بیم ژنرال‌های آمریکایی از جنگ مستقیم با روسیه در سوریه

جهان>غرب آسیا - یک روز بعد از آنکه انتشار فایل صوتی حرف‌های جان کری به مخالفان سوریه، موضع جدید آمریکایی‌ها در جنگ سوریه را روشن‌تر کرد، سخنان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کنگره، ابعاد جدیدی از نگرانی‌های این کشور از جنگ سوریه را فاش کرده‌ است.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دیروز در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای این کشور درباره چرایی اجرا نشدن منطقه پرواز ممنوع در سوریه توضیح داد. ایجاد منطقه پرواز ممنوع به‌ویژه در شمال سوریه به ‌طوری که حلب را پوشش دهد، خواسته‌ای است که هم کشورهای عرب هم ترکیه و هم بسیاری در داخل آمریکا از آن حمایت می‌کنند.

این طرح را مشخصا هیلاری کلینتون نامزد دمکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هم به‌عنوان راه‌حل پیشنهادی‌اش برای مقابله با بحران سوریه مطرح کرده‌است. جان کری وزیرخارجه آمریکا بعد از شکست توافق اخیر آتش‌بس با روسیه، در سخنانی در شورای امنیت این طرح را به‌صورت تلویحی مطرح کرد و گفت، همه هواپیماهای جنگی باید زمینگیر شوند.

اما اکنون ژنرال ارشد آمریکایی درباره اینکه چرا این طرح قابل اجرا نیست، به سنای آمریکا گفته‌است، اجرای این طرح به معنی وارد شدن آمریکا به جنگ مستقیم با روسیه و شروع جنگ جهانی سوم است. ژنرال دانفورد در این نشست گفته، ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه به‌ویژه اکنون که همه توجهات به حلب معطوف شده، موجب بروز یک جنگ بین‌المللی بزرگ می‌شود و ارتش آمریکا آمادگی حمایت از این طرح را ندارد.

این ژنرال آمریکایی گفت: اینکه بخواهیم اکنون کنترل تمام حریم هوایی سوریه را در دست داشته ‌باشیم به‌معنای وارد شدن به جنگ با سوریه و روسیه است. این یک تصمیم افراطی است که من از آن حمایت نمی‌کنم و فکر می‌کنم این سیاست از نظر فرماندهان نظامی بسیار جنگ‌طلبانه به‌نظر می‌رسد. 2روز پیش وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو به واشنگتن درباره هرگونه حمله به مواضع ارتش سوریه هشدار داده‌ است.

در جریان آتش‌بس یک هفته‌‌ای که‌ماه گذشته بعد از ساعت‌ها مذاکره میان آمریکا و روسیه برقرار شد، نیروی هوایی آمریکا در شهر دیرالزور مواضع ارتش سوریه را هدف حمله قرار داد و حدود 80 نظامی سوریه‌ای را در این حمله کشت. همین حمله باعث شکست آتش‌بس و تشدید درگیری‌ها در حلب شد. اکنون که پیشروی ارتش سوریه به سمت شرق حلب(منطقه تحت کنترل تروریست‌ها) ادامه دارد، مسکو درباره هرگونه مانع‌تراشی واشنگتن هشدار داده ‌است. همین هشدارها و همچنین افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه موجب شده که آمریکا از تحولات سوریه عقب‌نشینی کند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۱  |  ساعت انتشار: ۲۲:۱۴  |  کد خبر: ۲۹۴۸۴۱۶  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال