بدنسازی و جنسی، عمده داروهای قاچاق/ مصرف داروهای ماهواره‌ای در ایران ۱۰برابر کشورهای پیشرفته است

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران گفت: تازه ترین آمارهای مجامع معتبرجهانی نشان می دهد حدود 5تا 10 درصد داروهای مصرفی درایران قاچاق یا تقلبی هستند، حال آنکه این آمار در کشورهای پیشرفته حدود یک درصد است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دکتر سید علی فاطمی، عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران با تاکید بر اینکه 10 درصد از داروهای موجود در جهان تقلبی هستند، گفت: معضل داروهای تقلبی و قاچاق مشکلی است که همواره زندگی انسانها را تهدید کرده، اما میزان استفاده از آن در کشورهای مختلف متفاوت است؛ در کشورهای پیشرفته آمار استفاده از این داروها حدود یک درصد و طبق گفته مراجع ذیصلاح این آمار در کشور ما در حدود 5 تا 10 درصد عنوان شده است.

او درباره تفاوت داروهای تقلبی و قاچاق گفت: دارویی که خارج از شبکه رسمی تأمین، توزیع و عرضه به دست مصرف کننده می رسد داروی قاچاق نامیده می شود. هرچند داروهای قاچاق می توانند تقلبی هم باشند. اما داروی تقلبی به موادی اطلاق می شود که تحت عنوان دارو به دست بیماران می رسد. این دسته از داروها می توانند مواد بی اثری باشند که به خودی خود برای بیمار مشکل ایجاد نمی کنند اما همین مواد بی خطر می توانند با تاخیر در روند درمان ، زندگی بیمار را به خطر بیاندارند.

فاطمی در ادامه با بیان اینکه داروهای قاچاق، بازاری پرسود دارد، خاطرنشان کرد: وجود سود فراوان در این تجارت مرگبار در کنار عدم دسترسی به همه داروها باعث شده همواره با پدیده داروهای قاچاق و تقلبی مواجه باشیم.

او گفت: البته این طبیعی است که همه داروها در یک کشور نباشد به همین دلیل همه کشورها یک فهرست رسمی دارویی دارند، که متخصصان و پزشکان باید طبق داروهای موجود در این فهرست برای بیماران دارو تجویز کنند. اما متاسفانه بسیار مشاهده می شود که بسیاری از پزشکان به دلایل مختلف داروهایی را تجویز می کند که در این فهرست وجود ندارد.پس این رویه به افزایش تقاضا برای داروهای قاچاق و ایجاد فضای فعالیت قاچاقچیان و توزیع کنندگان داروهای تقلبی دامن می زنند.

این داروساز گفت: متاسفانه در این بین برخی از داروخانه ها هم به صورت پنهانی این قبیل داروها را در اختیار بیمار قرار می دهند تا از بازار پرسود تجارت سیا ه عقب نمانند. از این رو توصیه می شود پزشکان هنگام تجویز دارو به فهرست رسمی کشور توجه کنند و در صورت نیاز به دارویی خاص که در این فهرست وجود ندارد بیمار را به داروخانه های تک نسخه ای هدایت کنند.

به گفته اوداروهای قاچاق و تقلبی موجود در بازار می توانند از همه نوع باشند: بررسی ها نشان داده این بحث در مورد داروهای بدن سازی، ‌تقویت قوای جنسی، داروهای چاقی و لاغری و همچنین محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار جدی تر است. در حقیقت بسیاری از مردم تحت تاثیر تبلیغات ماهواه ای ، اینترنتی و حتی برخی از باشگاه های بدنسازی این داروها را تهیه می کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران،با تاکید بر اهمیت توجه به برچسب اصالت داروها گفت: اما استفاده از برچسب اصالت شیوه ای مفید برای تشخیص اصل بودن یک دارو است. به عبارت ساده تر هر بیماری می تواند با ارسال کد دارو به شماره روی برچسب از طریق پیامک از اصل بودن دارو اطمینان حاصل کند. سامانه TTAC نیز سامانه جدیدی است که برای رهگیری ،‌ کنترل و اصالت دارو بسیار مفید است . بنابراین اولین مسئولیت در تشخیص داروهای اصل برعهده مصرف کننده و سپس پزشکان و متصدیان داروخانه ها است.

فاطمی گفت: کشور ما در میان سایرکشورهای منطقه بخصوص کشور هند و کشورهای جنگ زده ای مانند افغانستان و پاکستان وضعیت بهتری دارد اما به نظر می رسد سازمان غذا و دارو که وظیفه نظارت بر تهیه و توزیع دارو را بر عهد دارد می تواند با تسهیل شرایط ثبت و ورود داروها در بازار و استفاده از آخرین و مدرن ترین سامانه های رهگیری برای کنترل و اصالت دارو شرایط را برای قاچاقچیان دشوارترودسترسی مردم به داروهای مورد نیازرا آسانتر کند.

گفتنی است بررسی آخرین وضعیت داروهای تقلبی و قاچاق درایران،همزمان با هفتمین همایش انجمن داروسازی بالینی ایران وباهمکاری شرکت سانوفی ومراکزعلمی ،دانشگاهی وپژوهشی، ازپنجم تا هفتم خرداد 95 درمرکز همایش های رازی در تهران برگزارمی شود.

۴۷۴۷


تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۲/۲۴  |  ساعت انتشار: ۹:۱۱  |  کد خبر: ۲۸۰۷۷۳۱  |  منبع: خبر آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال