اصلی ترین داروی بیماران پیوند کلیه پولی شد


داروی سلسپت تا چند ماه قبل به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گرفت


هموطن آنلاین _ مریم خدیوی _ داروی «سلسپت» (cellcept) یکی از اصلی ترین داروهای بیماران پیوند کلیه است که بیمار بعد از عمل جراحی باید به طور منظم مصرف کند، با آن که این دارو به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گرفت، اما چند ماهی است که بیماران باید بابت دریافت این دارو پول بدهند و از طرفی افزایش قیمت آن هم مزید بر علت و موجب نارضایتی شده است.
شهریور ماه امسال انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی و بیشتر بیماران به این مسئله اعتراض کردند که این امر باعث شد تا مسئولان وزارت بهداشت و درمان به ویژه سازمان غذا و دارو قول دهند که داروی «سلسپت» دوباره به طور رایگان در اختیار بیماران پیوند کلیه قرار بگیرد ولی بار دیگر از ابتدای دی ماه جاری بیماران پیوند کلیه تحت پوشش بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی ناچارند هزینه ای بابت این دارو متقبل شوند.
نارضایتی بیماران

«علیرضا» که بیش از یک سال است، تحت عمل جراحی پیوند کلیه قرار گرفته از این وضعیت شاکی است و به ما می گوید: باور کنید دیگر توان پرداخت هزینه تامین این دارو را ندارم و از طرفی هر چند وقت این دارو یا توزیع نمی شود یا گران می شود. در حال حاضر هم بابت این دارو هزینه ای را متقبل می شویم در حالی که قبلا این دارو به طور رایگان در اختیار افرادی که عمل جراحی پیوند کلیه انجام می دادند قرار می گرفت.
وی می افزاید: سایر داروهای مصرفی این بیماران هم ۳۰درصد افزایش قیمت داشته است، حال بگویید یک بیمار پیوند کلیه یا دیالیزی یا از کار افتاده چگونه می تواند هزینه درمان خود را بپردازد؟
زهرا سامانی که مادرش حدود ۱۰سال است که ۲بار پیوند کلیه شده از گرانی این دارو گلایه دارد و می گوید: داروی «سلسپت» از اول رایگان توزیع می شد، اما بعد از مدتی پولی شد، وقتی اعتراض کردیم وزارت بهداشت به بیمه ها اعلام کرد تا دوباره این دارو به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار بگیرد، این وضعیت فقط ۲ماه ادامه داشت اما دوباره توزیع دارو پولی شد.
وی می افزاید: بیماران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باید مبلغ ۳۸هزار تومان و خدمات درمانی مبلغ ۷۸هزار تومان برای تهیه داروی «سلسپت» بپردازند.
نبود مطالعات بالینی

بیماران پیوند کلیه سال هاست که داروی رایگان مصرف می کنند، اما چرا اکنون این بیماران هزینه ای را بابت مصرف داروی «سلسپت» که داروی اصلی آن هاست، پرداخت کنند؟
حسن موسوی عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی در این باره به فارس می گوید: براساس تفاهم نامه ۳سال قبل وزارت بهداشت، تمام داروهای بیماران پیوند کلیه باید رایگان عرضه شود،اما در حال حاضر این بیماران باید برای دریافت دارو هزینه ای را متقبل شوند.
وی می افزاید: یک بیمار کلیوی باید در ماه حدود ۷۶هزار تومان برای داروی «سلسپت» و ۱۲۰هزار تومان برای داروی «راپامیون» هزینه کند و در کنار مصرف این داروها باید داروهای دیگری نیز استفاده کند که این مسئله فشار مضاعفی بر بیماران تحمیل می کند.
وی یادآور می شود: هزینه های آزمایش ها و سونوگرافی از ۱۵هزار تومان به ۲۷هزار تومان و هزینه ویزیت متخصصان از ۱۰ هزار تومان تا ۲۵هزار تومان افزایش یافته است.
به گفته وی اگر یک بیمار پیوندی ۳روز داروی سلسپت مصرف نکند پیوند کلیه وی پس می زند و بسیاری از بیماران با این افزایش قیمت دارو نمی توانند داروهای موردنیاز خود را تهیه کنند زیرا هیچ نهاد و سازمانی به آن ها کمک نمی کند.
این عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی متذکر می شود: با تصمیم گیری های نادرست برخی مسئولان سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در بیشتر مواقع برای جلب منافع شرکت های دارویی با جان مردم بازی می کنند. به گفته وی در حالی که تمام بودجه های پوشش حمایتی برای این گونه بیماران تدوین شده است چرا آن ها با این نوع تصمیم گیری ها که به افزایش ۲۰تا۳۰درصدی قیمت داروهای بیماران کلیوی منتهی شده با جان بیماران بازی می کند.
موسوی تصریح می کند: افزایش قیمت داروها باعث می شود برخی بیماران نتوانند داروی خود را به موقع تهیه کنند و این امر منجربه پس زدن عمل کلیه آن ها می شود، اگر فردی بر اثر در دسترس نبودن دارو عمل کلیه اش پس بزند و به چرخه دیالیز بازگردد، دولت مجبور است ماهانه حدود یک میلیون تومان با وجود تمام تعرفه های مصوب دولتی و یارانه ها برای او هزینه کند که این مسئله خود نشان دهنده آن است که افزایش داروها چه خساراتی را می تواند به دولت و به ویژه برای بیماران وارد کند.
وی همچنین در ادامه به مشکل داروهای سلسپت جدیدی که توسط دو شرکت با قیمت پایین در بازار عرضه می شود نیز اشاره می کند و اظهار می دارد: بیمه ها همیشه داروهای ارزان قیمت را تحت پوشش قرار می دهند و از طرفی سلسپت جدیدی که توسط این دو شرکت ایرانی عرضه می شود حتی مطالعات بالینی نیز ندارد و می تواند در آینده برای بیماران مشکل ایجاد کند.
موسوی با بیان این که یک نوع سلسپت با عنوان سلسپت ایرانی حدود ۷ تا ۸ سال است که در کشور توزیع می شود و بیماران از آن نسبتا راضی هستند، اما سلسپت جدیدی که با بسته و نشان ۲ شرکت داروسازی... به بازار عرضه می شود هیچ گونه مطالعه بالینی بر روی آن انجام نشده و این دو شرکت به بیمه ها فشار می آورند که داروی آنان تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد، چون به اصطلاح ارزان و رایگان است.
وی تأکید می کند: ما مخالف تولید داخلی نیستیم ولی این امر باید بر اساس یک قاعده مشخص صورت پذیرد و هر سال حدود ۵ درصد این داروها وارد بازار شود تا این گونه به بیماران نیز فشار مالی تحمیل نشود.
کسایی مدیر داروخانه شفا که یکی از چند داروخانه توزیع کننده داروهای کلیدی است در پاسخ به این سوال که آیا این مسئله که می گویند داروهای عرضه شده این دو شرکت داخلی جدید فاقد مطالعات بالینی است صحت دارد می گوید: مشاوران این شرکت ها اعلام کرده اند که ما با پزشکان صحبت کرده ایم و برای توجیه آن ها پول خرج کردیم اما در مجموع بسیاری از بیماران پس از مصرف داروی این دو شرکت شکایت می کنند و پزشکان نیز به شدت از تجویز آن برای بیماران می پرهیزند.
مدیر داروخانه شفا با اشاره به این که سلسپت عرضه شده توسط شرکت داخلی که از سابق این دارو را عرضه می کرد هر عدد ۱۲۵۰ تومان و داروی این دو شرکت داخلی جدید هر عدد آن ۱۱۰۰ تومان است که هر بیمار باید روزانه ۴ سلسپت مصرف کند، می گوید: در یک برآورد ساده برای هر ۲ ماه بیماران باید ۲۴۰ عدد سلسپت با قیمت ۲۶۴ هزار تومان استفاده کنند که بیمه این ۲۶۴هزار تومان را تحت پوشش قرار داده اما بقیه قیمت دارو سلسپت سوئیسی تولید داخل که هر عدد ۱۲۵۰ تومان است، ۳۶ هزار تومان می شود که آن را بیمه ها پوشش نمی دهد لذا این مسئله برای بیماران مشکل ساز شده و بخشنامه بیمه ها از اول دی ماه به داروخانه ها ابلاغ شده است تا این مابه التفاوت را از بیماران دریافت کنیم.
کیفیت دارو

دکتر مسیح نقیبی استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس بخش پیوند کلیه بیمارستان امام رضا(ع) در پاسخ به این سوال که تغییر دارویی چه تأثیری بر روند بهبودی بیماران می گذارد، به خراسان می گوید: بهتر است برای چنین بیمارانی تغییر در مصرف دارو ایجاد نشود، اما فرمول دارویی «سلسپت» که توسط ۳ شرکت دارویی در حال حاضر توزیع می شود، یکی است.
رئیس بخش پیوند کلیه یادآور می شود: این دارو در گذشته وارداتی بود، اما حدود ۸ سال است توسط یک شرکت داروسازی در تبریز که تحت لیسانس یک شرکت خارجی است، تولید می شود، داروی تولیدی این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار است و بیماران از آن رضایت دارند، اما به تازگی ۲ شرکت دیگر اقدام به تولید این دارو در کشورمان کرده اند که یک شرکت مواد اولیه آن را از هند و شرکت دیگر از آمریکای جنوبی و اروگوئه وارد می کنند که ارزان تر است.
دکتر نقیبی اظهار می دارد: از این رو بیمه ها ترجیح می دهند که با این ۲ شرکت همکاری کنند البته در حال حاضر داروی سلسپت از خارج وارد نمی شود و بیماران از داروی تولید داخل استفاده می کنند.
اما عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، موضوع تحریم را یکی از علت های اختصاص ندادن ارز توسط بانک مرکزی به شرکت های واردکننده دارو عنوان می کند و به مهر می گوید: بانک مرکزی به علت تحریم، تحت فشار قرار گرفته و از این رو در اختصاص ارز و اعتبار به این شرکت ها با مشکل مواجه است.
دکتر حسن تامینی موضوع گران شدن برخی اقلام دارویی را قابل پی گیری می داند و می گوید: در حالی که در بودجه ۹۰ یارانه برای داروهای تحت پوشش بیمه ها در نظر گرفته شده است لذا کمیسیون بهداشت و درمان برخورد با افراد خاطی را پی گیری می کند.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که دولت به ویژه وزارت بهداشت باید با اجرای سیاست های جدید، روند خرید دارو از خارج را تغییر دهد، می گوید: متاسفانه یکی دیگر از علل تامین ارز مورد نیاز برای تامین داروهای وارداتی، نپرداختن سهم وزارت بهداشت از محل درآمدهای مازاد نفتی است به طوری که از مجموع ۳هزار میلیارد تومان تنها حدود ۳۰۰ میلیارد آن به این وزارت خانه تخصیص داده شده است.
بیمه ها چه می گویند

ارتقای خدمات درمانی به بیمه شدگان به خصوص افزایش خدمات به بیمه شدگان مبتلا به بیماری های خاص و نیازمند به داروهای گران قیمت از ادعاهای سازمان تامین اجتماعی است و بیماران دیالیزی و دریافت کنندگان اعضای پیوند از جمله گروه های هدف این سازمان برای افزایش خدمات هستند.
روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به پی گیری گزارشگر خراسان اعلام کرد: داروی سلسپت در حال حاضر با ۲ نوع ایرانی و خارجی در بازار موجود است که قیمت ایرانی آن هر عدد ۱۱هزار ریال و نوع خارجی آن هر عدد ۱۲هزار و ۵۰۰ ریال به بیماران پیوند کلیه ارائه می شود.
براساس قانون جاری سازمان تامین اجتماعی سلسپت تولید داخلی به صورت کاملا رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد و در صورت تمایل بیماران به استفاده از نوع خارجی دارو سازمان تامین اجتماعی هزینه داروی ساخت داخلی یعنی ۱۱هزار ریال را پرداخت می کند و سهم بیمار برای پرداخت مابه التفاوت قیمت نوع ایرانی و خارجی ۱۵۰۰ ریال است.
از طرفی افزایش خدمات تامین اجتماعی به بیماران خاص از برنامه های اصولی سازمان تامین اجتماعی است و در آینده نیز شاهد بهره مندی بیشتر بیماران مبتلا به بیماری های خاص از خدمات درمانی تامین اجتماعی خواهیم بود.
همچنین روابط عمومی و امور بین المللی بیمه خدمات درمانی کشور در پاسخ به سوال خراسان درباره دلیل پولی شدن داروی بیماران پیوند کلیه دوباره اعلام می کند:
-داروی cell cept با قیمت هر عدد 11.000 ریال در تعهد سازمان های بیمه گر قرار داشته و نوع خارجی آن نیز با قیمت هر عدد 12.500ریال توزیع می شود. چنانچه بیمه شده مایل به دریافت نوع ایرانی باشد با پرداخت ۱۰درصد فرانشیز در مواقع سرپایی و بدون فرانشیز در بستری دارو را دریافت می کند. اما در صورت خرید نوع خارجی بابت هر عدد قرص ۱۵۰۰ریال مابه التفاوت خواهد پرداخت که در هر نسخه ۲۴۰عدد قرص، 360.000ریال مابه التفاوت و 264.000 ریال ۱۰درصد فرانشیز+ حق فنی معادل 630.000ریال سهم بیمه شده خواهد بود.
قابل ذکر است فرانشیز ۱۰درصد در مواقع سرپایی مصوبه شورای عالی بیمه مورخ 89.9.21 (جلسه چهل و چهارم) بوده، اما سازمان تامین اجتماعی بر اساس منابع در اختیار درمواقع سرپایی نیز فرانشیز(صفر) درصد را محاسبه می کند. از این رو تفاوت در پرداخت بین بیمه شدگان دو سازمان (در صورت خرید نوع خارجی) وجود دارد.
پاسخ وزارت بهداشت و درمان

دکتر پرویزی مدیرکل دفتر رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان در این مورد به خراسان می گوید: در این باره برای مدت یک ماه بیمه ها با وزارت بهداشت توافق کردند اما باید گفت که دستور وزارت بهداشت و درمان الزامی برای بیمه ها ایجاد نمی کند که این توافق باید ادامه یابد.
وی می افزاید: بیمه ها آیین نامه و مقرراتی دارند که اگر دو دارو یکسان در کشور تولید شود و نمونه خارجی آن هم وجود داشته باشد، داروی تولید داخل را که ارزان تر است تحت پوشش قرار می دهند.
وی می افزاید: دارویی که دارای نشان تجاری اروپاست قیمت بالایی دارد و در حال حاضر وزارت بهداشت برای تولید یک عدد آن ۶۰۰ تومان یارانه می دهد و با آن که به این دارو با نشان تجاری اروپا یارانه می دهد قیمت آن در بازار ۱۲۵۰ تومان است. در حالی که نمونه داخلی آن که یارانه هم به آن تعلق نمی گیرد ۱۱۰۰ تومان است. وی می افزاید: این شرکت تولیدی فقط پول نشان تجاری اروپایی را می گیرد به همین علت قیمت داروی سلسپت تولید این شرکت بالاتر است.
اما دکتر شرعی عضو کمیسیون ماده ۲۰ در وزارت بهداشت و درمان نیز در پاسخ به این سوال که آیا بیمه ها می توانند خودسرانه اقدام به چنین عملی کنند به خراسان می گوید: اگر در تعهد بیمه باشد نمی توانند این کار را انجام دهند، اما اگر قیمت ها افزایش یابد باید توافق کنند و مابه التفاوت آن را دریافت کنند.
وی می افزاید: اما این مسئله باید بین وزارت بهداشت و درمان و بیمه ها حل و فصل شود چون قرار است که داروی سلسپت به طور رایگان در اختیار بیماران قرار گیرد و نباید بیمه ها افزایش قیمت را از بیماران بگیرند.
این عضو کمیسیون ماده ۲۰ در وزارت بهداشت متذکر می شود: بیمه ها باید به وزارت بهداشت اعلام کنند طبق قرارداد باید داروی رایگان به بیماران داده شود از این رو مشکل باید از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی این وزارت خانه حل و فصل شود.
چکیده گزارش

«سلسپت» داروی اصلی بیماران پیوند کلیه است که ابتدا به طور رایگان در اختیار بیماران قرار می گرفت، اما چند ماه پیش بیماران برای دریافت ملزم به پرداخت هزینه شدند این مسئله مورد اعتراض قرار گرفت و سازمان غذا و دارو قول مساعد داد که بیمه ها این دارو را دوباره به طور رایگان در اختیار بیماران قرار دهند، این وعده فقط برای چند ماه بود و دوباره از ابتدای دی ماه بیمه ها طی بخشنامه ای به داروخانه های توزیع کننده این دارو ابلاغ کردند که ما به التفاوت قیمت دارو را از بیماران دریافت کنند. در حالی که اغلب بیماران به علت وضعیت نامناسب مالی قادر نیستند چنین پولی را پرداخت کنند و بیمه ها نیز مدعی اند داروی رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد آن هم دارویی که در تعهد ماست. ولی در آتش اختلاف سازمان ها و بیمه ها این بیماران هستند که می سوزند و می سازند!

تاريخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۰/۲۲  |  ساعت انتشار: ۱۵:۸  |  کد خبر: ۴۹۸۸۷۹  |  منبع: هموطن سلام  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
اخبار مرتبط