تدبیر برای بازار شب عید

ظریفیان-شهرآراآنلاین، ستاد تنظیم بازار نیز در راستای تعادل بخشی به بازار اقدام به توزیع کالاهای اساسی با قیمت مصوب دولتی می‌کند و از تشدید نظارت‌ها در این ایام خبر می‌دهد.
در این میان هر چند مردم شاهد توزیع اقلام بی‌کیفیت تنظیم بازار نیز در سال‌های گذشته بوده‌اند، اما مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی، به خبرنگار ما می‌گوید: در این باره جای نگرانی نیست و نظارت‌های شدید برای جلوگیری از توزیع اقلام بی‌کیفیت صورت می‌گیرد.
توزیع تخم مرغ تنظیم بازار در ایام عید
سیدحمیدرضا جوادی می‌افزاید: کمیسیون کارگروه تنظیم بازار کشور مطابق سال‌های گذشته توزیع اقلام اساسی مثل برنج، شکر، مرغ، گوشت قرمز منجمد، گوشت مرغ منجمد، سیب و پرتقال ویژه عید را در دستور کار مصوبات خود قرار داده است. امسال همچنین تخم‌مرغ را نیز به این اقلام اضافه کرده است.
وی با اشاره به اینکه تمام میوه مورد نیاز شبکه توزیع در ایام عید تأمین و در سردخانه‌های مشهد و سایر شهرستان‌ها ذخیره‌سازی شده است می‌گوید: نظارت بر شبکه توزیع برای جلوگیری از عرضه میوه خراب و پوسیده انجام می‌شود و قبل از توزیع و در سردخانه اقدام به جداسازی میوه‌های خراب می‌کنند. با این حال ممکن است میوه خراب در سبدهای ۱۰ کیلویی باشد.
جوادی در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت مصوب دولتی میوه اقلام اساسی مشخص شده است یا خیر؟ می‌گوید: تعیین قیمت میوه دولتی چند روز قبل از توزیع صورت می‌گیرد. به این ترتیب که اکیپی از سازمان صنعت، معدن و تجارت، استانداری و سایر نهادهای مرتبط بازار را رصد می‌کنند و قیمت نهایی در کمیسیون تنظیم بازار تصویب می‌شود. درباره سایر اقلام مثل برنج نیز قیمت سه نوع برنج پاکستانی، هندی و تایلندی به ترتیب پنج هزار و۶۰۰تومان، دو هزار و۶۰۰ تومان و سه هزار و ۹۰۰ تومان برای مصرف کننده تعیین شده است.
مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی اضافه می‌کند: در صورت مشاهده هر‌گونه تخلف در واحدهای توزیعی در این ایام شهروندان می‌توانند با شماره ۱۲۴ (بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت) تماس بگیرند و اطلاع‌رسانی کنند. سازمان جهاد کشاورزی نیز به صورت مشترک با سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین اداره کل تعزیرات حکومتی مبادرت به گشت‌زنی در شبکه‌های توزیع می‌کند و به نظارت در این‌باره می‌پردازد.
توزیع میوه تنظیم بازار از نوع باکیفیت
همچنین رئیس اتاق اصناف مشهد به برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم از ۱۱ تا ۱۸ اسفند در راستای برنامه‌های تنظیم بازار ویژه عید اشاره می‌کند و می‌گوید: طرح حمایتی و بازرسی نیز با هماهنگی اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و واحد بازرسی اتاق اصناف از ۱۵ اسفند آغاز و تا ۱۵ فروردین ادامه دارد که حوزه صنفی آن در عمده‌فروشی و خرده‌فروشی توسط اتاق اصناف و حوزه‌های تولیدی، اقامتی و حمل‌و‌نقل برون‌شهری توسط سازمان صنعت و معدن نظارت خواهند شد.
محمود بنانژاد به فعالیت ۱۰ پایگاه ویژه در شهر برای دریافت شکایات حضوری و تلفنی مردم از تخلفات واحدهای صنفی در این ایام اشاره می‌کند و می‌گوید: شهروندان می‌توانند علاوه بر تلفن ۱۲۴ با شماره ۳۱۷۳۰۱۲۴ نیز تماس بگیرند و شکایات خود را به صورت تلفنی اعلام کنند. همچنین سامانه پیامک ۳۰۰۰۱۳۴۱۲۴ به‌صورت شبانه‌روزی آماده دریافت شکایات شهروندان در این خصوص است.وی ادامه می‌دهد: کار ویژه‌ای که امسال انجام می‌دهیم این است که صرفا به شکایات بسنده نخواهیم کرد و گشت‌های ویژه تخصصی با اتحادیه‌های مربوطه و تعزیرات حکومتی داریم و نظارت خود را بر جاهایی که مردم بیشتر با آن‌ها در ارتباط هستند مثل واحدهای فروش پوشاک، کیف، کفش، آجیل، خشکبار، شیرینی و حوزه‌های مربوط به زائر مثل اماکن اقامتی اطراف حرم و فروشگاه‌های عرضه سوغات تشدید خواهیم کرد.رئیس اتاق اصناف مشهد با اشاره به اینکه در گزارشی که ستاد تنظیم بازار ارائه داده است، میوه‌ای که برای عید امسال تهیه شده از نوع میوه خیلی خوب و باکیفیت است که قیمت مناسبی نیز خواهد داشت، می‌گوید: در این باره تعداد ۱۰۰ واحد صنفی در شهر مشخص شده‌اند که با نصب پرده ستاد تنظیم بازار به عرضه میوه عید می‌پردازند و بخشی از توزیع نیز در میادین بار انجام می‌شود.
وی می‌افزاید: از لحاظ ذخیره در اقلام تنظیم بازار هیچ مشکلی وجود ندارد و در اقلام ضروری مثل مرغ و گوشت که در ایام پایانی سال با حجم زیاد زائران و شهروندان با افزایش تقاضا مواجه می‌شود، کمبودی نداریم. سهمیه آرد نانوایی‌های اطراف حرم مطهر نیز در ایام پایان سال تا پایان تعطیلات
افزایش می‌یابد. وی می‌گوید: توزیع کالاهای اساسی به صورت گسترده در شهر از هفته آینده آغاز می‌شود.
ذخایر کافی کالاهای اساسی برای تنظیم بازار شب عید
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز از وجود ذخایر کافی کالاهای اساسی برای تنظیم بازار شب عید خبر می‌دهد و می‌گوید: مرغ منجمد درجه یک با قیمت هر کیلوگرم شش‌هزار و ۲۰۰ تومان به مصرف‌کنندگان عرضه خواهد شد.
مهندس علی‌اکبر مهرفرد با اشاره به وجود ذخایر کافی کالاهای اساسی برای تنظیم بازار شب عید می‌افزاید: مرغ منجمد درجه یک با قیمت هر کیلوگرم شش‌هزار و ۲۰۰ تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارکنان و میادین میوه و تره‌بار برای مصرف کننده به هر میزان که لازم باشد، عرضه می‌شود. وی قیمت مصوب گوشت مرغ گرم را هر کیلوگرم هفت‌هزارو۵۰۰ تومان اعلام و بیان می‌کند: قیمت گوشت مرغ گرم در بازار بین هفت‌هزارو۲۰۰ تا هفت‌هزارو۹۰۰ تومان در نوسان است.
مهرفرد با اشاره به تأمین کسری تولید گوشت گوسفندی از خارج، افزود: گوشت گوسفندی گرم استرالیایی باکیفیت به صورت نیم‌شقه سردست با قیمت هر کیلوگرم ۳۲ هزار تومان، نیم‌شقه ران با قیمت هر کیلوگرم ۳۴ هزار تومان، به صورت فله‌فروشی لاشه هر کیلوگرم ۳۳ هزار تومان، گوشت گوسفندی سردست بسته‌بندی با قیمت هر کیلوگرم ۴۲ هزار و ۷۹۰ تومان، گوشت گوسفندی ران بسته‌بندی با قیمت هر کیلوگرم ۴۳ هزار و ۲۹۰ تومان در مراکز عرضه یاد شده توزیع می‌شود. توزیع هر شانه تخم مرغ نیز با قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار ادامه دارد. 

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۳  |  ساعت انتشار: ۱۴:۲۴  |  کد خبر: ۳۳۱۴۱۰۱  |  منبع: شهرآرا آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال

اخبار مرتبط
مرغ‌های درشت نخرید  - ‏۱۳۹۷/۰۶/۱۰
تدبیر برای بازار شب عید  - ‏۱۳۹۶/۱۲/۰۴