سوریه جدید روی میز مذاکره سوچی

جهان>غرب آسیا - در سوچی چه می‌گذرد؟ چرا حامیان بشار اسد از برگزاری این نشست خوشحال هستند و مخالفان ناراضی؟

آیا نام شهر سوچی در تاریخ سیاسی سوریه و منطقه ماندگار خواهد شد یا این نشست هم رخدادی خبری مانند سایر نشست‌های سیاسی خواهد بود که تأثیر جدی در تحولات بحران سوریه نداشته و بعد از چند‌ماه به فراموشی سپرده می‌شود؟ از آنجا که تا این لحظه جزئیاتی از مذاکرات سوچی منتشر نشده،

برای پاسخ به این سؤالات باید به گمانه‌زنی‌های خبرنگاران و تحلیلگرانی رجوع کرد که هر یک در تلاش هستند با استفاده از منابع خبری خود، زودتر محتوای این نشست را منتشر کنند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز سه‌شنبه با استقبال از بشار اسد پیام آغاز این نشست را به رسانه‌های بین‌المللی ارسال کرد. این دومین سفر خارجی اسد طی 6سال گذشته و بعد از شروع بحران داخلی این کشور است.

پوتین بعد از دیدار با اسد، گفت‌وگوهای تلفنی جداگانه‌ای با پادشاه عربستان، رئیس‌جمهور مصر، امیر قطر، پادشاه اردن و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی انجام داده است، درحالی‌که روز گذشته نیز با روسای جمهور ایران و ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد. بسام جعاره، معارض سوریه روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره قطر گفت:

اعضای آستانه برای جشن پایان انقلاب سوریه در سوچی جمع شده‌اند و اردوغان با این اقدام خود به ما و همه مردم سوریه پشت کرده است! به باور این معارض سوری، ترکیه در ازای مجوز حمله به عفرین و پاکسازی این منطقه از حضور کردها، حاضر به شرکت در نشست سوچی شده است.

احمد زیدان، دیگر معارض سوری نیز در مقاله‌ای مفصل در روزنامه العربی‌الجدید به بررسی نشست سوچی پرداخته و نوشته است: آمریکا به‌طور کامل از پرونده سوریه عقب‌نشینی کرده و حالا روس‌ها با شرکای ایرانی خود برای پایان جنگ شش‌ساله جمع شده‌اند. بدترین بخش این پرونده پیوستن ترک‌ها به این محور است درحالی‌که حتی عربستان نیز برای تغییر مطالبات معارضین و کنارگذاشتن پیش‌شرط کناره‌گیری اسد از قدرت به آنان فشار می‌آورد.

از سوی دیگر، روسیا الیوم در گزارشی به نقل از منابع آگاه احتمال داده است در جریان نشست سوچی، اقدامات روسیه برای میانجیگری میان سوریه و ترکیه تقویت شود. در این گزارش آمده است: هنوز اطلاعی از بازگشت اسد بعد از دیدار با پوتین به دمشق یا عدم‌بازگشت وی منتشر نشده، اما می‌توان پیش‌بینی کرد که درصورت حضور اسد در سوچی، تلاش‌ها برای میانجیگری میان او و اردوغان به‌شدت افزایش پیدا کند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲  |  ساعت انتشار: ۳:۱  |  کد خبر: ۳۱۳۷۸۳۳  |  منبع: همشهری آنلاین  | 
کلمات کلیدی

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
اخبار مرتبط