کشف ۹۷ درصدی جرایم فضای مجازی در استان گیلان

رشت - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی گیلان از کشف 97 درصدی جرایم فضای مجازی استان خبر داد.

به گزارش عصر سه شنبه واحد اطلاع رسانی پلیس گیلان به ایرنا سردار محمدرضا اسحاقی، این آمار را مربوط به 11 ماه امسال ذکر و اضافه کرد: پرونده های حوزه فتا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 37 درصد افزایش داشته است.
وی گفت: هتک حیثیت و نشر اکاذیب 36درصد، مزاحمت اینترنتی 19درصد، برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب های بانکی 18درصد، سایر جرایم شامل قماربازی، تهدید، اخاذی و ... 27درصد مهمترین جرایم سایبری استان در سال جاری هستند.
به گفته فرمانده انتظامی گیلان، وقوع سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی نداشته است.
وی با تاکید بر اینکه کشف جرایم سایبری گیلان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 27 درصد افزایش داشته، خاطرنشان کرد: 77درصد متهمانی که به دستگاه قضایی معرفی شده اند را مردان و 23 درصد را زنان تشکیل می دهند.
فرمانده انتظامی استان گیلان افزود: میانگین سنی متهمان اینترنتی گیلان تا 17 سال 2 درصد، 18 تا 35 سال 63 درصد، 36 تا 45 سال 19 درصد، 46 سال به بالا 16 درصد است.
وی یادآور شد: 43درصد بزهکاران اینترنتی که به دستگاه قضایی معرفی شده اند، دارای تحصیلات عالی دانشگاهی بودند.
به گفته سردار اسحاقی، انگیزه متهمان اینترنتی در گیلان 51 درصد ضد اخلاقی، 22 درصد کسب منافع مالی، 20 درصد انتقام جویی، تسویه حساب و رقابت های شغلی و 7درصد متفرقه شامل سرگرمی، کنجکاوی، اثبات توانایی بوده است.
وی در خاتمه سخنانش گفت: 69 درصد مجرمان شناسایی شده در حوزه فضای سایبری از ابتدای سال جاری تاکنون، از برنامه های اجتماعی موبایلی برای ارتکاب بزه استفاده کرده بودند.
سردار اسحاقی از شهروندان خواست در انتخاب پیام رسان های بیگانه و استفاده از خدمات آنها، امنیت اطلاعات شخصی را جدی بگیرند و در ارتباط، انتشار و اشتراک مطالب، تقوای رسانه ای را رعایت کنند.
2007

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۹  |  ساعت انتشار: ۱۴:۱۹  |  کد خبر: ۳۳۹۲۳۴۴  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - گیلان  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال