با ۷۰ میلیون سال نوری فاصله

ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی "هابل" ناسا تصویری از یک کهکشان موسوم به " UGC ۱۲۶۸۲ " ثبت کرده است که شامل گروه‌های مختلف ستاره‌ای است.

دانش > نجوم - ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی هابل ناسا تصویری از یک کهکشان موسوم به UGC ۱۲۶۸۲ ثبت کرده است که شامل گروه‌های مختلف ستاره‌ای است.

تلسکوپ فضایی هابل تصویر کهکشانی موسوم به UGC ۱۲۶۸۲  را ثبت کرده است که ۷۰ میلیون سال نوری از ما دورتر است. این کهکشان میزبان یک انفجار ستاره‌ای موسوم به ابرنواختر( supernova) است.

پرجرم‌ترین ستاره‌های عالم، زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند. در نوامبر سال جاری، یک دختر ۱۴ ساله به نام کارولین مور از نیویورک، این ابرنواختر را کشف کرد. این اکتشاف وی را به عنوان جوان‌ترین فرد کاشف کهکشان‌ها قرار داد.

پیگیری‌هایی که توسط دانشمندان دیگر در زمینه اکتشاف این کهکشان صورت گرفت، نشان داد که این کهکشان بسیار شگفت انگیز است.

اول این که این کهکشان میزبان، به ندرت سبب ایجاد ابرنواخترمی‌شود.

دوم اینکه، ابرنواختری که در این کهکشان ایجاد شده است یکی از کم‌نورترین ابرنواخترهایی است که تاکنون مشاهده شده است. هم‌چنین این ابرنواختر پس از انفجار با سرعتی آهسته گسترش یافت و میزان انرژی که آزاد کرد، کمتر از حد انتظار بود. ستاره شناسان به تازگی این کهکشان را به عنوان یک زیرمجموعه از ابرنواختر نوع یک ای( a Type Ia supernova) طبقه بندی کرده‌اند.

درابرنواختر نوع یکم ای دسته‌ای از منظومه‌های دوتایی دوستاره که به دور یکدیگر می‌چرخند دیده‌می‌شود که در آنها یکی از ستاره‌ها یک کوتوله سفید است و ستاره دیگر ممکن است هر اندازه از یک ستاره غول‌پیکر گرفته تا کوتوله سفیدی حتی کوچکتر از اولی داشته باشد.

 

5656


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۲۵  |  ساعت انتشار: ۳:۴۱  |  کد خبر: ۳۶۹۲۵۴۴  |  منبع: خبر آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال

اخبار مرتبط
سهم بانوان از دفاع مقدس  - ‏۱۳۹۷/۰۴/۲۵