جایگاه داروساز در نظام سلامت چیست؟

سلامت نیوز: عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران با تاکید بر اینکه داروساز دارو فروش نیست، گفت: ارائه خدمات علمی سبب تعیین جایگاه داروساز در نظام سلامت می شود و داروخانه یک فروشگاه دارویی نیست بلکه موسسه پزشکی است و داروساز در داروخانه باید خدمات علمی ارائه دهد، در واقع جلوگیری از مصرف خودسرانه و بی رویه داروها نیز از دیگر وظایف داروساز است و جویاشدن نظر وی در خصوص برتری مصرف داروهای مختلف و زمان مصرف آن برای بیمار از دیگر خدماتی است که وی می تواند از دکتر داروساز طلب کند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر علی رزازان در گفت و گو با ایسنا ، با بیان اینکه داروساز شاغل در داروخانه باید خدمات علمی ارائه دهد زیرا وی در دسترس ترین کادر پزشکی است، گفت: موضوع ارائه خدمات علمی از جانب داروسازان در ایران و سراسر دنیا جا افتاده است.

این داروساز در خصوص چگونگی ارایه خدمات علمی داروسازان در داروخانه تصریح کرد: مشاوره پزشکی و ارجاع بیمار با توجه به مشکلی که وی دارد و حتی مراقبت های اولیه مانند ارائه دارو تا هنگامی که بیمار به پزشک مراجعه کند از جمله اولین خدمات علمی داروسازان است.

وی اظهار کرد: مشاوره دارویی از لحاظ کیفیت و تفاوت داروها، راهنمایی و توصیه در مورد چگونگی نحوه مصرف، پایش بیماران از نظر اینکه پس از مصرف دارو چه میزان در درمان آنها تاثیر گذاشته و یا پیگیری عوارض دارو از رده خدماتی است که داروسازان باید در اختیار بیماران و مراجعه کنندگان در داروخانه بگذارند.

این عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران بررسی علمی نسخ از لحاظ تداخلات دارویی و غذایی مهم را از خدمات علمی داروسازان دانست و افزود: داروساز باید به بیمار در خصوص عدم مصرف داروهای خاص با رده ای از داروها توصیه کند. اما این امر به ندرت در میان داروسازان مشاهده می شود.

رزازان یادآور شد: روانشناسی و روانکاوی بیماران نیز از دیگر خدماتی است که آنها باید ارائه دهند اما به دلیل شلوغی داروخانه اغلب در این موضوع چندان کار نمی شود.

وی اضافه کرد: جلوگیری از مصرف خودسرانه و بی رویه داروها نیز از دیگر وظایف داروساز است. از دیدگاه ما دارو یک سم است که وارد بدن می شود و ارتباط با پزشک معالج و پرسیدن نظر وی در خصوص برتری مصرف داروهای مختلف و زمان مصرف آن برای بیمار از دیگر خدماتی است که وی می تواند از دکتر داروساز طلب کند.

این عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران تاکید کرد: لزوم ایجاد فضای اختصاصی برای مشاوره در داروخانه ها تا بیمار بتواند مشکلات خود را به راحتی بیان کند نیز از جمله وظایفی است که دکتر داروساز باید به هنگام تحویل دارو به بیمار ارایه دهد اما متاسفانه این فضا در 95 درصد داروخانه های ما وجود ندارد چرا که داروخانه ها به صورت گیشه ای هستند.

رزازان در پایان خاطر نشان کرد: خدمات علمی سبب تعیین جایگاه داروساز در نظام سلامت می شود و داروخانه یک فروشگاه دارویی نیست بلکه موسسه پزشکی است.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۷  |  ساعت انتشار: ۱۴:۱۰  |  کد خبر: ۲۵۶۱۴۳۶  |  منبع: سلامت نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال