ترافیک مردمی برای کمک به زلزله‌زدگان

اجتماع>اجتماعی - وانت، پژو، ال‌۹۰و... فرقی نمی‌کند از کجا آمده‌اند اما مقصد همه‌شان یکی است؛‌ مناطق زلزله‌زده. از روی پلاک‌هایشان می‌توان حدس زد که یکی از تهران آمده، یکی از سنندج و دیگری از کرمانشاه و آن یکی از شهری دیگر.

بیشترشان خانوادگی آمده‌اند و داخل صندوق و روی صندلی‌ عقب ماشین‌هایشان پر است از لوازم مختلف؛ از آب‌معدنی و میوه گرفته تا پتو و لباس‌های گرم. تعدادشان آنقدر زیاد است که جاده کرمانشاه به سرپل‌ذهاب حالا ترافیک شده است. آنها مردمی هستند که کیلومترها راه را طی کرده‌اند تا کمک‌ها و لوازم مورد نیاز و ضروری را به‌دست مردم داغدیده و زلزله‌زده کرمانشاه برسانند.

در 20کیلومتری سرپل‌ذهاب، ماشین ال‌90داخل یک فرعی می‌پیچد. مرد جوانی پشت فرمان و همسرش کنارش نشسته. روی صندلی‌ عقب تا سقف کارتن‌ چیده شده است. حدود 10کیلومتر که جلوتر می‌روند به روستای آینه‌وند می‌رسند. در میدانگاهی وسط روستا، درست روبه‌روی خانه‌ای که 3شب پیش در آنجا 2نفر زیر آوار جان داده بودند زن‌ها و بچه‌ها نشسته و مردها ایستاده و نگران فقط به هم نگاه می‌کردند. ماشین ال90 توقف می‌کند و زن جوان پیاده می‌شود. زن‌های آینه وندی اطراف خانم تازه از راه رسیده جمع می‌شوند.

حالا نگاه‌ها اشک‌آلود شده. زن جوان در صندوق عقب را باز می‌کند. صندوق ماشین پر است. کنسروها، شیر خشک و شیشه برای بچه و اقلام مورد نیاز دیگر. مرد از ماشین پیاده نشده و پیشانی‌اش را گذاشته روی فرمان. خسته است از حدود۸۰۰ کیلومتر رانندگی. خانم مسنی که مو‌های سفیدش از زیر چارقد بیرون زده و لباس محلی مشکی به تن دارد زن را در آغوش می‌گیرد. با زبان محلی همینطور حرف می‌زند. حالا صدای گریه زن‌های آینه‌وندی و تازه‌واردها بلند می‌شود. یکی از مردهای روستا می‌گوید: «زلزله آزمایش خداست. شماها برنده شدید». اشاره‌اش به خانواده‌ای است که کیلومترها راه را طی کرده‌اند تا لوازم مورد نیاز زلزله‌زدگان را به آنها برسانند.

روز گذشته مسیر کرمانشاه به سرپل‌ذهاب و جاده‌های منتهی به روستاهای زلزله‌زده پر بود از ماشین‌هایی که از شهرهای مختلف برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان راهی آنجا شده بودند. یکی از ماشین‌ها یک خودروی سواری است که به‌دنبالش 2نیسان در حرکتند. زن جوانی که داخل خودروی سواری است، می‌گوید: کمک‌هایی را که خودمان و دوستانمان جمع کرده‌ایم، سوار این دو نیسان کرده و راهی اینجا شده‌ایم. من، همسرم و خواهرم قصد داریم با دستان خودمان این کمک‌ها را به‌دست مردم برسانیم. ما از تهران آمده‌ایم و برای رسیدن به اینجا ساعت‌ها در راه بودیم. از وقتی شنیدیم که مردم اینجا به لوازم ضروری نیاز دارند، خودمان دست به‌کار شدیم و تصمیم گرفتیم به‌صورت خود‌جوش کمک‌ها را به‌دست زلزله‌زدگان برسانیم.

  • ادامه امدادرسانی‌ها تا 3ماه دیگر

درحالی‌که حرکت خودجوش مردم برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان ادامه دارد، رئیس جمعیت هلال‌احمر به مردم توصیه کرد به جای کمک‌های مادی، به‌صورت نقدی به زلزله‌زدگان کمک کنند. علی‌اصغر پیوندی به ایسنا گفت: از سه‌شنبه شب 5000چادر در سرپل ذهاب، 3000چادر در ثلاث باباجانی، 3000چادر در قصرشیرین، 3000چادر در ازگله، 2000چادر در جوانرود و هزار چادر در دالاهو توزیع شده است.

نیروهای هلال‌احمر تمامی توان خود را برای تأمین چادر مورد نیاز زلزله‌زدگان به‌کار بستند و علاوه بر چادر، پتو نیز در این شهرها توزیع کردند. به گفته وی، اقلام امدادی به اندازه کافی در انبارهای هلال‌احمر موجود و به منطقه ارسال شده است، اما با توجه به شرایط نامساعد منطقه؛ مشکلاتی در توزیع به‌وجود آمده است.

منطقه زلزله‌زده حدود 30هزار خانوار جمعیت داشته و این در حالی است که تا‌کنون نزدیک به 50هزار چادر در منطقه، توزیع شده است. از سوی دیگر 10فروند بالگرد جمعیت هلال احمر مواد غذایی مورد نیاز زلزله‌زدگان را منتقل کرده‌اند و بررسی‌های جدید در مناطق تحت‌تأثیر زلزله آغاز شده و هر جا نیاز به تأمین دوباره چادر باشد، در اختیار هموطنان قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه برخی مردم آسیب‌دیده برای دام‌های خود هم نیاز به چادر داشتند، درصورت نیاز دوباره آنها، تأمین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 50هزار سبدغذایی آماده توزیع میان زلزله‌زدگان است، گفت: پیشنهاد و تأکید اساسی هلال‌احمر کمک نقدی برای زلزله‌زدگان است؛ چراکه تنوع کالاها ارائه خدمت را با مشکل مواجه می‌کند، درحالی‌که کمک‌های نقدی مردم در اسرع وقت با توجه به نیاز واقعی زلزله‌زدگان، تبدیل به کالای مورد نیاز آنها شده و خریداری می‌شود. ما تیم‌های حمایت روانی و عاطفی را برای کمک به هموطنان به منطقه اعزام کرده‌ایم تا علاوه بر تسکین آلام زلزله‌زدگان خدمات روانپزشکی لازم را به آنها ارائه کنند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر همچنین درباره میزان مشارکت‌های مردمی برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه، گفت: تاکنون مشارکت مردمی برای ارائه کمک‌های خود به هموطنان آسیب‌دیده از زلزله خوب بوده است، اما با توجه به اینکه تا 2یا 3ماه آینده همچنان نیاز به امدادرسانی به زلزله‌زدگان برای رسیدن آنها به حداقل شرایط ثبات قبل از زلزله را داریم؛ لذا از مردم نوعدوست ایران تقاضا می‌شود همچنان به کمک‌های نقدی خود به زلزله‌زدگان ادامه دهند.

وی در پاسخ به ادعاها و انتقادات مبنی بر خالی بودن انبارهای امدادی به‌علت ارسال محموله به سایر کشورها ازجمله میانمار، با رد این ادعاها توضیح داد: هلال‌ احمر ایران در مجموع 100تن محموله برای میانمار ارسال کرده و نه‌تنها ادعای خالی بودن انبارهای هلال‌احمر به این علت صحت ندارد، بلکه ذخیره انبار هلال‌ احمر بسیار مطلوب است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

در انبارهای هلال‌احمر هزاران تن اقلام امدادی وجود دارد و در زلزله اخیر فقط استان تهران 600تن محموله به منطقه ارسال کرده است. مشکل اصلی که اکنون در مناطق زلزله‌زده با آن مواجهیم، نه خالی‌بودن انبارها و نبود اقلام امدادی، بلکه متأسفانه بی‌نظمی‌های بسیاری است که از سوی مردم هنگام توزیع پیش می‌آید و لذا با توجه به شرایط نامساعد روانی و این بی‌نظمی‌ها، اقلام عادلانه توزیع نشده و برخی بیش از نیاز خود بردند و برخی اصلا کمکی نگرفتند.

  • دستگیری دزدان پتوها

اما بی‌نظمی‌ای که رئیس هلال‌احمر به آن اشاره می‌کند باعث شده که برخی افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و اقدام به سرقت کمک‌های مردمی کنند. سرهنگ علیرضا مرزبانی، جانشین فرمانده انتظامی استان کرمانشاه به همشهری گفت: همه مأموران نیروی انتظامی کرمانشاه برای تأمین امنیت در مناطق زلزله‌زده بسیج شده‌اند.

حتی نیروهایی از سایر استان‌ها نیز راهی این مناطق شده‌اند تا علاوه بر برقراری امنیت، از سوءاستفاده‌های افراد سودجو جلوگیری کنند. وی ادامه داد: مأموران با تمرکز بر ورودی‌ها و خروجی‌های شهرها، تا‌کنون موفق شده‌اند عده‌ای سارق را که اقدام به سرقت لوازم و کمک‌های امدادی کرده بودند دستگیر کنند.

به‌طور مثال روز گذشته مأموران پلیس در کرمانشاه کامیونی را توقیف کردند که حامل مقدار زیادی پتو بود و مشخص شد که سارقان با سرقت این پتوها قصد انتقال آنها به شهر دیگری را داشته‌‌اند. به گفته سرهنگ مرزبانی، بیشتر دستگیرشدگان افرادی هستند که از سایر شهرها برای سرقت راهی مناطق زلزله‌زده شده بودند.

وی ادامه داد: مأموران پلیس به‌صورت شبانه‌‌روزی با گشت‌های خودرویی، موتوری و پیاده در مناطق زلزله‌زده و کمپ‌هایی که برای اسکان زلزله‌زدگان بر‌پا شده در حال گشتزنی هستند تا اجازه چنین فعالیت‌هایی را به افراد سودجو ندهند. جانشین فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از بازماندگان زلزله نیز خواست که مراقب اموال قیمتی خود باشند و آنها را در محل‌هایی امن نگهداری کنند، هنگام توزیع کمک‌های ضروری تجمع نکنند و با مأموران و امدادگران همکاری کنند و درصورت مشاهده موارد مشکوک پلیس را در جریان قرار دهند.

  • 2معجزه در بیمارستان صحرایی

محمد جعفری:

خانه‌هایی که آوار شده، جان‌هایی که گرفته شده، دل‌هایی که سوخته، اشک‌هایی که ریخته... این روزها در میان چنین اخباری فقط باید انتظار معجزه‌ای را کشید؛ خبری خوب که غم‌ها را بزداید و نویدبخش زندگی باشد. روز گذشته مردم مناطق زلزله‌زده شاهد 2 اتفاق معجزه‌آسا بودند؛ حوادثی که در جریان آن پیرمردی پس از 3روز ماندن زیر آوار نجات یافت و با پای خودش از بیمارستان خارج شد. همچنین زنی باردار که همراه فرزندانش در چادر امدادی دچار گازگرفتگی شده بود، ناباورانه زنده ماند.

  • نجات زن باردار و فرزندانش

با اینکه مهم‌ترین دغدغه زلزله‌زدگان در 2روز بعد از حادثه نداشتن سرپناه و چادر بود، اما حالا مشکلات دیگری گریبان حادثه‌دیدگان را گرفته است. آنها که به‌خاطر سردی هوا به چادرهای مسافرتی و چادرهای هلال‌احمر پناه برده‌اند، برای گرم‌کردن فضای داخل آن مجبورند آتش روشن کنند که این کار هم بی‌خطر نیست و ممکن است انتشار دود و گاز منواکسیدکربن آنها را دچار مسمومیت کند؛ درست مثل حادثه‌ای که بامداد دیروز برای زنی باردار و 2فرزندش اتفاق افتاد.

ساعت 4صبح دیروز مردی که 2فرزندش را در آغوش گرفته بود و فریاد می‌کشید، خودش را به بیمارستان صحرایی ارتش در سرپل ذهاب رساند. چند امدادگر هم همسر باردار او را با برانکارد می‌آوردند. ماجرا از این قرار بود که آنها بعد از 2شب که بی‌هیچ سرپناهی گذرانده بودند، سه‌شنبه شب برای نخستین بار در چادری که هلال احمر به آنها داده بود، خوابیده بودند. چون داخل چادر سرد بود آنها چراغی برای گرم‌شدن روشن کرده بودند اما فضای بسته چادر باعث گازگرفتگی‌شان شده بود.

مرد جوان ناله می‌کرد و به‌خاطر وضعیت زن و بچه‌هایش به سر و صورتش می‌کوبید. چون زن و بچه‌هایش بیهوش بودند او زندگش را تمام‌شده می‌دانست. پرستارانی که از بیمارستان بانک ملی تهران به سرپل ذهاب رفته‌اند ابتدا تلاش کردند مرد را که بی‌قراری می‌کرد، آرام کنند و در ادامه پزشکان سراغ زن باردار و پسر و دختر 5و 6ساله‌اش رفتند. زن، 7ماهه باردار و وضعیتش وخیم بود. 2 فرزندش هم وضعیتی شبیه به او داشتند.

پزشکان به هر سه سرم و اکسیژن وصل کردند و منتظر نخستین واکنش‌ها شدند. شواهد حاکی از آن بود که مسمومیت‌شان شدید است. پدر خانواده یک‌لحظه آرام و قرار نداشت و خودش را به‌خاطر روشن‌کردن آتش و گازگرفتگی جگرگوشه‌هایش مقصر می‌دانست. اما او هیچ وقت این وضعیت را پیش‌بینی نمی‌کرد.

لحظات سختی بود و پزشکان تلاش زیادی می‌کردند تا زن باردار و فرزندانش را نجات دهند. سرانجام نخستین واکنش‌ها با عادی‌شدن وضعیت تنفسی و هوشیارشدن آنها پدیدار شد. زنده ماندن زن باردار و بچه‌هایش شبیه معجزه بود. دکتر دیباجی که لحظه به لحظه وضعیت این 3نفر را کنترل می‌کرد به همشهری می‌گوید:

«با اینکه خطر برای زن باردار رفع شده بود اما از وضعیت جنین 7ماهه او مطمئن نبودیم. به همین دلیل زن را به بخش زنان بیمارستان که تازه احداث شده، منتقل کردیم و در آنجا صدای قلب جنین را کنترل کردیم و به لطف خدا همه‌‌چیز طبیعی بود و خطر برای جنین نیز رفع شده بود.»

وی ادامه می‌دهد: «با اینکه دیگر خطری مادر جوان را تهدید نمی‌کرد، اما او همچنان سردرد داشت که با تجویز دارو درمان و چند ساعت بعد همراه با فرزندانش از بیمارستان صحرایی مرخص شد. هنگام خروج آنها دیگر از تشویش و نگرانی پدر خانواده خبری نبود و او مدام پزشکان را دعا می‌کرد و می‌گفت شما وسیله‌ای شدید که خدا دوباره عزیزانم را به من بدهد.»

  • نجات پیرمرد پس از 3روز

حالا که بیشتر از 72ساعت از زلزله مرگبار در غرب کشور می‌گذرد، برای زنده ماندن افرادی که شاید هنوز زیر آوار مانده‌اند، باید منتظر معجزه بود. مگر می‌شود کسی بعد از 3روز ماندن زیر خروارها سنگ و خاک و بدون آب و غذا زنده بماند؟ صبح دیروز امدادگران مردی 64ساله را در یکی از روستاهای سرپل ذهاب پس از گذشت بیش از 3روز از زیر آوار خانه‌اش بیرون کشیدند. او بیهوش بود اما هنوز نفس می‌کشید. با این حال علائمی از شکستگی سر و صورت در او مشاهده نمی‌شد.

در چنین شرایطی او به بیمارستان 50تختخوابی اورژانس منتقل شد. پزشکان در نخستین اقدام علائم حیاتی وی را کنترل کردند. نبض پیرمرد کند بود اما همین تپش کند نوید زندگی می‌داد. زنده‌ماندن این مرد بعد از 3 روز موجی از شادی در بیمارستان صحرایی ایجاد کرد. با شروع اقدامات درمانی پیرمرد هوشیاری از دست رفته‌اش را بازیافت و در ادامه در بخش رادیولوژی شکستگی‌های احتمالی او کنترل شد.

با اینکه ابتدا او مشکوک به شکستگی دنده بود اما بررسی‌ها نشان داد او با وجود 3روز سخت که زیر آوار تحمل کرده، دچار کوچک‌ترین شکستگی نشده است. به همین دلیل پس از چند ساعت با پای خودش از بیمارستان خارج شد تا معجزه دیگری شکل گرفته باشد. دکتر دارابی، ارتوپد بیمارستان صحرایی اورژانس در این‌باره به همشهری می‌گوید: «در این چند روزه مدام شاهد خبرهای تلخ بودیم اما زنده‌ماندن این مرد روستایی به ما روحیه و امید بیشتری بخشید.» او که خودش اهل سرپل ذهاب است و در اورژانس خوزستان کار می‌کند، ادامه داد: «وقتی خبر زلزله را شنیدم برای کمک به اهالی شهرم داوطلبانه به سرپل ذهاب آمدم. برای مردم شهرم دعا کنید.»


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۵  |  ساعت انتشار: ۱:۸  |  کد خبر: ۳۱۳۵۵۳۲  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال