تاکید دبیر انجمن طب فیزیکی به نقش ورزش درمانی برای پیشگیری از بیماری

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی بیست و یکمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی و توانبخشی ایران، سید احمد رئیس السادات در حاشیه این کنگره در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در این همایش آخرین دستاوردهای توانبخشی، بیماری های عصبی، اسکلتی و عضلانی و همین طور روش های جدید درمان بیماری های قلبی و ریوی بررسی می شود.
وی افزود: این کنگره برای رشته های پزشکی عمومی، طب فیزیکی و توانبخشی، طب ورزش، روماتولوژی و گروه های علوم توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی همچنین گروه های پرستاری امتیاز بازآموزی دارد.
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: شعار اصلی کنگره «حرکت پایه سلامت است» انتخاب شده است. با توجه به اینکه کم تحرکی در زندگی امروز علت اصلی بیماری های عصبی، عضلانی و همچنین شیوع چاقی و کاهش کیفیت زندگی افراد است، سعی کردیم در این همایش به نقش پررنگ ورزش درمانی و فعالیت فیزیکی مناسب بپردازیم و با استفاده از این ابزار کم هزینه به پیشگیری و درمان بیماری ها کمک کنیم.
وی تصریح کرد: استفاده از فناوری های جدید در ارائه خدمات توانبخشی بین گروه های مختلف بررسی می شود و در این کنگره جلسات جداگانه ای برای پرستاران در نظر گرفته شده و به روش های پرستاری توانبخشی در آن توجه ویژه ای شده است.
رئیس السادات ادامه داد: کارگاه های مربوط به کاربرد تزریق سم بوتولینوم، کارگاه مربوط به انجام مداخلات درمانی تحت هدایت سونوگرافی، تفسیر ام آر آی و استفاده از روش های فیزیکی مانند لیزردرمانی از سایر کارگاه های این کنگره هستند.
وی افزود: یکی از موضوعاتی که در این کنگره به آن پرداخته می شود روش های مختلف کنترل و درمان آرتروز است. با توجه به اینکه آرتروز شایع ترین بیماری مفصلی در میان انسان هاست و درمان قطعی برای آن وجود ندارد، روز به روز به روش های درمانی آن افزوده می شود.
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: تزریق درمانی اگر چه نخستین اقدام درمانی برای مبتلایان به آرتروز نیست؛ برای کسانی که با روش های فیزیکی، کاهش وزن، ورزش درمانی و دارو درمانی نتیجه نگرفته اند، می توانیم از این روش استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: از مهم ترین تزریقات داخل مفصلی می توان به تزریق استروئید (کورتن)، هیالورونیک اسید، پی آر پی و اوزن درمانی اشاره کرد.
رئیس السادات ادامه داد: بر حسب شدت آرتروز، این روش ها از چند هفته تا بیش از یک سال ممکن است موثر باشند. تزریق پی آر پی اگر چه در موارد آرتروز شدید و افراد بسیار چاق خیلی موثر نیست، در بسیاری بیماران آرتروزی با شدت خفیف تا متوسط سبب کاهش درد سفتی مفصل و بهبود عملکرد آنها تا بیش از یک سال می شود.
علمی**9157**1545
تنظیم: منصوره شوشتری**
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۸  |  ساعت انتشار: ۱۴:۷  |  کد خبر: ۳۲۲۰۴۱۴  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال