اعلام آمادگی هلندی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران

اقتصاد>صنعت - رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: بعد از لغو تحریم ها فضای مثبتی ایجاد شد و ما اکنون آماده مذاکره هستیم؛ ما هم می خواهیم که شرکت های اروپایی به ایران بیایند و در پروسه آموزش به تولیدکننده های ما کمک کنند.

به گزارش خبرآنلاین، منصور معظمی دردیدار با سوزانا ترستال سفیر هلند در ایران با اشاره به ماموریت سازمان گسترش و نوسازیصنایع ایران در دولت دوازدهم و تاکید رییس جمهوری برای همکاری های مشترک با شرکت هایخارجی اظهارداشت:خوشبختانه بعد از لغو تحریم ها اگرچه رییس جمهور آمریکا تلاش کرد کهموانعی برای همکاری های ایران با کشورهای اروپایی ایجاد کند، اما این اتفاق نیفتاد.خوشبختانه نشست اخیر آقای ظریف در بروکسل هم بسیار مثبت بود و انتظار ما این است کهکشورهای اروپایی همکاری های خود را با ایران گسترش بدهند.

معظمی با بیان اینکه در دوران تحریم ها ارتباط با شرکت هاو بانک های اروپایی دچار مشکل شده بود،عنوان کرد: بعد از لغو تحریم ها فضای مثبتی ایجادشد و ما اکنون آماده مذاکره هستیم؛ ما هم می خواهیم که شرکت های اروپایی به ایران بیایندو در پروسه آموزش به تولیدکننده های ما کمک کنند.

او با بیان اینکه عادی شدن روابط با کشورهای اروپایی زمانمی برد،گفت:درست است که بیش از ۸ سالبود که هیچ ارتباطی با کشورهای اروپایی نداشتیم؛ اما امروز می توانیم شرایط تغییر دهیم.به طور مثال ایدرو آماده مذاکره و تغییر است.

معظمی در ادامه به فعالیت های ایدرو در حوزه نفت و گازو اکتشاف اشاره کرد و گفت: ما اخیرا از وزارت نفت مجوزی برای اکتشاف یک میدان نفتیگرفتیم و دنبال شریک سرمایه گذاری برای اکتشاف و استخراج هستیم.

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت خاطرنشان کرد:اگر شرکتی درکشور شما وجود دارد که می تواند به ما کمک کند،حتما حمایت و معرفی شما می تواند بهما کمک کند. ما تمام حمایت ها را از دولت داریم و هیچ مشکلی از طرف دولت وجود ندارد.این میدان در سوسنگرد است. البته ما قرارداد اولیه ای با یک شرکت فرانسوی برای مطالعه میدانی منعقدکرده ایم.

بازار ایران را دیدیم و پسندیدیم

سوزانا ترستال سفیر هلند در ایران هم در این نشست گفت: ما هم شرکت های هلندی را برای همکاریبا ایران تشویق می کنیم،اما در برخی مواقع خیلی سخت می شود که اطلاعات مورد نیاز برایشرکت هایی که علاقه مند به همکاری هستند، به دست بیاوریم.

او افزود: البته ما با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در حالمذاکره هستیم ؛حتما لازم است که شرکت های هلندی قوانین وساختارهای مالکیت در ایرانرا طبق مقرراتی حقوقی بشناسند.ممکن است این پروسه کمی طولانی باشد ولی ما می خواهیمکه شما کمک کنید که کارها آسان تر شود.

ترستال با بیان اینکه ما خیلی مشتاق هستیم که ایران به WTO بپیوندد،گفت: البته که می دانم کهچه مشکلاتی وجود دارد؛با پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی بسیاری از این قوانینآسان تر و شرایط بهتر خواهد شد.اگر قوانین سازمان تجارت جهانی در کشور شما رعایت شود،خیلی راحت تر می توان روابط را توسعه داد.

او اضافه کرد: تجار ما واقعا می خواهند که با ایران کارکنند.با این حال بعضا از آنها می شنویم که می گویند فرآیند تجارت با ایران خیلی طولانیاست.

ترتستال گفت: اگر بتوانیماز ظرفیتی که ایدرو دارد کمک بگیریم ، آماده هستیم که ظرفیت های خود را برای آموزشدر اختیار شرکت های ایرانی قرار دهیم.

او همچنین با اشاره به مساله آلودگی هوا در تهران نیز گفت:بخشیاز این آلودگی ناشی از خودروهای قدیمی است و بنزین استاندارد نیست.واردات خودروهایهیبریدی و برقی می تواند به رفع این مشکل کمک کند. اما برای واردات قوانین پیچیده ایدر کشور وجود دارد و پیچیدگی ها زیاد است. به همین دلیل برای کاهش این موانع وارداتیبه شرکت های ما کمک کنید. به طور مثال من می دانم که یک شرکت بزرگ هلندی می خواهد درایران سرمایه گذاری کند و کارخانه بسازد ومحصولات خود را از ایران صادر کند. دقیقاهمان چیزی که در ایران به دنبال آن هستید.

سفیر هلند در ایران با اشاره به اشتغالزایی این همکاریعنوان کرد: ما می دانیم که برای تولید محصول در ایران،موانعی وجود دارد، از جمله وارداتمواد اولیه محدود است. ایران نیاز دارد که حدود دو الی سه سال محدودیت های وارداتیرا کاهش دهد. بازاریابی مشکل نیست. ما بازار را دیدیم و پسندیدیم.

ترتستال با اشاره تفاوت سیاست های تجاری کشورهایاروپایی با یکدیگر، گفت: ما یک موسسه در هلند داریم که تمامی پروژه ها و تشویق ها برایشرکت های هلندی در آن جا مطرح می شود. درواقع ما در یک مثلث طلایی کار می کنیم. اینمثلث همیشه یک ساختار قدرتمندی داشته است.

او افزود:این موسسه از یک موسسه های دانش بنیان ، بخش خصوصیو دولت به عنوان سه ضلع این مثلث تشکیل شده است.

سرمایه گذاری به شرط سرمایه گذاری مشترک

علی عراقچی مدیرکل امور بین الملل ایدرو هم در این نشستگفت: باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، ما باید به دنبال ایجاد شرایط اشتغالزا در کشورباشیم و این هدف ما در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است. در این زمینه، اگر بتوانیمبا شرکتیهای هلندی که اشاره کردید، وارد مذاکره شویم، می توانیم بازار را برای اینشرکت ها امن کنیم. البته این تولید باید به صورت مشترک باشد یعنی به ما اجازه دهندکه حداقل ۵۰ درصداز تولید مشترک در ایران انجام شود.

علی عراقچی با طرح پیشنهادی خاطرنشان کرد: با ایجاد خطاعتباری بین ایران و هلند، می توان به توسعه روابط صنعتی بین دو کشور ایران و هلندکمک عملی کرد.

3535


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶  |  ساعت انتشار: ۱۹:۱۰  |  کد خبر: ۳۲۱۵۸۳۶  |  منبع: خبر آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال