توافق نهایی برای حل بحران سهام بانک‌ها

اقتصاد>تجاری - مالی - وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی مصوبه‌ای را امضا کردند که می‌تواند به ختم غائله دوساله بانک‌ها در ارائه گزارش حسابرسی و برگزاری مجامع و بازگشایی نماد آنها منجر شود.

به‌دنبال نتیجه بخش نبودن برنامه‌های وزیر سابق اقتصاد، حالا وزیر جدید اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی تصمیمی مهم درباره نحوه تدوین و ارائه گزارش‌های حسابرسی شده بانک‌ها گرفته‌اند که می‌تواند گره کور 2سال اخیر صنعت بانکداری را در بورس باز کند و به شفاف‌سازی‌ بانک‌ها و گشایش نماد معاملاتی آنها دربورس منجر شود.

معاملات سهام بانک‌ها به‌علت ادامه اختلاف سازمان حسابرسی با بانک مرکزی درباره استانداردهای جدید تنظیم صورت‌های مالی متوقف مانده و رایزنی مسئولان بازار سرمایه برای تعیین تکلیف موضوع نیز بی‌نتیجه مانده است.طولانی شدن زمان توقف نمادهای بانکی که امکان خرید و فروش را به مالکان سهام این نمادها نمی‌دهد، باعث سرگردانی و اعتراض سرمایه‌گذاران شده و وعده‌ها درباره برگزاری مجامع این شرکت‌ها و بازگشایی نمادها نیز تاکنون تحقق نیافته است.

پارسال بود که دستور بانک مرکزی در مورد تکالیف مجامع بانک‌ها و لزوم ارائه گزارش‌های مدنظر، منجر به شکل‌گیری غائله‌ای برای سهامداران و بانک‌ها و مدیران بازارسرمایه و بانک‌ها شد که هنوز هم با برگزار نشدن مجمع سالانه و توقف طولانی‌مدت نماد بانک‌هایی چون صادرات، پارسیان و پاسارگاد ادامه دارد. توافقنامه تازه مقامات بلندپایه اقتصادی، 21شهریورماه در 7بند به امضای مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی رسیده است.

براساس این توافقنامه بانک‌ها به ارائه فقط یک صورت مالی و یک گزارش حسابرسی برای برگزاری مجمع ملزم شده‌اند. علاوه بر این مصوبه، 28شهریور اداره نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی هم نامه‌ای نمونه به همه 33بانک و مؤسسه مالی و اعتباری و 17مؤسسه حسابرسی ارسال کرده و خواسته تا مفاد مصوبه جدید وزارت اقتصاد و بانک مرکزی رعایت شود.

  • اثر توافق بر سهام بانک‌ها

سعید محمدعلیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در تحلیل اثر توافق وزارت اقتصاد و بانک مرکزی گفت: در برآورد کلی، امکان بازگشایی نماد بانک‌ها بدون برگزاری مجمع وجود دارد اما در این حوزه طبیعتا گزارش حسابرسی شده ملاک است.
محمد علیزاده درباره اثر این توافق بر تعیین تکلیف صورت‌های مالی و گزارش‌های مالی سالانه بانک‌ها گفت: طبق این مصوبه، ابهام بانک‌ها در مورد ارائه گزارش‌های مربوط به‌صورت‌های مالی برطرف شده است. او ادامه داد:تا پیش از این 15بانک حاضر در بورس و فرابورس که با توقف نماد روبه‌رو هستند اعلام می‌کردند امکان ارائه اطلاعات را ندارند اما با این مصوبه چنین بهانه و مانعی برطرف شده است.

  • شرط‌های بازگشت سهام بانک‌ها

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که با این اوصاف آیا اگر بانک‌ها به تکمیل اطلاعات مالی و انتشار آن در کدال اقدام کنند، نمادشان باز می‌شود یا اینکه باید حتما مجمع سالانه بانک‌ها برگزار شود؟ توضیح داد: در یک برآورد کلی، امکان بازگشایی نماد بانک‌ها بدون برگزاری مجمع سالانه وجود دارد اما گزارش حسابرسی شده هر یک از بانک‌ها ملاک بوده و نیاز به بررسی دارد.

  • ادامه وضع فعلی در سهام بانک‌ها به بورس لطمه می‌زند


حسین عبده‌تبریزی عضو شورای بورس با بیان اینکه ادامه وضع کنونی و توقف مبادلات سهام بانک‌ها به بورس لطمه می‌زند، از بانک مرکزی خواست به جای نظارت بر کنترل سود سهام بانک‌ها، سود سپرده‌ها را کنترل کند. او افزود: بانک‌ها از طریق صندوق‌ها، نرخ‌های سود بالایی را پرداخت می‌کنند که باید کنترل شود.

او گفت:کنترل سود سهام بانکی به‌دلیل اینکه رقم بزرگی را تشکیل نمی‌دهد، مشکلی را حل نمی‌کند. بنابراین بانک مرکزی، نظارت بر کنترل سود سهام بانکی را باید به کنترل سود سپرده‌ها تغییر دهد. عبده تبریزی افزود: بانک مرکزی به جای سهامداران باید به سپرده گذاران فشار وارد کند.

چون مبلغی که سهامداران به‌عنوان سود سهام بانک‌ها دریافت می‌کنند، قابل مقایسه با سود سپرده‌گذاران نیست.دبیرکل اسبق بورس ادامه داد: عدم‌توزیع سود در بین سهامداران، مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه بانک‌ها نباید چنین سودهای بالایی را به سپرده‌گذاران پرداخت کنند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۳  |  ساعت انتشار: ۲:۱  |  کد خبر: ۳۱۱۵۸۷۹  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال