چالش پیچیده عرضه سهام آرامکو در عربستان

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ صندوق توسعه یک تریلیون دلاری نروژ قصد دارد تمامی سهام نفت و گاز موجود در پرتفوی خود را به فروش برساند و دیگر بر روی این صنایع سرمایه گذاری نکند.

بر اساس این گزارش، صندوق توسعه دولتی نروژ، که پرتفوی ۳۵ میلیارد دلاری بر روی سهام شرکت‌های انرژی تشکیل داده بود تصمیم دارد همه پرتفوی خود را از این صنایع خالی کند و این خبر خوبی برای عربستانی ها نیست.

در عین حال نروژ، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفتی در دنیا است و به همین دلیل سرمایه‌گذاری سنگینی بر روی این صنایع دارد و در واقع یکی از بزرگترین سهامداران شرکت‌های بزرگ نفتی مثل BNP برزیل است و با این اتفاق و خروج پرتفوی این صندوق از صنایع نفتی دو مشکل عمده را برای عربستان سعودی ایجاد می کند.

دو بحران پیش رو

در گام نخست، یک سرمایه گذار بالقوه و عمده در نزدیکی به جریان عرضه اولیه آرامکو از دست می‌رود. به این دلیل که ریاض در نظر دارد عرضه اولیه ای را به سرانجام برساند که ۲ تریلیون ارزش معاملات آن است و ۱۰۰ میلیارد دلار در ازای فروش ۵ درصد از سهام این شرکت تأمین مالی می کند. در نتیجه جذب سرمایه گذار عمده برای این کشور اهمیت خاصی دارد و از دست دادن صندوق توسعه نروژ، تراژدی سهمناکی را برای این عرضه رقم می زند.

همچنین در گام دوم، عقب نشینی نروژ از سرمایه گذاری بر محصولات نفتی، دیگر سرمایه گذاران را نیز از این صنایع دور می کند و به همین دلیل تمایل سرمایه گذاران غربی و صندوق های سرمایه گذاری دولتی به این عرضه اولیه کاهش پیدا می کند.

همسویی نروژ با عربستان

نکته جالب این است که نروژ دقیقا پیرو سیاست های اقتصادی عربستان شده و تصمیم دارد از اقتصاد وابسته به نفت اجتناب کند و سرمایه گذاری بر روی دیگر صنایع را آغاز کند.

این گزارش می‌افزاید فعلا مدیران آرامکو در این خصوص هیچ واکنشی نشان نداده‌اند و این در شرایطی است که این شرکت، مشاوران بسیار معتبری برای عرضه اولیه خود انتخاب کرده است.

مشاوران ارشد بین المللی آرامکو

اطلاعات موجود نشان می‌دهد، موسسات معتبری همانند جی پی مورگان، مورگان استنلی، اچ اس بی سی، مولیس و اورکور از مشاورین آرامکو برای عرضه اولیه هستند و مایکل ملین، مشاور ارشد وال استریت، به صورت مستقل به این شرکت مشاوره می‌دهد.

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۶  |  ساعت انتشار: ۱۵:۱۵  |  کد خبر: ۳۱۳۵۸۲۴  |  منبع: ایران اکونومیست  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال