لحظه دیدار شگفت‌انگیز ابوحمزه ثمالی با امام سجاد(ع)

ابو حمزه ثمالی یکی از اصحاب خاص حضرت امام سجاد علیه السلام بود و با او انس خاصی داشت.

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، ابو حمزه ثمالی یکی از اصحاب خاص حضرت امام سجاد علیه السلام بود و با او انس خاصی داشت. دعای شریف امام که طولانی‌ترین دعای سحر ماه رمضاناست، از طریق او روایت شده و به همین علت «دعای ابوحمزه ثمالی» نام‌گذاری شده است. 
او کتاب «تفسیر القرآن» را نوشته و رساله الحقوق امام سجاد علیه السلام را نیز روایت کرده است. جمیع بزرگان علما رجال او را مورد اعتماد و ثقه دانسته اند. 

ابوحمزه ثمالی در شهر کوفه پرورش یافت و همان جا را به عنوان محل زندگی انتخاب کرد. وی بعد از آن که به رشد و کمال رسید، به تبلیغ معارف و فرهنگ دینی و تدریس حدیث، اخلاق و تفسیر قرآن در مسجد کوفه پرداخت.

وی هر روز برای تدریس، عبادت و رسیدگی به امور مردم به ویژه شیعیان به مسجد کوفه می‌‌رفت. آن روز هم مثل همیشه در مسجد بود که آن لحظه تاریخی فرارسید.

خودش می‌‌گوید: «جلوی ستون هفتم مسجد کوفه نشسته بودم که از سوی باب کنده مردی وارد شد که من در طول عمر خویش شخصی زیباتر، خوشبوتر، پاکیزه‌تر و خوش‌لباس‌تر از او ندیده بودم. عمامه‌ای بر سر و پیراهنی عربی و قبایی بر تن داشت. کفش‌های عربی را از پای درآورد و در کنار ستون هفتم به نماز ایستاد. تکبیره الاحرام نماز را وقتی ادا کرد، آن چنان جذاب و موثر بود که موهای بدنم سیخ شد. شیفته نغمه زیبا و لهجه دلربای وی شدم. نزدیکتر شدم تا کلماتش را بهتر بشنوم. چهار رکعت نماز خواند با رکوع و سجود کامل و عالی. بعد از سلام نماز، شروع به دعا کرد: «الهی ان کان قد عصیتک، فانی قد اطعتک فی احب الاشیأ الیک الاقرار بوحدانیتک...».[2]

بعد از این که از دعا فارغ شد، از مسجد بیرون رفت. من با اشتیاق تمام به دنبال وی به راه افتادم تا این که به مناخ (محل نگهداری شتران در کنار شهر) کوفه رسیدیم. در آن جا غلامی ‌‌بود که شتر این مرد با عظمت را محافظت می‌‌کرد. از غلام پرسیدم: این مرد کیست؟ جواب داد: آیا از شمائل و سیمای نورانی‌اش او را نشناختی؟ او حضرت زین العابدین، علی بن الحسین علیه السلام است.

وقتی آقا را شناختم، خود را به قدم‌های مبارکش انداختم و خواستم پاهایش را ببوسم. حضرت با دست‌های مطهر خویش مرا از زمین بلند کرد و فرمود: نه! ای ابا حمزه! سجده مخصوص خداوند عزیز و جلال است. عرض کردم: ای فرزند رسول الله! برای چه به این جا تشریف آورده‌اید؟ فرمود: برای آن چه که دیدی! اگر مردم می‌‌دانستند که نماز خواندن در مسجد کوفه چه فضیلتی دارد، مثل کودکان چهار دست و پا به سوی آن می‌‌شتافتند.

امام سجاد علیه السلام به ابوحمزه فرمود: «آیا دوست داری قبر جدم، علی ابن ابی طالب علیه السلام را زیارت کنی؟» با شنیدن این پیشنهاد، شادی در چهره ابوحمزه موج زد و آن قدر خوشحال شد که سر از پا نمی‌‌شناخت. وی با این که در کوفه و نزدیک نجف بود، قبر امام علی علیه السلام را نمی‌‌شناخت و همچنین تا آن لحظه ـ به علت موانعی ـ موفق به زیارت امام سجاد علیه السلام نشده بود. او که مدت‌ها انتظار وصال محضر یار را داشت، چنین فرصتی را غنیمت شمرد و با کمال میل، همراهی با امام علیه السلام را قبول کرد و در رکاب پیشوای چهارم شیعیان به راه افتاد. ابوحمزه در طول راه از خرمن معارف آن حضرت بهره برد، تا این که به مرقد شریف امیرالمومنین علیه السلام رسیدند. امام سجاد علیه السلام محل دفن مولای متقیان را ـ که تا آن زمان مخفی بود ـ به ابوحمزه نشان داد و فرمود: «این قبر جدم، علی بن ابی طالب علیه السلام است».

ابوحمزه می‌‌گوید: «وقتی چشمانم به آن جا افتاد، بقعه‌ای سفید دیدم که نور از آن می‌‌درخشید. امام چهارم علیه السلام از شتر پیاده شده و گونه‌های مبارک را بر خاک قبر گذاشت؛ سپس شروع به خواندن زیارت کرد: «السلام علی اسم الله الرضی و نور وجهه المضییء...».

ابوحمزه می‌‌گوید: بعد از زیارت، امام سجاد علیه السلام به مدینه تشریف برد و من هم به کوفه بازگشتم. ابوحمزه پس از آن، بارها همراه شماری از فقیهان شیعه به زیارت قبر حضرت امام علی علیه السلام رفت. وی در این سفرها معارف اهل بیت علیه السلام؛ فقه، تفسیر و حدیث را به همسفران خود تعلیم می‌‌داد.

منابع: 1. معجم رجال الحدیث، ‌ج 3، ص 385

 2. قبر امام علی علیه السلام تا زمان هارون الرشید بر عموم مردم مخفی بود؛ فقط شیعیان خاص و مخلص با راهنمایی ائمه معصومین علیهم‌السلام از قبر آن حضرت مطلع بودند و گاه به زیارت آن بزرگوار مشرف می‌‌شدند.
3. سفینه البحار، ج 2، ص 44.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۳  |  ساعت انتشار: ۱۸:۱۸  |  کد خبر: ۳۴۷۷۴۷۴  |  منبع: خبرگزاری فارس  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال