مورد عجیب محله ما

سینما و تلویزیون>سینمای‌ ایران - ابراهیم وحیدزاده:
ما در خیابان سوری، جایی که ساختمان آتی‌ساز در آن واقع شده زندگی می‌کنیم.

خیابانی که ما در آن سکونت داریم بارها به دلایل مختلف مثل فاضلاب، برق، کابل‌کشی تلفن و... کنده شده و بدون اینکه کف‌خیابان وضعیت مناسبی بیابد، همه چیز به صورت نابسامانی رها شده است. از قضا در این منطقه به دلیل نزدیکی به هتل اوین، همه روزه تعدادی مهمان خارجی عبور می‌کند که این عبور و مرور از خیابانی که کف آن قلوه‌کن شده، اصلا جالب توجه نیست. وقتی به عنوان شهروند و ساکن این محله به شهرداری مراجعه می‌کنیم با مورد عجیبی مواجه می‌شویم. به شکل غریبی ظاهرا معلوم نیست جایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، مربوط به کدام ناحیه شهرداری است.

نمی‌دانم مورد عجیب محله ما موردی خاص است یا در نقاط دیگر تهران هم شهروندان با چنین مشکلاتی مواجه هستند. امیدوارم حالا که مدیریت شهر تهران تغییر کرده، مشکلات و معضلات شهری از جمله مشکل محله ما برطرف شود.
آنچه در این سال‌ها بر تهران گذشته را نباید صرفا سیاه یا سپید دید. نمی‌شود انکار کرد که در این سال‌ها ما شاهد تحرک شهرداری در افزایش فضاهای فرهنگی مثل پردیس‌های سینمایی بوده‌ایم.

همچنان که در زمینه توسعه بزرگراه‌ها هم گام‌هایی برداشته شده که به هر حال به تردد بهتر شهروندان یاری رسانده است. شهرداری تهران ظرفیت‌هایی دارد که می‌تواند براساس آن در جهت خدمت‌رسانی بیشتر به اهالی این شهر اقدامات کیفی‌تری انجام دهد. حالا که به فصل سرما نزدیک می‌شویم می‌توانیم به موضوع گرمخانه‌ها اشاره کنیم که مدیریت شهری برای کمک به افراد بی‌خانمان اختصاص داده و در این زمینه نیازمند ارائه خدمات و امکانات گسترده‌تری هستیم.

همچنان که در حوزه توسعه فضای سبز، آنچه امروز در تهران شاهدش هستیم، متناسب با جمعیت این شهر نیست. این موضوع در مورد فضاهای فرهنگی شهر هم صادق است. در حالی که شهرداری با ساخت و مشارکت در تاسیس پردیس‌ها، به گسترش فضاهای مطلوب فرهنگی یاری رسانده، ما همچنان در این زمینه دچار کمبودهایی اساسی هستیم.به این معنا که تعداد پردیس‌های مدرن تهران با جمعیت انبوهی که در این شهر ساکن است، همخوانی ندارد.

تا رسیدن به نقطه‌ای که تهران به شهری مطلوب برای زندگی تبدیل شود، راهی طولانی پیش رو داریم. از محمدعلی نجفی که به‌تازگی مسئولیت اداره این شهر را عهده‌دار شده انتظار می‌رود پایتخت را به شهری قابل سکونت برای شهروندان تبدیل کند و این امکان‌پذیر نیست جز با تغییر برخی سیاست‌های مدیریت شهری.

با توجه به سیاهه مشکلات و معضلاتی که تهران با آن مواجه است و انبوه خطراتی که سلامت شهروندان را تهدید می‌کند، کار شهردار تازه تهران بسیار دشوار است. اما دشواری راه و پرسنگلاخ‌‌بودن مسیر، نمی‌تواند توجیه مناسبی برای چشم‌پوشی بر مشکلات باشد به‌خصوص اینکه در برخی حوزه‌ها، شهر تهران وضعیتی به‌شدت بحرانی دارد و اگر تدبیری مناسب به کار گرفته نشود و برخی سیاست‌های اداره شهر تغییر نکند، شاید که فاجعه در راه باشد. از شهردار تهران انتظار می‌رود از تمام توان و تجربه مدیریتی‌اش برای بهبود وضعیت پایتخت بهره بگیرد.

  • نویسنده و کارگردان سینما

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱  |  ساعت انتشار: ۸:۱۶  |  کد خبر: ۳۱۳۷۳۸۵  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال