مراقب باشید؛ دیابت در کمین ۳۰۰ هزار مازندرانی

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: که براساس بررسی وزارت بهداشت و درمان ، این استان از لحاظ بیماران مبتلا به دیابت در سطح استان های کشور رتبه سوم را داراست.

شمال نیوز: معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: براساس طرح غربالگری حدود 300 هزار مازنی پیش دیابتی هستند.

به گزارش شمال نیوز، دکتر نادرآهنگری در آستانه هفته دیابت (22 تا 28 آبان) در گفت وگو با ایرنا افزود : میانگین قند خون این افراد بین 100 تا 120 است که در صورت رعایت نکردن سبک زندگی مناسب قطعا به بیماری دیابت مبتلا می شوند.

وی اضافه کرد : طبق بررسی بیشترین جمعیت استان که در معرض بیماری دیابت قرار دارند، شهرنشین های این خطه شمال کشورند که به دلیل تغییر در شیوه زندگیشان از لحاظ تغذیه ای بیشتر غذاهای آماده ( فست فود) مصرف می کنند.

وی چاقی و کم تحرکی را عامل دیگری بر پیش گرفتن بیماری دیابت در جمعیت ساکن شهرهای مازندران در مقایسه با روستانشینان اعلام کرد.

*** رتبه سوم مازندران در ابتلا به دیابت
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که براساس بررسی وزارت بهداشت و درمان ، این استان از لحاظ بیماران مبتلا به دیابت در سطح استان های کشور رتبه سوم را داراست.

دکتر آهنگری تعداد بیماران دیابتی شناسایی شده در این استان را حدود 150 هزار نفر اعلام کرد و افزود: به نظر می رسد همچنان حدود 30 هزاربیمار مبتلا به دیابتی در استان سکونت دارند که از بیماری خودشان اطلاع ندارند.

وی مهمترین مشکل بیماران دیابتی در کشور را در مقایسه با سایر کشورهای جهان کاهش سن ابتلاء به این بیماری دانست و گفت که سن ابتلاء به دیابت در سطح جهان به خصوص کشورهای پیشرفته بالای 50 سال است که این سن در ایران به زیر 40 سال رسیده است.

این مسوول بهداشتی در مازندران بار دیگر کم تحرکی و چاقی ناشی از مصرف غذاهای پرچرب را دلیل اصلی کاهش سن ابتلا به بیماری دیابت در ایران در مقایسه با کشورهای در حال توسعه اعلام کرد.

به گفته وی از لحاظ جنسیت نیز مردان بیشترین جمعیت بیماران ابتلا به دیابت را در مازندران دارند.

دکتر آهنگری اجرای طرح های پیشگیرانه و آشنا کردن مردم با این بیماری و چگونگی برخورد آن را از برنامه های مهم معاونت بهداشتی و درمانی مازندران اعلام کرد.

مازندران سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد که 47 درصد در روستاها و مابقی در شهرها سکونت دارند.تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۳  |  ساعت انتشار: ۸:۱۶  |  کد خبر: ۲۹۸۱۳۶۱  |  منبع: شمال نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال