کشت خشخاش و تولید مواد مخدر افغانستان در سال ۲۰۱۴ رشد چشمگیری داشته است

تهران / واحد مرکزی خبر / اجتماعی 1393/08/21
نتایج یک بررسی نشان می دهد کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در افغانستان در سال 2014 ، از رشد بسیار زیادی برخوردار بوده است.
«مبارز رشیدی» وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان چهارشنبه گفت تجارت مواد مخدر منبع اصلی درآمد برای جنگ سالاران طالبان محسوب می شود.
رشیدی چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد کشور مملو از زمین های کشت خشخاش است که 90 درصد مواد مخدر جهان از آن تأمین می شود.
وی افزود دولت افغانستان و جامعه بین المللی بایستی به اندازه نگرانی از طالبان، نگران تولید مواد مخدر باشند.
در این گزارش که با همکاری مشترک دفتر مبارزه با مواد مخدر و جنایت سازمان ملل و همچنین وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان تهیه شده خاطرنشان شده است مقدار تولید مواد مخدر افغانستان در سال 2014 به رقم 28/7 کیلوگرم در هر هکتار رسید.
این گزارش نشان داد کشت خشخاش در این سال در افغانستان، هفت درصد رشد داشته درحالی که میزان تولید مواد مخدر 17 درصد افزایش یافته است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه از کابل، «یوری فدوتف» مدیر اجرایی سازمان مواد مخدر سازمان ملل گفت مشکل مواد مخدر افغانستان همچنان یک تهدید جهانی است. ما نمی توانیم تحمل کنیم ثبات بلند مدت افغانستان، با تهدید مواد مخدر از مسیر خود منحرف شود.
ارتباط بین بی ثباتی و کشت خشخاش از سال 2007 تاکنون در این کشور بسیار مشخص و نمایان شده است.
نماینده منطقه ای دفتر سازمان ملل درباره مواد مخدر و جنایت چهارشنبه گفت : «خروج نظامیان ناتو از افغانستان به افزایش کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در این کشور منجر خواهد شد و این تهدید جدی برای افغانستان محسوب می شود.
بخش عمده مواد مخدری که در افغانستان کشت می شود و طبق این بررسی مقدار آن معادل 89 درصد است، در 9 استان واقع در مناطق جنوبی و غربی این کشور تولید می شود که سه منطقه ، از ناامن ترین استان های افغانستان به شمار می رود.
149/105

تاريخ انتشار: ۱۳۹۳/۸/۲۱  |  ساعت انتشار: ۲۲:۲۶  |  کد خبر: ۱۷۷۰۳۲۷  |  منبع: واحد مرکزی خبر  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال