علت خشك شدن ۱۲ هزار اصله درخت مشخص نشد

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، نخستین بار هشدار خشک شدن 12 هزار اصله درخت در بختیار دشت توسط شهردار اصفهان به صورت علنی رسانه‌ای شد و شهردار اصفهان با صراحت اعلام کرد، این قضیه را به صورت قانونی پیگیری می‌کند و در صورت محرز شدن عامل خشک شدن درختان مرجع مربوطه باید خسارت وارده را پرداخت کند.
بعد از انشار این خبر، کارشناسان و مسئولان تحقیقات خود را در منطقه بختیار دشت آغاز کردند و آزمایش‌ها را به کمیته حقیقت‌یاب که از طرف استانداری اصفهان برای مشخص شدن این قضیه تشکیل شد، ارائه دادند.
در این جلسه علاوه بر حضور کارشناسان عضو کمیته حقیقت‌یاب، کارشناسان و مسئولان مدیریت شهری، سازمان حفاظت محیط زیست و نیز پالایشگاه و جهاد کشاورزی حضور داشتند.
به نظر می‌رسد که کمیته حقیقت‌یاب برای روشن شدن این قضیه تشکیل شد تا به بررسی عامل خشک شدن این درختان بپردازد، اما صحت نظرات علمی این کمیته در حالی از طرف برخی مسئولان شهری زیر سؤال می‌رود که اعضای این کمیته از کارشناسان خبره و متخصص چند دانشگاه تشکیل شد و نظرات خود را طبق شواهد و تحقیقات عینی و میدانی ارائه دادند.
تا کنون سه نشست خبری با حضور مسئولان شهرداری، پالایشگاه و سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص خشک شدن 12هزاراصله درخت در اصفهان برگزار شده است، که به نوعی نظرات کارشناسی‌ها متفاوت و هر کدام از دستگاه‌ها انگشت اتهام را به سمت دیگری نشانه می‌گیرد.
گمانه‌زنی‌های اولیه کارشناشان به گفته خودشان در ابتدای امر به سمت آلودگی خاک، به مواد نفتی بود اما نتایج تحقیقات عینی و کارشناسی دلایل دیگری را نیز در این قضیه دخیل می‌داند.

*آلودگی نفتی بختیار دشت به صورت لکه‌ای و ناپیوسته است
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان در نشستی در جمع کارشناسان محیط زیست با بیان اینکه آلودگی خاک در سطح منطقه بختیار دشت به صورت لکه‌ای و ناپیوسته است، اظهارداشت: طبق بررسی‌ها و مشاهدات صورت گرفته از 100 هکتار سطح این منطقه، تنها 10 هکتار به مواد نفتی به صورت لکه‌ای آلوده شده است.
احمدرضا لاهیجان‌زاده با بیان اینکه محل احداث این فضای سبز در جایی قرار گرفته که تانکرها در قدیم کف کشی می‌کرده‌اند، گفت: این آلودگی می‌تواند مربوط به آن زمان باشد.
وی گفت: مسئله نشت نفت در مناطق نزدیک پالایشگاه پدیده جدیدی نیست و لکه‌های نفتی این منطقه که به نظر تازه می‌رسد، مربوط به 10 تا 12 سال پیش است.
مدیرکل محیط زیست استان اصفهان در خصوص آلودگی نفتی لاگو‌ن‌های پالایشگاه تصریح کرد: طی بازدیدی که از پالایشگاه توسط کارشناسان به عمل آمد دو لاگون پالایشگاه مدت سه سال است، کاملاً خشک و پسابی به آن وارد نمی‌شود.
وی ادامه داد: برای اطمینان از نشت پساب این لاگون‌ها چاه‌های گمانه حفر شد تا به صورت لحظه‌ای نتایج را مورد بررسی قرار دهیم.
لاهیجان‌زاده به وجود نفت در لایه‌های زیر خاک اشاره کرد و گفت: ریشه درختان 15 ساله در ظرف دو ماه در حال خشک شدن است.
وی با اشاره به آلودگی چاه‌های آب مناطق نزدیک پالایشگاه به مشتقات نفتی تصریح کرد: هر ماه حدود60 حلقه چاه را در این منطقه بررسی می‌کنیم که 23 چاه مواد بنزینی مشاهده شد و از تعداد، سه چاه مقدار زیادی بنزین داشته‌اند.
مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه طی سال‌های 1383 و 1384 مطالعات بسیاری روی این‌چاه‌ها انجام شد، اظهار داشت: حدود یک ماه آلودگی موجود در این چاه‌ها مکش شد تا به درجه استاندارد رسید و این امر حتی برای چاه‌های واقع در شعاع 10 کیلومتری نیز تکرار شد.

*با وجود نتایج کارشناسی صلاحیت کمیته حقیقت‌یاب زیر سؤال می‌‌رود
وی ادامه داد: زمانی که آلودگی نفتی خاک و عدم خشک شدن درختان محرز شد، صلاحیت کمیته حقیقت‌یاب زیر سؤال می‌‌رود.
لاهیجان زاده در خصوص قدمت آلودگی های نفتی این منطقه تصریح کرد: لکه‌های نفتی حداقل متعلق به 10 تا 12 سال قبل است و مواد نفتی با این غلظت نمی‌تواند 20 متر حرکت کند.
وی ادامه داد: با مراجعه به جاده جهادآباد، واقع در پشت پالایشگاه مشاهد ‌می‌شود که مقدار زیادی مواد نفتی حد فاصل سال‌های 60 تا 61 ریخته شده اما چون فسادپذیری و تجزیه مواد نفتی فرایندی بسیار طولانی مدت است، اینگونه تصور می‌شود که مواد نفتی متعلق به روز گذشته است.

*آبیاری درختان مشکلی نداشته است
معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به اینکه اگر این زمین‌ها از قبل آلوده به مواد نفتی بود قطعا اجازه کاشت نهال داده نمی‌شد، تصریح کرد: شهرک بختیار دشت به عنوان کمربند سبز زیر نظر پالایشگاه و با قراردادهایی برای کنترل و نظارت با محیط زیست و سازمان پارک‌ها و فضای سبز بسته شده است.
محسن رنجبر با بیان اینکه در سال 1383 هم نشت بنزین و نفت در این منطقه وجود داشته، تاکید کرد: آبیاری و حفظ این درختان هیچ مشکلی نداشته و این وقایع نشان‌دهنده عدم تعهد صنایع بر توسعه پایدار و حفظ آن است.

*مباحث زیست محیطی در خشکی درختان دخیل هستند
وی بیان داشت: این قضیه کاملا روشن و واضح است که عرصه صنعتی دچار مشکل شده چرا که براساس مسائل زیست‌ محیطی درخت کاج به راحتی با کمبود آب از بین نمی‌رود.
معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با طرح این پرسش که اگر معلول این مسائل، مسئله زیست‌محیطی نیست پس چرا در جای دیگری اتفاق نمی‌افتد، افزود: هر کجا صنعت فعالیت می‌کند، توسعه پایدار لازمه عدالت است که عملا رعایت نمی‌شود و عده‌ای فقط به فکر توسعه هستند.
وی نیز به روشن بودن قضیه دلیل خشکی 12 هزار اصله درخت و اتلاف زمان صنایع پاسخگو اشاره کرد و افزود: کار به صورت کارشناسی پیش میرود و در صورت مشخص شدن نتایج کارشناسی، مقصر واقعی باید پاسخگو و خسارات جبران شود.

*پیمانکاران تعلل کردند
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و عضو کمیته حقیقت یاب استانداری اصفهان از نتایج بازدید صورت گرفته و جواب‌های ضد و نقیض توسط پیمانکاران اجرایی شهرداری برای مشخص شدن واقعیت امر خبرداد.
فروغ مرتضی‌نژاد با بیان اینکه اگر آبیاری این منطقه مستقیم توسط خود شهرداری اصفهان صورت می‌گرفت مشکلی پیش نمی‌آمد، گفت: آبیاری این منطقه توسط گروه پیمانکاری انجام می‌شده که در پرسش‌های کارشناسان کمیته حقیقت یاب مبنی برنحوه آبیاری درختان جواب‌های ضد و نقیضی داده که متفاوت با آزمایش‌های میدانی کارشناسان است.
وی با بیان اینکه اطلاعات و مشاهدات بسیار متفاوت است، بیان داشت: زمانی از این گروه پیمانکار درخواست شد، چاه‌های آب را باز کنند تا نحوه آبیاری بررسی شود اما آنها با تعلل و تاخیر چاه‌ها را باز کردند.
عضو کمیته حقیقت یاب ادامه داد: زمانی که چاه‌ها باز و وضعیت قطره چکان‌ها مشاهده شد، سوراخ قطره چکان‌ها گرفته و آبی به درختان نمی‌رسید.
وی با تاکید بر اینکه وقتی گونه گیاهی در یک منطقه کاشته و به یک نوع آبیاری عادت می‌کند در صورت هرگونه مشکل در آبیاری خشک می‌شود، اضافه کرد: مسئولان امر آبیاری مدعی هستند گیاهان از ابتدا به صورت آبیاری تحت فشار و قطره‌ای بوده، در صورتی که ecخاک چیز دیگری را نشان می‌دهد.
مرتضی‌نژاد بیان داشت: واقعیت در عمق ریشه‌ها نشان داد، کار سطحی شکل گرفته و آبیاری در زمانی که آب به اندازه کافی بوده به صورت غرقابی و طی دو سال گذشته با وجود بحران کم آبی تبدیل به آبیاری تحت فشار شده است‌.
وی اظهار داشت: در صورتی ادعا می‌شود از ابتدا، آبیاری تحت فشار بوده که فقط چند سالی است در اصفهان آبیاری قطره‌ای به صورت جدی گرفته شده که این امر نیز به واسطه مشکل کمبود آب در اصفهان است.
این عضو کمیته حقیقت یاب با اشاره به اینکه پروفیل‌ها زده شده تا عمق توسعه ریشه و آبیاری تحت فشار مشخص شود، گفت: با آنالیزها و بازدید میدانی و تحقیقات صورت گرفته مشخص شد اگر خاک همان آب چاه را در یافت کرده بود، ecخاک باید افزایش می‌یافت و در حال حاضر این سؤال مطرح می‌شود که آیا اصلا آبیاری صورت گرفته است.
وی ادامه داد: هنوز نتایج تحقیقات چهار پروفیل قطعی نشده اما در صورت وجود آب کافی و با کیفیت درختان با خشکسالی مواجه نمی‌شدند و در حال حاضر نیز برخی درختان با آبیاری با کیفیت توانایی بازگشت دارند.

*سالانه 250 میلیون تومان صرف نگهداری فضای سبز می‌شود
مدیر واحد برنامه‌ریزی و نظارت بر فضای سبز شهرداری اصفهان نحوه خشک شدن درختان را به روش سبز خشک شدن دانست و اضافه کرد: سبز خشک شدن در علم گیاه‌شناسی به واسطه مشکلات در خاک و ریشه و در هنگامی که درخت کمی سر سبز اما ریشه آن در حال خشک شدن است، گفته می‌شود.
پیام جوادیان با بیان اینکه در شرایط بد آلودگی و گرمای زیاد، درختان از نوع سرو و کاج انتخاب شده است، افزود: سالانه در اصفهان حدود 250 میلیون تومان هزینه صرف نگهداری و حفظ 104 هکتار فضای سبز می‌شود که این میزان هزینه رقم قابل‌‌توجهی است.
وی اظهار داشت: تصاویر ماهواره‌ای پالایشگاه نشان می‌دهد که تعداد لاگون‌های جمع‌آوری ضایعات نفت و پالایش نفت که خارج از آب‌های زیر زمین باید دفن شوند آلوده و مواد نفتی داخل خاک شده است.
مدیر واحد برنامه‌ریزی و نظارت بر فضای سبز شهرداری اصفهان بیان داشت: مواد نفتی داخل پالایشگاه طبق بررسی محیط زیست تا داخل چاه‌های اطراف نفوذ و به شدت آن را آلوده کرده است که متخصصان حقیقت‌یاب آلوده شدن چاه‌ها را سبب خشکیده شدن درختان عنوان کرده‌اند.

*علت خشکی درختان طی یکسال مشخص می‌شود
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در خصوص علل خشک شدن 12 هزار اصله درخت با تحلیل‌های منطبق برشواهد موجود تاکید کرد: بررسی علل خشک شدن این درختان یک پروژه علمی است و طی یک سال مشخص می‌شود.
نورای تومانیان افزود: آنالیزها نشان می‌دهد که عامل غلیظ نفتی عامل خشکی نیست چراکه در سطح خاک به صورت ناپیوسته ریخته شده است.
وی تصریح کرد: در این منطقه مشاهده می‌شود در نقاطی که مواد نفتی موجود و نیز در نقاطی که موادی وجود ندارد، درختان خشکیده است که با توجه به حقایق و دادها نتیجه‌گیری می‌کنیم هر کجا مواد نفتی بوده و هرجا نبوده درهر صورت درختان خشک شده‌اند.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان آثار آلودگی حاصل از فرآیند آلودگی هوا، آب، خاک، میزان بارندگی، گرما و مدیریت آبیاری، آلایندگی صنعتی را عوامل استرس گیاه دانست و گفت: همه این عوامل اگر در مسیر مدیریت آب خدشه وارد کرده، می‌تواند عامل خشک شدن باشد.

*پالایشگاه اصفهان از اتهام مبرا شد
مدیرعامل پالایش نفت اصفهان در مورد علت و میزان دخالت پالایشگاه اصفهان در مسئله خشک شدن 12 هزار اصله درخت در منطقه بختیار دشت در روزهای اخیر اظهار داشت: طی گزارشی که از سوی کمیته حقیقت‌یاب استانداری اصفهان به منظور بررسی این مساله منتشر شده، پالایشگاه اصفهان از تقصیر در ایجاد چنین وضعیتی مبرا شناخته شده است.
مهدی امینی ادامه داد: در اطراف این منطقه حدود هشت شرکت بزرگ دیگر نیز فعالیت می‌کنند، اما اینکه چرا تمام نگاه‌ها به سوی پالایشگاه اصفهان بوده است، نمی‌تواند دلیل منطقی خاصی داشته باشد.
وی گفت: چرا باید حقیقتی بزرگ که ادعاهای طرح شده در مورد آن صحت ندارد به سمتی که سبب تشویش افکار عمومی است، سوق داده شود.

*آب چاه‌های منطقه سالم و در حد شرب است
مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در مورد آلودگی چاه‌های آب اطراف منطقه پالایشگاه اصفهان گفت: چاه‌هایی که در این منطقه وجود دارد پنج سال پیش دچار آلودگی شدند اما با ورود گروهی از محققان از ژاپن 60 مورد از این چاه‌ها مورد گمانه‌زنی قرار گرفت و در حال حاضر با نمونه‌برداری و مانیتورینگی که از آنها به عمل آمده‌، به مدت چهار سال آب این چاه‌ها سالم و در حد استفاده به منظور شرب است.
وی افزود: براساس استانداردهای بین‌المللی شرکت پالایش نفت اصفهان آلاینده شناخته نشده و عوارض خود به شهرداری شاهین‌شهر را نیز در موعد مقرر پرداخت کرده است.
امینی اضافه کرد: شرکت پالایش نفت اصفهان با دارا بودن 120 هکتار جنگل در نظر دارد در طرح جدید خود ایجاد 32 هکتار دیگر را نیز اجرایی کند.
حسین صالحی مسئول محیط زیست پالایشگاه اصفهان افزود: آلودگی چاه‌های آب در منطقه بختیار دشت بیشتر به یک شوخی شبیه است تا واقعیت.
انتهای پیام/م10

تاريخ انتشار: ۱۳۹۰/۳/۲۲  |  ساعت انتشار: ۹:۰  |  کد خبر: ۳۴۷۷۲۷  |  منبع:  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
اخبار مرتبط
جنگلی سبز در قلب کویر  - ‏۱۳۹۳/۰۸/۲۰