وزیر انرژی قبرس: اتحادیه اروپا باید نگاه خود نسبت به ایران را تغییر دهد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه بار دیگر گزارش‌هایی که مدعی هستند واشنگتن روند گزارش‌دهی به اسرائیل درباره مذاکرات هسته‌ای ایران را متوقف کرده است را تکذیب کرد. پیش از این هم یک سخنگوی شورای عالی امنیت ملی این ادعاها را رد کرده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی کاخ سفید به رغم این از نشت اخبار مذاکرات هسته‌ای به بیرون هم ابراز نگرانی کرده و گفته درز این اطلاعات به بیرون مذاکرات را تحریب می‌کند.

آقای ارنست در انتقاد از اطلاعاتی که مقام‌های اسرائیلی به رسانه‌ها ارائه داده‌اند گفت اظهارات آنها باعث شده تصویر نادرستی از موضع آمریکا در مذاکرات ارائه شود.

سخنگوی کاخ سفید افزود آمریکا خواستار تضمین این نکته است که اطلاعات مذاکرات از بافت آن خارج نشده و تحریف نمی‌شوند.

سخنگوی کاخ سفید این اظهارات را در واکنش به جنجال‌هایی که در روزهای گذشته بر سر قطع همکاری آمریکا با اسرائیل در موضوع هسته‌ای ایران وجود داشته مطرح کرد.

چند روز پیش یک مقام ارشد اسرائیلی در گفت‌وگو با روزنامه هاآرتص ضمن تأیید ادامه همکاری‌های بین تل‌آویو و واشنگتن گفته بود طرف آمریکایی به دلیل نگرانی از اقدام نتانیاهو برای مجاز کردن درز اخبار مذاکرات هسته‌ای به رسانه‌ها، کیفیت اطلاعات ارائه شده به اسرائیل را کاهش داده‌اند.

ساعاتی قبل‌تر از اظهارات این مقام صهیونیست، اخبار ضد و نقیضی درباره توقف همکاری‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل درباره مذاکرات هسته‌‌ای ایران منتشر شده بود.

ابتدا کانال دو رژیم صهیونیستی از قول منابعی گمنام مدعی شد «سوزان رایس»، مشاور امنیت ملی آمریکا و «وندی شرمن»، سرپرست آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای فرایند ارائه اخبار مذاکرات هسته‌ای ایران به اسرائیل را قطع کرده‌اند.

بنا به ادعای این رسانه، واشنگتن این تصمیم را پس از اصرار «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای سخنرانی در کنگره در روز سوم مارس (12 اسفند) به رغم مخالفت‌های کاخ سفید اتخاذ کرده است.

مقام‌های آمریکایی اما بلافاصله این خبر را تکذیب کردند. «آیستائر باسکی»، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه‌ای ایمیلی با پایگاه خبری «جی‌تی‌ای» ضمن رد این ادعاها بر همکاری‌های مداوم مقام‌های «سوزان رایس» و «وندی شرمن» با «یوسی کوهن»، رئیس دستگاه امنیت داخلی اسرائیل تأکید کرد.

یک مقام اسرائیلی ساعاتی پس از این تکذیبیه در گفت‌وگو با هاآرتص ادامه رایزنی‌های تل‌آویو ـ واشنگتن بر سر مذاکرات هسته‌ای ایران را تأیید کرد اما گفت مقام‌های دولت آمریکا اکنون اطلاعاتی که عمق و ارزش کمتری دارند را با طرف اسرائیلی در میان می‌گذارد.

منبع مورد استناد هاآرتص می‌گوید به اعتقاد دولت اوباما، اسرائیل و آمریکا در پرونده هسته‌ای ایران منافعی متضاد با یکدیگر دارند؛ در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد تمام تلاشش برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را به کار ببندد نتانیاهو عزمش را برای مانع‌تراشی در این راه جزم کرده است.

این مقام صهیونیست در توضیحات بیشتر یکی از دلایل تصمیم آمریکا برای کاهش میزان تبادل اطلاعات با اسرائیل را ترس دولت این کشور از درز اطلاعات ارائه شده به بیرون با منظور تخریب مذاکرات عنوان کرده است.

مطابق این ادعا، مقام‌های دولت آمریکا نگران آن هستند که بنیامین نتانیاهو بخواهد از اطلاعاتی که در اختیار تل‌آویو قرار داده می‌شود برای دست‌یابی به اهداف سیاسی خودش و تضعیف روند مذاکرات بهره‌برداری کند.

احساس آمریکایی‌ها در هفته‌های گذشته این بوده که اطلاعاتی مانند طرح پیشنهادی ایران درباره تعداد سانتریفیوژهای مجاز این کشور به عنوان بخشی از تلاشهای نتانیاهو برای برهم زدن مذاکرات به رسانه‌های اسرائیلی راه یافته‌اند.

این مقام ارشد صهیونیست اظهارات سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا درباره ملاقات مقامات دولت اوباما با همتایان اسرائیلی را تأیید کرد اما مدعی شد آمریکایی‌ها اکنون اطلاعاتی را تحویل اسرائیلی‌ها می‌دهند که «وضوح کمتری» دارد.

انتهای پیام/ا.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۱/۳۰  |  ساعت انتشار: ۳:۳۸  |  کد خبر: ۲۰۴۶۵۹۴  |  منبع: خبرگزاری فارس  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال