حزب حاکم ژاپن در انتخابات مجلس سنا پیروز شد/کابینه «آبه» در انتظار جابجایی

به گزارش ایرنا، این پیروزی یک دستاورد بسیار مهم برای دولت شینزو آبه نخست وزیر محسوب می شود که به دنبال تغییرات اقتصادی، سیاسی و نظامی در کشور است.
آمار ستاد انتخابات نشان می دهد که در مجموع از 121 کرسی که در انتخابات روز گذشته به رای گذاشته شد حزب حاکم توانسته است 55 کرسی بدست آورد.
افزون بر این حزب «کومیتو» که با حزب حاکم ائتلاف تشکیل داده است، شمار کرسی هایش را به عدد 14 رساند در صورتی که در انتخابات قبلی در سال 2013 میلادی فقط صاحب 9 کرسی شده بود.
حزب مخالف دمکرات قویترین رقیب حزب حاکم در انتخابات کارایی کمتری داشت و فقط توانست 49 کرسی بدست آورد در صورتی که در انتخابات پیشین موفق به کسب 60 کرسی شده بود.
با این وصف حزب حاکم ژاپن در بیانیه ای آورده است که مسئولان به کار خود ادامه خواهند داد و همچنان در برابر سیاست های دولت چالش آفرینی خواهند کرد.
حزب کمونیست در ژاپن هم توانست وضعیت خود را در مجلس سنا که مجلس اعلی و خانه مشاوران هم نامیده می شود بهبود داده و 11 کرسی قبلی را به 14 کرسی افزایش دهد.
میزان مشارکت بر اساس بیانیه ای که تارنمای ستاد انتخابات اعلام کرده در انتخابات روز یکشنبه 54.7 درصد بوده که بیش از 52.61 درصد قبلی است.
حزب حاکم لیبرال دمکرات ژاپن بلافاصله پس از انتخابات با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که پیش نویس اصلاح قانون اساسی را تهیه کرده است و به زودی تقدیم مجلس سنا خواهد کرد تا به شور گذاشته شود.
این حزب توانست حائز بیش از دو سوم اکثریت کرسی های مجلس مشاوران شود و به همین دلیل می تواند برای اصلاح قانون اساسی درخواست برگزاری همه پرسی کند.
خبرگزاری کیودو گزارش کرده است که جابجایی در کابینه بزودی شروع خواهد شد تا «آبه» بتواند برنامه اقتصادی خود را در کنار اصلاحات سیاسی و نظامی به پیش سوق دهد.
شینزو آبه پیشتر تاکید کرده بود که سیاست های اقتصادی او، موسوم به «آبه نومیکس» دستاوردی های به خصوصی همچون بهبود شرایط بازار کار را به همراه خواهد داشت اما احزاب مخالف با انتقاد از این برنامه ها اعلام می کنند که این سیاست ها بدون ایجاد بهبودی در اوضاع معیشتی مردم، به بن بست خورده است.
آساق**231**1597


تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۱  |  ساعت انتشار: ۸:۲۲  |  کد خبر: ۲۸۷۳۰۷۸  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال