جهان نگران دعوای شخصی ترامپ و اون

جهان>آمریکا - پس‌لرزه‌های سخنان تند هفته گذشته رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل علیه رهبر کره‌شمالی همچنان ادامه دارد و اکنون دعوای میان ۲کشور به یک دعوای تمام‌عیار شخصی میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون تبدیل شده است.

دونالد ترامپ طی سخنانی در مقابل سران و نمایندگان عالی‌رتبه کشورهای جهان در سازمان ملل، رهبر کره‌شمالی را «مرد موشکی» خواند که دنبال خودکشی است. او تهدید کرد اگر لازم باشد کره‌شمالی را کاملا «نابود» خواهد کرد. سخنان تند ترامپ علیه رقبا و دشمنانش آنقدرها هم اتفاق جدیدی نیست، اما دعوایی که میان او و رهبر جوان کره‌شمالی در گرفته، در تاریخ سیاست بین‌الملل اتفاقی کاملا جدید و بی‌سابقه است.

سخنان ترامپ البته بدون پاسخ نماند و کیم جونگ اون در بیانیه‌ای رسمی رئیس‌جمهور آمریکا را «یاوه‌گوی آمریکایی» و «گانگستر روانی» خواند که باید با «آتش» او را کنترل کرد. کیم جونگ اون گفت که هرگونه اقدام ترامپ را در «بالاترین سطح» پاسخ خواهد داد. چنین ادبیاتی در میان رهبران جهان حتی در اوج جنگ سرد هم که 2 ابرقدرت آمریکا و شوروی در دو سوی جهان مقابل هم صف‌آرایی کرده بودند، سابقه نداشته است.

پاسخ در «بالاترین سطح» از منظر پیونگ‌یانگ را وزیر خارجه کره‌شمالی که این روزها مثل بسیاری از وزرای خارجه دیگر کشورهای جهان به‌خاطر حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، دیروز توضیح داد. او گفت که ممکن است کشورش یک آزمایش هسته‌ای دیگر انجام دهد. چنین آزمایشی هفتمین آزمایش هسته‌ای پیونگ‌یانگ خواهد بود.

دیروز اما وزیر دفاع ژاپن اعلام کرد در پی بالاگرفتن جدال لفظی میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی احتمال آزمایش یک «بمب هیدروژنی» دیگر در آب‌های اقیانوس آرام از سوی پیونگ‌یانگ وجود دارد؛ بمبی که کره‌ای‌ها نمونه‌ای از آن را 20روز پیش آزمایش کردند. بمب هیدروژنی کره‌شمالی که بر فراز آسمان ژاپن به پرواز در آمد با قدرتی معادل 100کیلوتن، 5برابر قوی‌تر از بمب هسته‌ای بود که آمریکایی‌ها در پایان جنگ جهانی دوم در ناکازاکی استفاده کردند.

  • دعوای شخصی، انتخاب خود ترامپ

در شرایطی که دعوای میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی به یک نگرانی جدی برای کشورهای جهان از آسیا گرفته تا اروپا تبدیل شده، روزنامه لس‌آنجلس تایمز دیروز در گزارشی به نقل از 2مقام ارشد کاخ سفید فاش کرد که شخصی‌کردن اختلافات میان 2کشور انتخاب خود ترامپ بوده است. در گزارش این روزنامه آمده که مشاوران و دستیاران دونالد ترامپ پیش از سخنرانی مجمع عمومی به او هشدار داده‌اند که شخصی‌کردن اختلافات می‌تواند به تشدید تنش‌ها منجر شود و کمترین شانس موجود برای مذاکره را هم از بین خواهد برد.

این دو مقام کاخ سفید گفته‌اند که تأکید بر عبارت «مرد موشکی» و تهدید به «نابودی کامل» کره‌شمالی را خود ترامپ وارد متن سخنرانی‌اش کرده است. به گفته آنها ارشدترین مشاوران ترامپ ازجمله ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی او ماه‌هاست که هشدار می‌دهند شخصی‌کردن دعوا با کیم جونگ اون می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

مشاوران ترامپ حتی نگران این هستند که اقدامات و سخنان اخیر ترامپ تلاش‌های آمریکا و شورای امنیت برای تحت فشار قرار دادن کره‌شمالی از طریق تحریم‌های اقتصادی را هم بی‌نتیجه بگذارد. روزنامه لس‌‌آنجلس تایمز همچنین فاش کرده که سازمان سیا در گزارشی هشدار داده که شخصی کردن دعوا با رهبر کره‌شمالی می‌تواند به ضرر آمریکا تمام شود. کارشناسان سیا ضمن تحلیل روانشناسی کیم جونگ اون، رهبر 33ساله کره‌شمالی، تأکید کرده‌اند که او شخصیتی دارد که معمولا در مقابل تهدید دست به اقدامات حساب‌نشده می‌زند؛ اقداماتی که ممکن است یک سر آن یک جنگ هسته‌ای تمام‌عیار باشد.

  • لاوروف: دعوا شبیه دعوای بچه‌ها در کودکستان شده است

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه، دیروز گفت که مجادله رهبران آمریکا و کره‌شمالی، به سطح نازلی رسیده و از نظر او شبیه به «دعوای بچه‌ها در کودکستان» شده است. لاوروف گفت: «باید میان این دو رهبر مکثی ایجاد شود تا عصبانیت‌شان فروکش کند. ما در کنار چین به‌دنبال یک رویکرد مستدل و عملیاتی هستیم؛ نه اینکه هیجانی عمل کنیم، به‌گونه‌ای که مسائل مثل دعوای بچه‌ها در کودکستان پیش برود که هیچ‌کس هم نمی‎تواند آنها را از هم جدا کند.»


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲  |  ساعت انتشار: ۷:۲  |  کد خبر: ۳۱۱۵۳۵۷  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال